Depresijos po gimdymo diagnostika ir gydymas

Depresijos po gimdymo diagnostika ir gydymas

 Įvadas

Depresija po gimdymo yra viena labiausiai paplitusių nėštumo komplikacijų. Tai sukeliantis sunkumų, bet pagydomas psichikos sutrikimas (1). Depresija po gimdymo yra įtraukta į Amerikos psichiatrų asociacijos Psichikos sutrikimų diagnostikos ir statistikos vadovo penktąjį leidimą (DSM-5) kaip didžiosios depresijos epizodas, susijęs su nėštumu ir gimdymu, kai nuotaikos sutrikimų atsiranda nėštumo metu ar per 4 savaites po gimdymo (1 lentelė) (2). Tačiau depresija, kuri prasideda praėjus 4 savaitėms po gimdymo arba neatitinka visų didžiosios depresijos kriterijų, taip pat turi būti gydoma (3). Klinikinėje praktikoje ir klinikiniuose tyrimuose depresija po gimdymo (depresija po gimdymo be psichozės) yra apibrėžiama kaip depresija, kuri išsivysto per 4 savaites arba per 3 mėnesius po gimdymo, o kitais atvejais – per 6 mėnesius arba net per 12 mėnesių po gimdymo.

Depresijos po gimdymo paplitimas siekia 6,5–12,9 proc. (1, 4, 5). Dažniausi šios patologijos simptomai yra miego sutrikimai (išskyrus atvejus, kai jie yra susiję su kūdikio priežiūra), nerimas, dirglumas, greitas nuovargis, perdėtas rūpinimasis kūdikio sveikata, jo maitinimu. Tyrimų duomenimis, motinos depresija, mintys apie savižudybę, nerimas neigiamai veikia kūdikį (6). Tiksli depresijos po gimdymo patofiziologija iki šiol nėra žinoma. Pats didžiausias šios patologijos rizikos veiksnys yra anksčiau buvę nuotaikos sutrikimai, nerimo epizodai, ypač negydyta depresija ir nerimas nėštumo metu (6). Po gimdymo sparčiai sumažėjęs lytinių hormonų kiekis taip pat gali skatinti depresijos vystymąsi, ypač jautresnėms moterims (7). Depresija dažniau išsivysto genetinę predispoziciją turinčioms moterims bei toms, kurios negauna pakankamai socialinės paramos, patiria ar yra patyrusios sunkumų šeimoje, partnerio smurtą, lytinę prievartą (10). Nepaisant skirto gydymo, pati depresijos po gimdymo eiga savaime gali būti labai įvairi. Kai kurioms moterims depresijos simptomai išnyksta per kelias savaites net ir neskiriant jokio gydymo, tačiau apie 20 proc. depresijos simptomai vargina praėjus 1 metams, o 13 proc. – praėjus 2 metams po gimdymo. Apytiksliai 40 proc. moterų diagnozuojamas depresijos po gimdymo atkrytis pakartotinių nėštumų metu (11). Problema ta, kad dažna moteris, net ir suvokdama, kad jos savijauta nėra normali, nesikreipia į gydytojus pagalbos. Dėl tos priežasties daugeliu atvejų depresija po gimdymo nėra diagnozuojama, moterys negauna tinkamos medicininės pagalbos.

Šiame straipsnyje pateikiama apibendrinta informacija, kaip įtarti ir diagnozuoti depresiją po gimdymo, kokie rekomenduojami ir plačiausiai taikomi šios patologijos gydymo būdai.

 

Atrankinė pacienčių patikra ir depresijos po gimdymo diagnostika

Šiuo metu nėra sutarta, koks yra geriausias būdas diagnozuoti depresiją po gimdymo. Daugeliu atvejų gydytojai tiesiog pasiteirauja, kaip jaučiasi moteris po gimdymo, jei reikia, pabendrauja su jos artimaisiais. Amerikos akušerių ir ginekologų kolegija (16) ir Amerikos pediatrų akademija rekomenduoja dešimties klausimų Edinburgo depresijos po gimdymo skalę (15) kaip metodą nustatyti tikėtinai depresijai pagimdžius. Jungrinių Amerikos Valstijų sveikatos kokybės tyrimų agentūros duomenimis, įvairūs testai gali padėti sumažinti klaidingai neigiamų ir teigiamų rezultatų skaičių tuomet, kai pirmiausia naudojami jautrūs 2 klausimai pirminei atrankai: ar pacientė yra prislėgtos nuotaikos, jaučiasi beviltiškai ir skundžiasi interesų bei pasitenkinimo įvairiomis veiklomis sumažėjimu (20).

Jungtinės Karalystės nacionalinis sveikatos priežiūros institutas rekomenduoja visų pagimdžiusių moterų paprašyti atsakyti į tuos pačius 2 klausimus (1 pav.), pasižyminčius dideliu suminiu jautrumu ir mažu suminiu specifiškumu (20). Jei teigiamai atsakoma į bent 1 iš 2 klausimų, vėliau taikomas Edinburgo depresijos po gimdymo skalės tyrimas (15) arba Paciento sveikatos klausimynas 9 (22). Jei pagal išsamaus klausimyno duomenis kyla didelis depresijos po gimdymo įtarimas, būtina surinkti išsamią klinikinę anamnezę ir patikslinti diagnozę (18).

Patvirtinant diagnozę moterims, kurioms tikėtina ši depresija, svarbu kruopščiai surinkti tikslią anamnezę, nustatyti kartu esančius psichikos sutrikimus, kitas ligas, atkreipti dėmesį į psichosocialines pacientės problemas. Maždaug 70 proc. jaunų motinų patiria lengvus depresijos simptomus 2–5 dieną po gimdymo. Dažniausia tai yra ašarojimas, liūdesys, nuotaikos labilumas, irzlumas, nerimas. Paprastai šie simptomai nesutrikdo kasdienės veiklos ir išnyksta savaime per 2 savaites. Vis dėlto retais atvejais šie lengvi depresijos simptomai gali progresuoti į kliniškai ryškią depresiją po gimdymo (24). Atskirti šias patologijas padeda nuolatinis pacientės būklės įvertinimas ir simptomų dinamikos stebėjimas.

Renkant anamnezę, reikėtų išsiaiškinti, ar pacientė anksčiau yra patyrusi depresijos, psichozės po gimdymo, bipolinio sutrikimo simptomų. Ar šios patologijos buvo diagnozuotos kokiam nors pacientės giminaičiui. Kadangi bipolinis sutrikimas gali manifestuoti depresijos epizodu, visų moterų, kurios yra prislėgtos nuotaikos, reikėtų paklausti, ar per pastarąsias 4 ir daugiau dienų jos nebuvo neįprastai pakylėtos ar dirglios nuotaikos, nejautė padidėjusio aktyvumo ir energijos antplūdžio, ar artimieji nepastebėjo moters charakterio pokyčių (21). Jei į šiuos klausimus atsakoma teigiamai (1 pav.), reikalingas papildomas pacientės įvertinimas, nes gydymas vien antidepresantais gali pabloginti bipolinio sutrikimo eigą.

Jei simptomai leidžia įtarti organinę ligos priežastį, turi būti įvertinta psichinė ir fizinė pacientės būklė. Laboratoriniai tyrimai skiriami pagal indikacijas, tačiau daugeliu atvejų vertėtų įvertinti hemoglobino ir skydliaukę stimuliuojančio hormono kiekį. Visų moterų reikėtų paklausti, ar jos vartoja psichoaktyviąsias, priklausomybę sukeliančias medžiagas, ar patiria smurtą artimoje aplinkoje, ar turėjo minčių apie savęs, kito žmogaus ar naujagimio žalojimą. Jei pacientė atsako teigiamai nors į vieną klausimą, reikėtų įvertinti jos psichikos būseną ir, esant reikalui, suteikti skubiąją pagalbą. Neatidėliotina pagalba būtina ir toms moterims, kurios negali pasirūpinti savimi arba kūdikiu (1, 18).

Svarbu atpažinti ir identifikuoti psichozes po gimdymo, kurios gali būti susijusios su pirminėmis psichozėmis, manijos epizodais ar depresijos epizodais su psichozės požymiais. Psichozė po gimdymo, kaip ir depresija pagimdžius, prasideda per pirmąsias kelias dienas ar savaites po gimdymo, tačiau pasireiškia kliedesiais, haliucinacijomis, keistu elgesiu, sumišimu ar padrikomis mintimis, kurias lydi prislėgta ar pakylėta nuotaika (21).

Psichozės po gimdymo paplitimas – 1–2 atvejai 1 tūkst. gimdyvių. Dažniausiai psichozė po gimdymo manifestuoja bipoliniu sutrikimu. Įtariant šią patologiją, rekomenduojama skubi psichiatro konsultacija. Suteikus pirmąją pagalbą, pacientę gali tekti hospitalizuoti dėl greitai pasikeitusios būsenos, padidėjusios savižudybės rizikos ar pavojaus kūdikiui.

 

Prevencija

Tyrimų duomenimis, moterys, kurioms depresija buvo negydyta nėštumo metu, turi 7 kartus didesnę riziką susirgti depresija po gimdymo, palyginti su moterimis, kurios susirgo depresija ir buvo gydytos nėštumo metu. Todėl depresijos gydymas iki nėštumo ar jo metu yra viena depresijos po gimdymo prevencijos priemonių (22). Viename apžvalginiame tyrime nustatyta, kad 78 proc. moterų, kurioms pirmuoju nėštumo trimestru buvo diagnozuota depresija ir taikomas gydymas psichoterapija ar vaistais, depresija po gimdymo nepasikartojo. Tuo tarpu 92 proc. moterų, kurioms pirmuoju nėštumo trimestru diagnozuota depresija buvo negydyta, vėliau diagnozuota depresija po gimdymo (17). Keliuose atsitiktinių imčių tyrimuose nustatyta, kad moterys, kurios turėjo bent 1 iš depresijos simptomų ir kurioms buvo suteikta sveikatos priežiūros darbuotojų ir artimųjų pagalba, turėjo mažesnę depresijos po gimdymo išsivystymo riziką, palyginti su moterimis, kurios turėjo depresijos simptomų, tačiau aiškios pagalbos nesulaukė (13,6 proc. vs. 16,6 proc., PI 0,66–0,93) (23).

Kaip prevencija depresijai po gimdymo rekomenduojama ir sveika mityba, reguliari mankšta, pakankamas miegas.

 

Gydymas psichoterapija

Tinkamiausi depresijos po gimdymo gydymo būdai skiriasi priklausomai nuo moters simptomų sunkumo laipsnio ir jos būklės, įskaitant gebėjimą rūpintis ir rasti ryšį su naujagimiu. Lengvus ar vidutinio sunkumo simptomus gali koreguoti pirminės sveikatos priežiūros grandies gydytojas. Psichiatrui pacientę reikėtų nukreipti tuomet, kai nepadeda pradinis gydymas ir reikalinga skubi pagalba sunkios ligos atveju, pasireiškia manija, psichozė, mintys apie savęs ar kitų žalojimą (18).

Moterims, kurioms pasireiškia vidutinio sunkumo simptomai, padeda artimųjų parama, netiesioginis sveikatos priežiūros specialistų konsultavimas grupėse ar vizituojant slaugytojams (18). 5 tyrimų duomenimis, moterys, kurioms buvo taikomos psichosocialinės intervencijos, pirmaisiais metais po gimdymo buvo mažiau prislėgtos nuotaikos, palyginti su moterimis, kurioms buvo taikoma standartinė sveikatos priežiūra po gimdymo, kurią vykdė bendrosios praktikos slaugytojos, pirminės sveikatos priežiūros grandies gydytojas, visuomenės sveikatos ar bendruomenės slaugytojos (depresijos dažnis atitinkamai 32 proc. ir 46 proc., 95 proc. PI 0,39–0,94) (24).

Moterims, kurioms diagnozuota vidutinio sunkumo depresija po gimdymo ir kurioms taikytos psichosocialinės intervencijos nebuvo veiksmingos, rekomenduojama psichoterapija. Daugelio tyrimų duomenimis, gerų rezultatų pasiekiama taikant grupinę ar individualią ribotos trukmės (12–14 savaičių) struktūrizuotą kognityvinę elgesio ar tarpasmeninę psichoterapiją. Kognityvinė elgesio terapija, orientuota į minčių schemų ir elgesio keitimą, padeda pagerinti emocinę būseną. Tarpasmeninė terapija, orientuota į nuotaikos ir tarpasmeninių santykių korekciją, padeda pagerinti tarpasmeninius santykius, pereiti į tėvystę. 5 klinikinių tyrimų sisteminėje apžvalgoje nustatyta, kad kognityvinė elgesio psichoterapija buvo 60,3 proc. efektyvesnė nei įprasta priežiūra, o tarpasmeninė psichoterapija 48,1 proc. efektyvesnė nei įprasta priežiūra.

 

Farmakoterapija

Gydymas antidepresantais rekomenduojamas tais atvejais, kai depresijos po gimdymo simptomai neišnyksta taikant psichosocialines intervencijas ir psichoterapiją, taip pat tuomet, kai simptomai yra sunkūs ir reikia greito poveikio (18). Cohrane centro mokslininkų komanda atliko 6 klinikinių tyrimų sisteminę apžvalgą ir įvertino antidepresantų efektyvumą gydant depresiją po gimdymo. 3 atsitiktinių imčių tyrimuose analizuotas depresijos simptomų kitimas ir remisijos dažniai moterų, gydytų selektyviais serotonino reabsorbcijos inhibitoriais (SSRI) arba placebu, grupėse. Pacienčių, vartojusių SSRI, atsakas į gydymą buvo geresnis, palyginti su placebu (52,2 proc. vs. 36,4 proc., PI 1,03–2,03), o remisijos dažnis didesnis (46 proc. vs. 25,7 proc., PI 1,08–2,98) (25).

Dauguma SSRI patenka į motinos pieną. Jame SSRI koncentracija yra 10 proc. mažesnė nei motinos kraujyje. Nors trūksta duomenų apie vaistų poveikį ilgalaikiam vaiko vystymuisi, daugeliu atvejų antidepresantus vartojančios pacientės neturėtų nutraukti žindymo. Tais atvejais, kai moteriai iškyla žindymo sunkumų arba miego stoka pagilina depresijos simptomus, gydytojai ir artimieji turėtų palaikyti jos pasirinkimą nežindyti. Nepaisant to, kad skirtingi antidepresantai skirtingais kiekiais patenka į motinos pieną, sutrikus žindymui, vieno antidepresanto keisti kitu nerekomenduojama, ypač pacientėms, kurioms stebimas geras terapinis poveikis. Naujai pirmą kartą išsivysčiusiais depresijai po gimdymo gydyti kaip pirmo pasirinkimo vaistas rekomenduojamas sertralinas, nes jo mažiausiai patenka į motinos pieną (26). Išnagrinėjus daugiau nei 50 atvejų, kai žindančios moterys vartojo fluoksetiną arba citalopramą, nenustatyta jokių naujagimiams išsivysčiusių nepageidaujamo poveikio reiškinių. Todėl šie preparatai taip pat priskiriami pirmo pasirinkimo vaistams. Serotonino norepinefrino reabsorbcijos inhibitoriai (SNRI) ar mirtazapinas dažniausia skiriami tais atvejais, kai SSRI yra neveiksmingi arba kai moteris anksčiau buvo gydyta SNRI ir poveikis buvo geras. Nors SNRI nedaug patenka į motinos pieną, duomenų apie šių vaistų saugumą žindymo metu nėra daug (27). Naujausi antidepresantai turėtų būti skiriami tik tada, kai kitų grupių vaistų neįmanoma gauti arba jie yra neefektyvūs. Monoamino oksidazės inhibitoriai taip pat retai skiriami žindyvėms dėl nepakankamų duomenų apie jų poveikį naujagimiams (29). Keliose publikacijose pristatyti atvejai, kad bupropioną vartojusių ir žindžiusių moterų kūdikiams išsivystė traukuliai (29). Žindančioms moterims vengiama skirti triciklių antidepresantų, nes jų gausiai patenka į pieną bei turi neigiamą poveikį širdžiai. Yra žinomi atvejai, kai doksepiną vartojus žindyvei, naujagimiui išsivystė kvėpavimo sistemos slopinimas, sutriko čiulpimas, išsivystė hipotomija ir vėmimas (30).

Nors ir trūksta duomenų apie depresijos po gimdymo gydymo trukmę, antidepresantus rekomenduojama vartoti 6–12 mėnesių, o nutraukti palaipsniui mažinant dozę tuomet, kai pirmojo depresijos epizodo simptomai ilgą laiką liks sumažėję (31). Moterims, kurioms būdingi pasikartojantys depresijos epizodai, reikalingas ilgesnis gydymas vaistais.

Sunkią depresiją gali prireikti gydyti ir kitų grupių vaistais. Benzodiazepinai gali būti laikinai vartojami esant stipriam nerimui ir nemigai arba esant abiem minėtiems simptomams. Dažniausia benzodiazepinus galima nutraukti tuomet, kai antidepresantai pasiekia veikimo piką. Moterims, kurioms diagnozuota depresija su psichozės požymiais, papildomai gali būti skiriami antipsichoziniai vaistai. Sunkiais atvejais, kai nėra atsako į gydymą medikamentais, nustatoma didelė savižudybės rizika arba psichozė, gali prireikti hospitalizuoti pacientę ir skirti elektroimpulsinę terapiją (1, 18).

 

Kiti gydymo būdai

Manoma, kad kai kurioms moterims depresiją po gimdymo sukelia hormoniniai svyravimai. Tokiais atvejais gali padėti įvairios hormoninių preparatų formos. Vieno tyrimo duomenimis, perodiniai estrogenų preparatai gali sumažinti depresijos po gimdymo simptomus, tačiau išsamesnių tyrimų kol kas nėra atlikta (32). Kitame tyrime nustatyta, kad sintetinis progestinas buvo susijęs su padidėjusia depresijos po gimdymo rizika (32). Dar viename atsitiktinių imčių tyrime, kuriame dalyvavo 14 depresija po gimdymo sergančių pacienčių, nustatyta, kad transkranijinė magnetinė stimuliacija efektyviau nei placebas numalšino depresijos simptomus (36). Kaip papildomi ir alternatyvūs preparatai depresijai po gimdymo gydyti gali būti skiriami omega-3 riebalų rūgščių, folio rūgšties, S-adenozilmetionino, jonažolių papildai, šviesos terapija, mankšta, masažas, akupunktūra. Vis dėlto duomenų apie šių priemonių efektyvumą esama mažai (34).

 

Apibendrinimas

 • Depresija po gimdymo yra dažna patologija, sukelianti sunkumų tiek pačiai gimdyvei, tiek jos artimiesiems.
 • Po gimdymo svarbu surinkti išsamią moters psichikos būsenos anamnezę, atkreipti dėmesį į tai, ar pacientė skundžiasi prislėgta nuotaika, interesų praradimu.
 • Svarbu įvertinti, ar su depresijos simptomais nėra bipolinio sutrikimo ar psichozės po gimdymo požymių. Tokiais atvejais gydymo taktika skiriasi.
 • Depresijos po gimdymo gydymas priklauso nuo simptomų sunkumo ir moters gebėjimų su jais susidoroti. Lengvai depresijai gydyti gali būti taikomos psichosocialinės intervencijos, vidutinio sunkumo depresijai gydyti rekomenduojama psichoterapija.
 • Sunki depresija gydoma vaistais. Pirmo pasirinkimo preparatai – SSRI grupės antidepresantai, kurie laikomi suderinamais su sveikų naujagimių žindymu.

 

Kristina Lašaitė

Vilniaus universiteto Medicinos fakultetas

Literatūra:

 1. Howard LM, Molyneaux E, Dennis C-L, et al. Non-psychotic mental disorders in the perinatal period. Lancet 2014;384:1775-88.
 2. American Psychiatric Association. Diagnostic and statistical manual of mental disorders, 5th ed.: DSM-5. Arlington, VA: American Psychiatric Publishing, 2013.
 3. Wisner KL, Moses-Kolko EL, Sit DKY. Postpartum depression: a disorder in search of a definition. Arch Womens Ment Health 2010;13:37-40.
 4. Gaynes BN, Gavin N, Meltzer-Brody S, et al. Perinatal depression: prevalence, screening accuracy, and screening out- comes. Evid Rep Technol Assess (Summ) 2005:1-8.
 5. Munk-Olsen T, Laursen TM, Pedersen CB, Mors O, Mortensen PB. New parents and mental disorders: a population-based register study. JAMA 2006;296:2582-9.
 6. Wisner KL, Sit DKY, McShea MC, et al. Onset timing, thoughts of self-harm, and diagnoses in postpartum women with screen-positive depression findings. JAMA Psychiatry 2013;70:490-8.

7.Bloch M, Schmidt PJ, Danaceau M, Murphy J, Nieman L, Rubinow DR. Effects of gonadal steroids in women with a his- tory of postpartum depression. Am J Psy- chiatry 2000;157:924-30.

 1. Couto TCE, Brancaglion MYM, Alvim- Soares A, et al. Postpartum depression: a systematic review of the genetics in- volved. World J Psychiatry 2015;5:103-11.
 2. Guintivano J, Arad M, Gould TD, PayneJL,KaminskyZA.Antenatalpredic- tion of postpartum depression with blood DNA methylation biomarkers. Mol Psy- chiatry 2014;19:560-7.

10.Norhayati MN, Hazlina NHN, Asrenee AR, Wan Emilin WMA. Magnitude and risk factors for postpartum symptoms: a literature review. J Affect Disord 2015; 175:34-52.

 1. Goodman JH. Postpartum depression beyond the early postpartum period. J Ob- stet Gynecol Neonatal Nurs 2004;33:410- 20.
 2. Stein A, Pearson RM, Goodman SH, etal.Effectsofperinatalmentaldisorders on the fetus and child. Lancet 2014;384: 1800-19.
 3. Esscher A, Essén B, Innala E, et al. Suicides during pregnancy and 1 year postpartum in Sweden, 1980-2007. Br J Psychiatry 2016;208:462-9.
 4. Lindahl V, Pearson JL, Colpe L. Preva- lence of suicidality during pregnancy and the postpartum. Arch Womens Ment Health 2005;8:77-87.
 5. Cox JL, Holden JM, Sagovsky R. Detection of postnatal depression: develop- ment of the 10-item Edinburgh Postnatal Depression Scale. Br J Psychiatry 1987; 150:782-6.
 6. Committee on Obstetric Practice. The American College of Obstetricians and Gynecologists committee opinion no. 630: screeningforperinataldepression.Obstet Gynecol 2015;125:1268-71.
 7. Myers E, Aubuchon-Endsley N, Bas- tian L, et al. Efficacy and safety of screen- ing for postpartum depression: AHRQ publication no. 13-EHC064-EF. Rockville, MD: Agency for Healthcare Research and Quality, 2013.
 8. Antenatal and postnatal mental health: clinical management and service guid- ance. London: National Institute for Health and Care Excellence, 2014 (http:// w w w. n i c e . o r g . u k / g u i d a n c e / c g 1 9 2 ) .
 9. Kroenke K, Spitzer RL, Williams JB. The PHQ-9: validity of a brief depression severity measure. J Gen Intern Med 2001; 16:606-13.
 10. Bosanquet K, Bailey D, Gilbody S, et al. Diagnostic accuracy of the Whooley ques- tions for the identification of depression: a diagnostic meta-analysis. BMJ Open 2015;5(12):e008913.
 11. Wisner KL, Parry BL, Piontek CM. Postpartum depression. N Engl J Med 2002;347:194-9.
 12. Milgrom J, Gemmill AW, Bilszta JL, et al. Antenatal risk factors for postnatal depression: a large prospective study. J Affect Disord 2008;108:147-57.
 13. Dennis CL, Dowswell T. Psychosocial and psychological interventions for pre- venting postpartum depression. Cochrane Database Syst Rev 2013;2:CD001134.
 14. Dennis CL, Hodnett E. Psychosocial and psychological interventions for treat- ing postpartum depression. Cochrane Database Syst Rev 2007;4:CD006116.
 15. Molyneaux E, Howard LM, McGeown HR, Karia AM, Trevillion K. Antidepres- sant treatment for postnatal depression. Cochrane Database Syst Rev 2014;9: CD002018.
 16. Orsolini L, Bellantuono C. Serotonin reuptake inhibitors and breastfeeding: a systematic review. Hum Psychopharma- col 2015;30:4-20.
 17. Gentile S. Use of contemporary anti- depressants during breastfeeding: a pro- posal for a specific safety index. Drug Saf 2007;30:107-21.
 18. Smit M, Dolman KM, Honig A. Mir- tazapine in pregnancy and lactation – a systematic review. Eur Neuropsycho- pharmacol 2016;26:126-35.
 19. Sriraman NK, Melvin K, Meltzer-Brody S. ABM clinical protocol #18: use of anti- depressants in breastfeeding mothers. Breastfeed Med 2015;10:290-9.
 20. Gentile S. Tricyclic antidepressants in pregnancy and puerperium. Expert Opin Drug Saf 2014;13:207-25.
 21. Lam RW, Kennedy SH, Parikh SV, et al. Canadian Network for Mood and Anxiety Treatments (CANMAT) 2016 clinical guide- lines for the management of adults with major depressive disorder: introduction and methods. Can J Psychiatry 2016;61: 506-9.
 22. Dennis CL, Ross LE, Herxheimer A. Oestrogens and progestins for prevent- ing and treating postpartum depression. Cochrane Database Syst Rev 2008;4: CD001690.

   33.Myczkowski ML, Dias AM, Luvisotto T, et al. Effects of repetitive transcranial magneticstimulationonclinical,social, and cognitive performance in postpartum depression. Neuropsychiatr Dis  Treat 2012; 8:491-500.

 1. Deligiannidis KM, Freeman MP. Com- plementary and alternative medicine ther- apies for perinatal depression. Best Pract Res Clin Obstet Gynaecol 2014;28:85-95.
 2. Postpartum Depression: Action To- wards Causes and Treatment (PACT) Consortium. Heterogeneity of postpartum depression: a latent class analysis. Lancet Psychiatry 2015;2:59-67.

362 mintys apie “Depresijos po gimdymo diagnostika ir gydymas

 1. I have to express appreciation to you for rescuing me from this type of setting. As a result of surfing around throughout the the web and getting solutions that were not powerful, I believed my entire life was gone. Living minus the answers to the issues you have fixed by way of your good site is a critical case, and the kind that could have in a wrong way damaged my career if I hadn’t come across your site. Your own understanding and kindness in controlling all the details was precious. I don’t know what I would’ve done if I had not encountered such a thing like this. I’m able to at this moment relish my future. Thanks very much for your impressive and result oriented guide. I won’t think twice to propose your web sites to any individual who should get guide on this matter.

 2. I as well as my buddies ended up reviewing the best hints from your website while quickly I got an awful suspicion I never expressed respect to the site owner for those tips. All the ladies are already as a consequence warmed to read through all of them and already have honestly been using these things. I appreciate you for getting so accommodating as well as for opting for varieties of remarkable useful guides millions of individuals are really wanting to be aware of. My personal honest apologies for not saying thanks to sooner.

 3. I simply wished to thank you so much yet again. I’m not certain the things that I would’ve accomplished without the type of tips contributed by you concerning such a problem. It had been a fearsome matter for me, but looking at this specialized tactic you managed it took me to leap for delight. Now i am happier for your work as well as sincerely hope you realize what a powerful job you happen to be undertaking training most people through the use of a web site. More than likely you have never met any of us.

 4. I in addition to my guys appeared to be going through the best tricks on your web page then quickly I had a horrible suspicion I never expressed respect to the blog owner for those strategies. The women became as a consequence glad to see them and have now very much been taking advantage of those things. Many thanks for getting really accommodating and then for deciding on such quality tips millions of individuals are really needing to be informed on. Our sincere regret for not expressing appreciation to you sooner.

 5. I precisely needed to say thanks yet again. I am not sure what I might have done in the absence of the entire pointers provided by you about that industry. It truly was an absolute fearsome scenario in my view, however , taking note of the very expert technique you dealt with that forced me to cry for gladness. Extremely happy for the advice as well as trust you comprehend what an amazing job you’re providing teaching many people thru a site. I’m certain you haven’t met any of us.

 6. I enjoy you because of all your labor on this site. My daughter take interest in working on investigation and it’s really obvious why. My partner and i learn all of the powerful form you provide invaluable items on your blog and even boost response from people on the situation plus my child is undoubtedly being taught a great deal. Take advantage of the rest of the year. You have been conducting a pretty cool job.

 7. I simply desired to say thanks once more. I do not know what I would’ve taken care of in the absence of these tricks contributed by you directly on such a situation. It had been a real alarming scenario in my position, but observing this professional form you dealt with that made me to leap over happiness. I’m thankful for this guidance as well as trust you know what a powerful job you are always providing training most people through the use of your web site. Probably you haven’t come across any of us.

 8. I truly wanted to type a brief word in order to say thanks to you for all the pleasant steps you are writing at this site. My considerable internet research has at the end been paid with awesome concept to write about with my classmates and friends. I ‘d assume that we website visitors actually are definitely lucky to live in a perfect community with so many wonderful professionals with valuable ideas. I feel truly lucky to have discovered your entire webpages and look forward to some more thrilling minutes reading here. Thanks a lot again for everything.

 9. I precisely wanted to thank you so much yet again. I do not know what I could possibly have followed without those information contributed by you about such a area. It had become a very terrifying difficulty for me, however , discovering a specialised avenue you handled that made me to jump with gladness. I will be thankful for the advice as well as pray you know what a great job you happen to be accomplishing instructing others through your site. Most likely you haven’t met any of us.

 10. I precisely had to say thanks once more. I am not sure what I might have sorted out in the absence of the concepts discussed by you on such field. Certainly was a terrifying dilemma for me, nevertheless viewing a expert manner you processed that forced me to weep over fulfillment. Now i’m grateful for your help as well as have high hopes you know what an amazing job you have been doing training the mediocre ones using your web site. Most likely you have never got to know all of us.

 11. I am just writing to let you understand of the great experience my wife’s girl gained browsing the blog. She figured out a wide variety of things, with the inclusion of how it is like to have an amazing teaching mood to make other individuals smoothly know precisely a variety of multifaceted issues. You actually surpassed readers’ expected results. I appreciate you for churning out the insightful, healthy, edifying and also fun guidance on this topic to Mary.

 12. I and my friends were found to be reading the excellent pointers found on the website then at once came up with an awful suspicion I had not thanked the site owner for those strategies. These guys came totally glad to read through them and have clearly been making the most of those things. Appreciation for simply being indeed accommodating and also for opting for variety of cool things millions of individuals are really wanting to know about. Our own honest apologies for not expressing gratitude to sooner.

 13. I’m writing to make you be aware of of the impressive experience my friend’s child gained reading your site. She picked up too many pieces, including what it’s like to possess an ideal helping heart to make many others with no trouble know certain advanced issues. You truly surpassed our expectations. Many thanks for churning out these powerful, safe, educational and as well as fun thoughts on the topic to Evelyn.

 14. I want to get across my admiration for your kind-heartedness supporting folks that really need help with this particular area. Your very own commitment to passing the message all around has been extremely practical and have surely helped guys and women much like me to arrive at their ambitions. This insightful information entails this much a person like me and further more to my mates. Best wishes; from all of us.

 15. I have to express appreciation to the writer just for bailing me out of this incident. Because of surfing around throughout the online world and getting ways that were not beneficial, I figured my entire life was done. Living without the answers to the difficulties you’ve fixed as a result of your entire post is a serious case, as well as those which could have negatively damaged my entire career if I hadn’t encountered your web blog. Your own mastery and kindness in maneuvering all the pieces was valuable. I am not sure what I would have done if I hadn’t discovered such a step like this. I am able to at this moment relish my future. Thanks very much for your high quality and amazing guide. I won’t hesitate to suggest your blog post to anybody who will need recommendations about this subject matter.

 16. This is a topic that’s near to my heart… Thank you! Exactly where are your contact details though?|

 17. I happen to be writing to let you understand what a superb encounter my cousin’s child gained browsing your blog. She picked up a lot of things, including what it’s like to possess an awesome giving heart to have many people completely know several advanced subject areas. You really exceeded our own desires. Thanks for producing those essential, trusted, educational as well as easy guidance on your topic to Ethel.

 18. Thanks for each of your labor on this web page. My daughter delights in setting aside time for research and it is obvious why. Many of us notice all about the powerful way you provide precious steps through this blog and even foster contribution from people on that area then my daughter is actually being taught a great deal. Take advantage of the remaining portion of the new year. You’re carrying out a fabulous job.

 19. I am glad for commenting to let you be aware of what a awesome discovery my wife’s princess gained reading yuor web blog. She even learned a good number of details, most notably what it is like to have an ideal teaching mood to get the others smoothly completely grasp various hard to do subject matter. You really exceeded my expected results. Many thanks for distributing the helpful, healthy, edifying and unique guidance on the topic to Lizeth.

 20. My wife and i got quite thankful Louis managed to do his web research by way of the precious recommendations he had from your blog. It is now and again perplexing to just continually be giving for free solutions which other people could have been selling. And we also take into account we’ve got the blog owner to be grateful to for this. The entire illustrations you have made, the simple blog menu, the friendships your site aid to foster – it is most extraordinary, and it’s really making our son and us understand that theme is awesome, and that is especially fundamental. Many thanks for all the pieces!

 21. I’m writing to make you know of the beneficial discovery my cousin’s girl went through going through your webblog. She came to understand so many issues, most notably what it’s like to possess an incredible teaching style to have the rest just gain knowledge of specified problematic subject matter. You truly surpassed her expected results. I appreciate you for displaying these useful, trustworthy, edifying and in addition cool tips on your topic to Kate.

 22. I wanted to send you one very little note to be able to thank you over again relating to the gorgeous methods you have discussed above. It is open-handed of people like you to grant unhampered precisely what numerous people might have offered as an e book to earn some cash for themselves, principally seeing that you might well have done it in case you wanted. The secrets also worked as a fantastic way to fully grasp other individuals have a similar desire like mine to see lots more pertaining to this problem. I am sure there are some more pleasurable periods up front for those who find out your blog post.

 23. Thank you so much for giving everyone remarkably brilliant chance to check tips from this website. It is always very sweet and also packed with a good time for me personally and my office acquaintances to search your website at a minimum thrice per week to see the latest things you will have. Not to mention, we are actually amazed with the special opinions you serve. Certain 3 facts in this post are surely the most efficient we have all had.

 24. I simply needed to thank you very much once again. I do not know the things I would’ve gone through in the absence of the advice discussed by you regarding such situation. It seemed to be an absolute scary problem for me personally, however , encountering your specialized style you processed it forced me to leap for gladness. Now i am grateful for this work and even wish you realize what an amazing job you have been providing educating others using a site. I know that you have never got to know any of us.

 25. A lot of thanks for your own hard work on this blog. Kate really loves doing investigations and it is obvious why. We notice all of the compelling means you give insightful thoughts via the website and therefore invigorate contribution from website visitors about this subject while our child is undoubtedly being taught so much. Enjoy the remaining portion of the year. Your carrying out a splendid job.

 26. Thanks a lot for giving everyone remarkably superb opportunity to read articles and blog posts from this site. It’s usually very terrific plus full of a great time for me and my office co-workers to visit your web site particularly 3 times in one week to study the new things you will have. And indeed, I am also certainly contented concerning the impressive techniques you serve. Some two points in this article are easily the most suitable I have ever had.

 27. Thank you a lot for providing individuals with remarkably marvellous possiblity to read in detail from this site. It really is very superb and as well , packed with amusement for me and my office acquaintances to search your website minimum thrice in one week to learn the fresh guidance you have got. And definitely, I am usually pleased with your staggering tips and hints served by you. Some 3 tips in this article are in reality the very best I’ve ever had.

 28. I as well as my friends appeared to be checking out the good things found on your site while all of the sudden developed an awful suspicion I never expressed respect to the website owner for those strategies. Most of the ladies appeared to be for this reason passionate to read through them and have now sincerely been taking pleasure in them. Thanks for being really helpful and then for considering this form of smart areas millions of individuals are really desirous to be aware of. Our sincere regret for not expressing gratitude to earlier.

 29. I just wanted to compose a simple remark in order to appreciate you for all the wonderful tricks you are sharing at this site. My rather long internet research has at the end of the day been recognized with sensible details to exchange with my two friends. I ‘d assume that we visitors are unequivocally lucky to exist in a great network with so many special professionals with very helpful basics. I feel very much fortunate to have discovered your entire webpage and look forward to tons of more brilliant times reading here. Thanks a lot again for all the details.

 30. I have to convey my love for your kindness supporting men and women that absolutely need assistance with the topic. Your personal commitment to passing the message throughout turned out to be unbelievably interesting and have specifically made those like me to achieve their desired goals. Your entire informative advice implies a great deal a person like me and additionally to my mates. Regards; from each one of us.

 31. I not to mention my guys have been taking note of the good information and facts located on your web blog and before long got a horrible feeling I had not thanked you for those tips. All the boys had been as a consequence glad to see all of them and now have certainly been taking pleasure in those things. We appreciate you getting really helpful as well as for selecting such useful themes most people are really desperate to be informed on. My sincere regret for not expressing gratitude to earlier.

 32. Thank you so much for giving everyone remarkably nice chance to discover important secrets from this web site. It can be so amazing and jam-packed with a lot of fun for me and my office friends to visit your site a minimum of thrice in a week to learn the latest tips you will have. And definitely, I’m just certainly fulfilled concerning the awesome methods you serve. Selected 2 facts on this page are ultimately the most efficient we’ve had.

 33. I would like to express my thanks to you for bailing me out of this particular situation. As a result of checking through the world wide web and meeting opinions that were not helpful, I figured my life was done. Being alive without the presence of approaches to the issues you have sorted out by means of this short post is a critical case, as well as the ones that would have in a wrong way damaged my entire career if I hadn’t come across your blog. Your personal capability and kindness in touching the whole lot was precious. I am not sure what I would have done if I hadn’t discovered such a point like this. I’m able to at this time look forward to my future. Thanks a lot so much for the specialized and result oriented help. I will not be reluctant to endorse the website to anybody who would like guidance about this problem.

 34. I just wanted to make a quick message so as to say thanks to you for some of the lovely tips and tricks you are giving out on this website. My prolonged internet research has at the end been recognized with useful knowledge to go over with my best friends. I ‘d declare that most of us visitors are truly endowed to exist in a fine community with so many brilliant people with helpful tricks. I feel truly grateful to have seen the web page and look forward to so many more cool moments reading here. Thank you again for all the details.

 35. I enjoy you because of your entire labor on this web page. My mother take interest in conducting investigations and it’s really easy to see why. Many of us hear all relating to the dynamic medium you deliver very useful guidance through your web site and as well boost participation from some other people about this subject matter while our favorite child is now being taught so much. Take advantage of the remaining portion of the new year. You have been carrying out a useful job.

 36. I wish to get across my admiration for your kindness giving support to people that require help with that concept. Your personal dedication to getting the solution all-around appears to be incredibly invaluable and have really empowered regular people much like me to get to their dreams. Your personal helpful facts indicates much to me and further more to my colleagues. Many thanks; from each one of us.

 37. I wish to convey my respect for your generosity in support of those people who must have guidance on your area of interest. Your very own dedication to getting the solution along has been wonderfully valuable and have without exception empowered many people much like me to arrive at their aims. Your new insightful recommendations implies a whole lot to me and somewhat more to my office workers. Best wishes; from each one of us.

 38. Thank you a lot for giving everyone an extraordinarily spectacular possiblity to check tips from here. It’s always very great plus jam-packed with fun for me and my office acquaintances to search your web site nearly thrice in 7 days to study the newest items you will have. And of course, I am at all times satisfied concerning the excellent tricks you give. Certain 1 ideas on this page are completely the most impressive we’ve ever had.

 39. Thank you for all your valuable hard work on this web page. My aunt delights in going through research and it’s easy to understand why. Most people notice all concerning the compelling form you make both useful and interesting techniques on the website and as well welcome contribution from some others on this issue then my princess has been understanding a whole lot. Take pleasure in the remaining portion of the year. You’re carrying out a powerful job.

 40. I not to mention my pals ended up reading the good key points on your website and suddenly I got an awful suspicion I never expressed respect to the web site owner for those secrets. Most of the boys are actually as a consequence stimulated to read through them and have now very much been loving these things. I appreciate you for being simply accommodating and then for making a choice on these kinds of fantastic ideas most people are really desperate to learn about. My very own sincere regret for not saying thanks to you sooner.

 41. I simply wanted to appreciate you again. I am not sure the things I would have achieved without the entire opinions contributed by you concerning such a theme. It became a real intimidating setting in my opinion, nevertheless encountering a new specialised manner you solved it forced me to jump for contentment. I’m happy for this advice and thus hope that you recognize what a powerful job you are always doing training other individuals all through your webpage. I’m certain you’ve never encountered all of us.

 42. I needed to draft you a bit of remark to help give many thanks the moment again with your superb techniques you have featured at this time. It was really seriously generous of you to allow unhampered all a few individuals might have supplied for an electronic book to get some profit for themselves, principally given that you could have tried it in the event you decided. Those techniques also worked as the great way to be aware that other individuals have the identical keenness just as my very own to grasp a great deal more on the subject of this matter. I think there are a lot more fun situations up front for folks who take a look at your blog post.

 43. I together with my buddies were reading through the best strategies on your site and so at once developed a terrible suspicion I never expressed respect to the site owner for those tips. Most of the boys were definitely absolutely warmed to learn them and have in effect actually been making the most of these things. Appreciation for really being quite helpful as well as for obtaining this sort of terrific information most people are really desperate to know about. My sincere apologies for not expressing gratitude to earlier.

 44. I and my friends were found to be digesting the best guides found on your web blog then then came up with a terrible suspicion I never thanked the site owner for those secrets. These young men ended up for that reason warmed to learn all of them and have honestly been making the most of those things. Appreciate your genuinely really helpful and then for finding this sort of excellent subject areas millions of individuals are really desperate to learn about. My very own honest apologies for not expressing appreciation to you sooner.

 45. I actually wanted to write down a brief message so as to thank you for all of the magnificent tips and hints you are placing on this site. My time-consuming internet research has at the end been recognized with reliable tips to share with my friends and classmates. I would say that many of us website visitors actually are undeniably blessed to exist in a good community with very many perfect professionals with interesting basics. I feel rather happy to have discovered your entire web page and look forward to tons of more entertaining moments reading here. Thank you again for everything.

 46. I not to mention my friends ended up reading the best suggestions found on your web page then suddenly came up with a terrible suspicion I never thanked you for those techniques. The young boys appeared to be as a consequence passionate to learn them and have now clearly been having fun with them. Thank you for simply being so accommodating as well as for picking this sort of high-quality things millions of individuals are really eager to understand about. My sincere regret for not expressing gratitude to you sooner.

 47. I wish to voice my gratitude for your kind-heartedness in support of individuals who must have help on this important content. Your personal dedication to getting the solution all around turned out to be astonishingly invaluable and has all the time made those just like me to reach their pursuits. Your personal useful facts denotes a great deal to me and much more to my fellow workers. Best wishes; from everyone of us.

 48. I simply needed to thank you so much yet again. I do not know the things that I would’ve achieved without the entire smart ideas discussed by you on my situation. It actually was a very frightful crisis in my view, however , noticing a specialized style you managed it made me to weep over fulfillment. I am grateful for your assistance and hope that you are aware of a powerful job you have been accomplishing training other individuals via your webblog. Probably you’ve never met all of us.

 49. My spouse and i were absolutely happy that Chris managed to conclude his research through the precious recommendations he made from your very own web pages. It is now and again perplexing just to happen to be offering information which often others have been making money from. We realize we now have the website owner to appreciate for that. All the illustrations you have made, the simple web site menu, the relationships you help to engender – it’s got all overwhelming, and it’s assisting our son in addition to us do think this situation is cool, which is certainly unbelievably fundamental. Many thanks for all the pieces!

 50. I’m commenting to let you be aware of of the exceptional discovery our princess had reading your site. She came to understand lots of things, not to mention what it is like to possess an incredible giving heart to let many others without hassle have an understanding of selected complex subject matter. You undoubtedly surpassed our expectations. I appreciate you for churning out such necessary, safe, informative not to mention cool tips about the topic to Kate.

 51. I intended to write you a very small note to say thank you again relating to the beautiful tactics you have contributed here. It has been really tremendously generous with you to deliver publicly what exactly most people could possibly have supplied for an e book in order to make some bucks for themselves, particularly now that you might have tried it if you ever wanted. The suggestions as well worked to provide a fantastic way to know that other individuals have similar passion the same as my very own to know more and more with regards to this issue. Certainly there are a lot more fun situations up front for those who look over your blog post.

 52. I truly wanted to make a quick note to be able to thank you for all of the lovely techniques you are showing at this site. My time consuming internet investigation has now been honored with professional knowledge to share with my two friends. I ‘d claim that we visitors actually are very much endowed to exist in a notable site with many brilliant people with very helpful strategies. I feel extremely fortunate to have encountered your entire webpage and look forward to plenty of more enjoyable minutes reading here. Thanks a lot once more for all the details.

 53. I wanted to create you one little remark to finally say thanks once again over the exceptional pointers you have contributed above. This has been certainly unbelievably open-handed with people like you giving publicly exactly what many people would have offered for sale for an e-book to help with making some cash for their own end, mostly given that you could possibly have done it in case you decided. The tricks also served like the fantastic way to be sure that most people have the identical interest much like mine to figure out a lot more with reference to this condition. I’m certain there are lots of more pleasant opportunities up front for individuals that see your blog post.

 54. Thanks for your whole hard work on this web page. My mum enjoys participating in research and it’s obvious why. Many of us learn all regarding the powerful medium you make very important tactics via your website and therefore invigorate response from other individuals about this content and my child has been understanding a great deal. Have fun with the remaining portion of the new year. Your performing a very good job.

 55. I truly wanted to type a small message in order to express gratitude to you for all of the wonderful ways you are posting on this site. My long internet lookup has finally been paid with useful ideas to share with my pals. I would suppose that many of us visitors actually are unquestionably fortunate to be in a wonderful network with many marvellous people with good guidelines. I feel quite fortunate to have encountered the web site and look forward to some more fun times reading here. Thanks a lot once again for everything.

 56. I wanted to create you the tiny note in order to say thanks once again on the beautiful guidelines you have shown in this article. This has been quite strangely open-handed of you to offer extensively what exactly some people could possibly have distributed for an ebook to make some cash for themselves, even more so given that you could have done it in the event you desired. The strategies in addition acted to be the great way to be certain that other people online have a similar desire the same as my own to realize somewhat more related to this condition. I’m certain there are several more pleasant times up front for folks who view your blog.

 57. I together with my friends appeared to be reviewing the excellent secrets on your web site and then before long got a horrible suspicion I had not expressed respect to you for those strategies. All the women are already passionate to see them and already have truly been tapping into them. We appreciate you being very thoughtful and also for deciding on some outstanding useful guides most people are really desperate to know about. Our own sincere apologies for not saying thanks to you sooner.

 58. I wanted to write you the very small note to help say thanks a lot again with your precious tactics you’ve contributed in this case. It is so generous of you giving easily all that a lot of folks could possibly have marketed for an e book to earn some cash on their own, principally seeing that you could have done it if you wanted. These tactics likewise acted like the great way to be sure that other people online have the identical fervor like my personal own to understand significantly more with reference to this problem. I am certain there are a lot more enjoyable instances ahead for people who take a look at your site.

 59. My wife and i felt very joyous when Albert managed to conclude his web research from your ideas he came across out of the weblog. It is now and again perplexing to simply be freely giving facts that other folks might have been making money from. And we all remember we now have the blog owner to give thanks to because of that. The entire illustrations you have made, the straightforward blog navigation, the friendships your site help foster – it’s all spectacular, and it is letting our son and our family consider that this concept is awesome, and that’s seriously mandatory. Thank you for all!

 60. I as well as my guys came checking the great solutions on the website and instantly I had a terrible suspicion I never expressed respect to you for those techniques. These men happened to be thrilled to see them and have very much been using them. Appreciation for actually being so kind and then for selecting variety of cool useful guides most people are really desperate to know about. My sincere regret for not saying thanks to you earlier.

 61. I actually wanted to send a remark so as to appreciate you for those pleasant recommendations you are showing here. My considerable internet investigation has at the end been rewarded with wonderful suggestions to exchange with my co-workers. I ‘d believe that many of us website visitors are undeniably endowed to exist in a good network with so many wonderful individuals with insightful things. I feel very much grateful to have used the web site and look forward to many more exciting minutes reading here. Thanks again for everything.

 62. I would like to show thanks to this writer just for rescuing me from this incident. Just after exploring through the the web and finding proposals which were not helpful, I believed my entire life was done. Living devoid of the strategies to the difficulties you’ve resolved all through this article content is a crucial case, and the kind which might have adversely damaged my entire career if I hadn’t noticed your web blog. That training and kindness in taking care of all the details was precious. I am not sure what I would have done if I had not come upon such a stuff like this. I can also at this point look forward to my future. Thanks for your time so much for the expert and amazing guide. I won’t think twice to recommend your web blog to any person who requires recommendations on this issue.

 63. Thank you a lot for giving everyone such a breathtaking chance to read in detail from this blog. It can be so fantastic and stuffed with fun for me personally and my office co-workers to visit your website nearly 3 times every week to read the latest guides you have. Of course, I’m usually fascinated with your striking secrets served by you. Some two facts in this posting are unquestionably the finest I’ve had.

 64. I needed to put you a little note to be able to thank you so much as before for your personal striking pointers you have contributed on this site. This has been so surprisingly open-handed with people like you in giving publicly what exactly a few people would’ve sold for an e book to help with making some money on their own, chiefly considering the fact that you might well have done it if you decided. Those good ideas additionally served like a great way to be sure that the rest have a similar eagerness similar to my very own to realize whole lot more on the subject of this condition. I am certain there are numerous more enjoyable sessions in the future for many who looked over your blog post.

 65. Thank you for all of your efforts on this web site. Kim really likes setting aside time for internet research and it’s really simple to grasp why. My spouse and i hear all concerning the powerful mode you provide informative tips via this blog and therefore inspire contribution from some other people on that concern then my princess is always studying a great deal. Have fun with the remaining portion of the new year. You’re the one performing a stunning job.

 66. Needed to post you one little observation to be able to say thanks a lot again for these superb information you’ve featured on this site. This is really pretty generous of you in giving easily all that a few people could possibly have distributed for an e-book to help make some money for themselves, chiefly now that you could possibly have done it in the event you considered necessary. Those concepts as well worked to be the easy way to fully grasp the rest have a similar passion really like mine to understand significantly more on the topic of this matter. I’m sure there are many more pleasurable times up front for those who look into your blog.

 67. I precisely desired to appreciate you once again. I do not know the things I would’ve done without the actual solutions shown by you on this industry. It had been the traumatic dilemma for me personally, however , discovering your specialized form you processed the issue made me to leap over contentment. Now i am grateful for this advice and thus expect you recognize what a powerful job you have been getting into instructing the rest thru a web site. I know that you have never encountered all of us.

 68. I simply wanted to construct a small remark so as to appreciate you for these magnificent techniques you are giving out at this website. My extensive internet look up has at the end of the day been recognized with incredibly good suggestions to write about with my contacts. I would assume that most of us website visitors actually are extremely lucky to be in a notable website with many marvellous people with valuable things. I feel really lucky to have seen your webpage and look forward to many more exciting minutes reading here. Thank you once more for a lot of things.

 69. My husband and i have been now happy that Albert managed to finish up his inquiry from the ideas he received using your weblog. It’s not at all simplistic to just possibly be offering strategies that people today may have been selling. We really take into account we’ve got the writer to be grateful to because of that. The main illustrations you made, the simple web site menu, the relationships you can help to create – it’s most extraordinary, and it is leading our son and our family recognize that the matter is excellent, and that’s tremendously mandatory. Thank you for the whole lot!

 70. I am just writing to make you understand of the remarkable encounter my princess went through visiting your webblog. She even learned such a lot of pieces, including what it is like to have a wonderful giving style to let the rest effortlessly fully understand specific specialized topics. You actually surpassed our own desires. Thanks for producing the great, dependable, edifying and in addition fun guidance on the topic to Lizeth.

 71. I am only writing to let you be aware of what a notable discovery my child encountered reading through your blog. She came to find numerous pieces, which include how it is like to possess a great teaching heart to make most people really easily thoroughly grasp a variety of tortuous things. You truly exceeded my expectations. Many thanks for showing the invaluable, safe, edifying and also fun tips on that topic to Ethel.

 72. I am also writing to make you be aware of what a wonderful encounter our child went through using yuor web blog. She came to find lots of details, which include what it’s like to have an ideal coaching mood to have others smoothly thoroughly grasp several multifaceted issues. You actually surpassed her desires. Thanks for offering the powerful, healthy, explanatory and as well as fun tips about that topic to Evelyn.

 73. I am only writing to let you understand what a cool experience my friend’s child found reading through your web site. She figured out too many pieces, most notably what it’s like to have an excellent giving spirit to have many others without problems thoroughly grasp a variety of tricky subject areas. You truly surpassed people’s desires. Many thanks for churning out such effective, trustworthy, edifying and cool thoughts on that topic to Ethel.

 74. I wanted to construct a small message so as to say thanks to you for some of the precious ideas you are giving out on this site. My extensive internet look up has at the end of the day been compensated with really good tips to go over with my pals. I ‘d suppose that most of us site visitors actually are quite fortunate to dwell in a remarkable network with very many perfect professionals with valuable tips and hints. I feel very blessed to have seen your web site and look forward to tons of more amazing minutes reading here. Thanks again for everything.

 75. I needed to write you a little bit of remark so as to say thanks over again just for the unique solutions you’ve shown on this website. It was so particularly open-handed of you to present openly exactly what a lot of folks could have offered for sale as an e book to generate some profit for themselves, chiefly given that you might well have tried it in case you decided. The techniques in addition served as a good way to understand that someone else have the same interest really like my very own to figure out a little more pertaining to this problem. I am certain there are thousands of more fun occasions ahead for many who read your blog post.

 76. A lot of thanks for all of the labor on this site. My mom take interest in getting into investigation and it’s really obvious why. Almost all hear all about the dynamic medium you offer both useful and interesting strategies through your blog and in addition strongly encourage response from some others on the topic plus our girl is actually discovering a great deal. Have fun with the remaining portion of the year. You are always doing a good job.

 77. Thank you a lot for giving everyone an exceptionally brilliant chance to read articles and blog posts from this blog. It is often very pleasurable plus full of a good time for me and my office fellow workers to search your blog at least 3 times in a week to study the fresh guidance you have. Of course, we are actually impressed with the brilliant inspiring ideas served by you. Selected 4 points in this posting are particularly the most effective I have ever had.

 78. I actually wanted to write a small comment in order to appreciate you for those pleasant solutions you are posting here. My prolonged internet investigation has now been recognized with good quality information to exchange with my visitors. I ‘d say that most of us visitors are very fortunate to live in a decent website with very many lovely individuals with valuable tips and hints. I feel extremely blessed to have used your web page and look forward to plenty of more brilliant times reading here. Thanks again for all the details.

 79. I would like to show my passion for your generosity giving support to men and women who require assistance with this one field. Your special dedication to getting the solution along was particularly practical and has regularly made most people much like me to achieve their targets. Your interesting facts can mean a great deal to me and a whole lot more to my fellow workers. Regards; from everyone of us.

 80. I want to express my passion for your kindness for those who really want help on this topic. Your special dedication to getting the message up and down appeared to be exceedingly informative and has continuously allowed those like me to arrive at their goals. Your own warm and friendly guide signifies a great deal to me and still more to my mates. Warm regards; from everyone of us.

 81. Thanks so much for giving everyone an extraordinarily brilliant opportunity to check tips from this web site. It is always so ideal and also jam-packed with fun for me personally and my office friends to search the blog at the very least thrice a week to learn the fresh guides you will have. And indeed, I am also always astounded concerning the impressive principles you give. Certain 1 facts in this article are easily the very best we have ever had.

 82. I precisely wished to appreciate you yet again. I’m not certain the things that I would’ve used in the absence of the actual techniques documented by you concerning such a theme. It had become the fearsome issue in my circumstances, but noticing this expert technique you processed that made me to cry with fulfillment. I am just grateful for this service and believe you comprehend what an amazing job you have been undertaking training other individuals through the use of your websites. Most likely you have never come across any of us.

 83. A lot of thanks for your own work on this blog. My aunt takes pleasure in carrying out investigations and it’s obvious why. A lot of people hear all concerning the lively form you convey worthwhile tactics on your web blog and even recommend response from some others on this point so our girl is really learning a lot. Have fun with the rest of the new year. Your carrying out a tremendous job.

 84. I enjoy you because of all of the work on this web page. My mom takes pleasure in getting into investigations and it’s really easy to see why. We know all of the powerful tactic you convey precious thoughts through the web blog and in addition attract response from some others on the idea plus our own daughter is truly starting to learn a great deal. Have fun with the remaining portion of the year. Your carrying out a fantastic job.

 85. My spouse and i have been absolutely happy when Ervin managed to carry out his survey with the ideas he grabbed while using the web site. It’s not at all simplistic to simply always be giving freely helpful hints which some others may have been selling. And we acknowledge we have got the writer to be grateful to because of that. These illustrations you’ve made, the easy web site menu, the friendships your site assist to create – it’s everything fantastic, and it’s really aiding our son in addition to us imagine that the topic is fun, and that’s particularly vital. Thanks for the whole thing!

 86. I truly wanted to write a small comment so as to say thanks to you for some of the magnificent suggestions you are writing at this site. My time intensive internet search has at the end of the day been honored with good quality ideas to talk about with my family and friends. I would tell you that we visitors are definitely lucky to dwell in a perfect website with so many wonderful professionals with beneficial advice. I feel very much lucky to have come across your entire web page and look forward to many more fabulous moments reading here. Thanks a lot again for everything.

 87. I intended to send you this very small note to say thanks a lot once again for all the gorgeous views you have shown at this time. It was certainly strangely generous with people like you to deliver publicly just what a lot of people could have advertised for an e book to end up making some profit on their own, mostly since you might well have done it in case you decided. The principles likewise acted like the fantastic way to be sure that other people have a similar dreams the same as my own to know the truth more and more regarding this matter. I know there are several more fun instances up front for those who read your site.

 88. Needed to compose you this bit of observation to be able to give many thanks as before for your personal pleasing thoughts you’ve documented in this case. This has been quite remarkably generous with people like you to offer unreservedly what exactly a lot of folks would’ve marketed for an ebook to generate some bucks on their own, principally considering the fact that you could possibly have done it if you ever desired. These guidelines in addition served to provide a great way to fully grasp many people have the identical zeal much like my personal own to know the truth significantly more pertaining to this issue. I know there are some more pleasurable opportunities in the future for those who read your website.

 89. I precisely had to say thanks yet again. I do not know the things that I would have implemented in the absence of the entire aspects revealed by you directly on such a field. Completely was a depressing difficulty in my view, however , taking a look at the well-written fashion you dealt with it made me to jump over gladness. I’m thankful for your information and as well , sincerely hope you know what an amazing job you are providing instructing men and women by way of your blog post. Most probably you haven’t got to know any of us.

 90. I wish to show some appreciation to the writer just for rescuing me from this type of trouble. After looking through the search engines and finding opinions that were not beneficial, I believed my entire life was over. Being alive without the approaches to the issues you’ve sorted out by means of your entire posting is a crucial case, as well as ones that might have in a negative way damaged my entire career if I hadn’t come across your web page. Your good training and kindness in taking care of the whole thing was priceless. I am not sure what I would’ve done if I hadn’t come upon such a subject like this. I’m able to at this point relish my future. Thank you so much for your reliable and amazing help. I will not think twice to suggest your web sites to anybody who should have guidelines on this matter.

 91. Thank you for every one of your efforts on this web page. My niece delights in carrying out research and it’s easy to understand why. Many of us know all of the dynamic medium you give worthwhile tactics on your web site and improve contribution from some others on that area of interest and our own girl is really understanding a whole lot. Have fun with the rest of the year. Your conducting a superb job.

 92. I wanted to compose you one very small note to help thank you so much once again on your precious principles you’ve featured at this time. It is unbelievably generous with people like you to offer extensively just what many individuals could possibly have offered for sale as an electronic book in order to make some cash for themselves, most importantly considering that you could have tried it if you wanted. These tips as well acted as a great way to be sure that other people have similar eagerness just like mine to see way more related to this condition. I am certain there are some more enjoyable instances in the future for those who look into your blog post.

 93. I am just commenting to let you know what a excellent discovery my cousin’s girl found using your web page. She came to find so many things, not to mention how it is like to have a very effective teaching heart to have other individuals without hassle have an understanding of chosen hard to do matters. You undoubtedly did more than our desires. I appreciate you for churning out the insightful, dependable, edifying and also easy guidance on the topic to Gloria.

 94. I have to voice my gratitude for your generosity giving support to those people who should have assistance with this particular question. Your very own dedication to passing the solution all-around had been rather informative and has all the time allowed somebody like me to attain their desired goals. Your new insightful tutorial indicates this much a person like me and somewhat more to my fellow workers. Thanks a ton; from all of us.

 95. I am also writing to let you know what a fabulous encounter my wife’s daughter developed going through the blog. She realized some issues, with the inclusion of how it is like to have an awesome teaching style to get folks clearly understand specific impossible issues. You truly exceeded our own expectations. Thank you for producing these warm and helpful, trustworthy, explanatory and as well as cool thoughts on that topic to Emily.

 96. I needed to draft you that little bit of remark to finally thank you so much yet again for the nice opinions you have contributed on this site. It has been so incredibly generous of you in giving unhampered what most people would’ve sold for an ebook to help make some cash on their own, certainly given that you might well have done it if you decided. These advice additionally worked to be the great way to understand that someone else have similar interest similar to my very own to grasp much more with reference to this condition. I’m certain there are thousands of more pleasant instances up front for individuals who see your blog.

 97. I would like to show my affection for your kindness supporting persons that have the need for help on this important concern. Your real commitment to getting the solution all through became amazingly significant and has surely helped women just like me to arrive at their targets. Your own interesting advice implies a great deal a person like me and extremely more to my peers. With thanks; from all of us.

 98. My wife and i got so joyful that Edward could conclude his homework with the ideas he acquired out of the weblog. It is now and again perplexing just to possibly be releasing hints which the rest could have been selling. So we grasp we now have the writer to thank for this. The type of illustrations you’ve made, the simple blog menu, the relationships your site make it easier to engender – it is all great, and it is letting our son in addition to us reckon that that subject matter is pleasurable, which is certainly exceedingly pressing. Thanks for everything!

 99. I would like to express appreciation to the writer for rescuing me from this circumstance. Just after scouting through the online world and finding basics that were not pleasant, I thought my life was over. Living without the strategies to the problems you’ve solved by way of your main posting is a serious case, and those that might have in a wrong way affected my career if I had not discovered the blog. Your expertise and kindness in dealing with every aspect was important. I’m not sure what I would have done if I hadn’t come upon such a step like this. I can at this time look forward to my future. Thank you so much for the skilled and results-oriented guide. I won’t be reluctant to propose the website to any person who needs recommendations about this subject.

 100. Thank you a lot for giving everyone an exceptionally pleasant possiblity to check tips from this blog. It can be very pleasing and full of a lot of fun for me and my office friends to visit your site a minimum of thrice in a week to read through the newest guides you have got. And of course, I’m just usually happy with the good principles you serve. Certain two ideas in this posting are absolutely the best we have all had.

 101. A lot of thanks for every one of your effort on this web page. My niece really likes participating in internet research and it’s really easy to see why. Many of us learn all concerning the lively means you present functional information through this web site and as well attract contribution from the others on this content so our own daughter is really learning a whole lot. Take pleasure in the rest of the new year. Your performing a good job.

 102. Thanks a lot for giving everyone an extremely special chance to read from this web site. It is always so enjoyable and also full of a great time for me personally and my office fellow workers to search the blog at the very least three times in a week to read the fresh guidance you have. And definitely, I am also actually fascinated for the striking techniques you serve. Some 2 tips in this article are rather the simplest I have ever had.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.