Kaip padėti onkologiniam ligoniui?

Kaip padėti onkologiniam ligoniui?

Robertas J. ThomasProf. Robertas J. Thomas 

Medicinos daktaras, Karališkojo gydytojų koledžo, Karališkojo radiologijos ir onkologijos koledžo narys, Nacionalinio vėžio tyrimų tinklo Klinikinių tyrimų komiteto narys, Nacionalinio sveikatos tyrimų instituto Klinikinių tyrimų konsultacinio komiteto ir Britų integratyviosios onkologijos draugijos narys, Fizinių pratimų ekspertų konsultacinio komiteto pirmininkas, Amerikos klinikinės onkologijos ir Europos medicininės onkologijos draugijų narys

Balandžio pradžioje Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos POLA kvietimu Lietuvoje viešėjo žymus Didžiosios Britanijos mokslininkas onkologas Robertas J. Thomas. Profesorius susitiko su Nacionalinio vėžio instituto ir Kauno klinikų vadovais, bendravo su Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministru ir aptarė abiem šalims aktualias onkologinių ligonių gydymo bei reabilitacijos problemas. Prof. R. J. Thomas visiškai pritarė sveikatos apsaugos ministro nusistatymui prieš besaikį alkoholio ir cukraus vartojimą, nes abu šie produktai yra vieni pagrindinių kancerogenų.

Nacionaliniame vėžio institute ir Kauno klinikose profesorius skaitė paskaitas medicinos specialistams ir pacientams apie gyvenimo būdo, mitybos ir fizinio aktyvumo įtaką onkologinių ligonių gydymui, jų sveikatai ir gyvenimo kokybei po gydymo.

Prof. R. J. Thomas maloniai sutiko duoti interviu žurnalo „Internistas“ priedui „Onkologija“ ir atsakyti į keletą onkologams, šeimos gydytojams ir jų pacientams rūpimų klausimų.

 

Gerbiamas profesoriau, skaitytojams būtų įdomu sužinoti apie pagrindines jūsų darbo kryptis, ypač apie klinikinius tyrimus, kuriems vadovaujate.

Man didelė garbė būti pakviestam į jūsų gražią šalį. Jau daugiau kaip 30 metų esu praktikuojantis onkologas. Daugiausia specializuojuosi gydydamas krūties, prostatos ir žarnyno vėžį. Konsultuoju ir gydau onkologinėmis ligomis sergančius pacientus Kembridžo universitetinėje Bedfordo ir Adenbruko ligoninėse, dėstau klinikinę onkologiją Kembridžo universiteto studentams, be to, Bedfordšyro ir Koventrio universitetuose dėstau taikomuosius biologijos ir fizinių pratimų mokslus. Esu paskelbęs per 100 recenzuotų mokslinių darbų ir parengęs ne vieną dešimtį Jungtinės Karalystės atsitiktinės imties, kontroliuojamųjų tyrimų, iš jų ir Jungtinės Karalystės nacionalinio vėžio tyrimo tinklo Pomi-T tyrimą, kuriuo pirmąkart pasaulyje įrodėme polifenolių gausaus maisto papildo iš granatų, žaliosios arbatos, ciberžolių ir brokolių antinavikinį poveikį. Parengiau ir pirmąjį Didžiosios Britanijos istorijoje onkologinių ligonių reabilitacijos kursą fizinės mankštos specialistams, kurį patvirtino vyriausybė ir kuris iki šiol plačiai taikomas visoje šalyje. Esu knygos Kaip gyventi susirgus vėžiu. Faktai (angl. Lifestyle after Cancer – the Facts) autorius.

Jau kurį laiką mane, kaip mokslininką, domina gyvenimo būdo ir mitybos įtaka gydant onkologines ligas ir pacientų gyvenimo kokybei pasibaigus gydymui. Kembridžo universitete su Bedfordšyro ir Koventrio universitetais esame įkūrę klinikinių tyrimų grupę, kuriai ir vadovauju. Jau daugiau nei 5 metus atliekame klinikinius tyrimus ir pateikiame faktais paremtus įrodymus, kurios gyvenimo būdo strategijos yra veiksmingos, o kurios nepadeda. Tyrimų išvadas viešiname ne tik medikams, bet ir visuomenei skirtuose žurnaluose, interneto svetainėse Cancernet.co.uk, Keep-healthy.com, supažindiname su jomis pacientų organizacijas, kurios Didžiojoje Britanijoje yra labai aktyvios ir įtakingos, panašiai kaip jūsų POLA. Daugelis tyrimų su konkrečiais ligos atvejais aprašyti ir mano knygoje Kaip gyventi susirgus vėžiu. Faktai.

Prieš susitikimus su klausytojais bendravote su Nacionalinio vėžio instituto ir Kauno klinikų specialistais. Ar Lietuvoje onkologinių ligonių gydymo galimybės ir sąlygos labai skiriasi nuo Didžiosios Britanijos?

Kaune ir Vilniuje turite ne ligonines, o atskirus aukštos klasės ligoninių miestelius, aprūpintus naujausia įranga. Juose dirba daug puikių gydytojų ir mokslininkų. Tokių sąlygų galėtų pavydėti nemaža dalis Didžiosios Britanijos ligoninių. Nustebino ir pradžiugino tai, kad nuo praeitų metų Lietuvos sveikatos mokslų universitete magistrantai gali rinktis naują kursą – gyvensenos mediciną. Manyčiau, kad šiai medicinos šakai priklauso ateitis.

Susitikimuose su medicinos specialistais ir pacientais pateikėte daug faktų apie sveikos mitybos ir aktyvios gyvensenos naudą onkologinių ligonių sveikatai ir gyvenimo kokybei, ypač po stacionarinio gydymo. Mūsų skaitytojams ši informacija taip pat būtų įdomi.

Jungtinėje Karalystėje vėžiu serga 3 mln. Gyventojų. Europos Sąjungoje tokių ligonių yra 15 mln., Jungtinėse Amerikos Valstijose – 18 mln. Vėžinių ligų diagnostika ir gydymo metodai kasmet tobulėja, ligoniai ilgiau gydomi, jiems taikoma vis daugiau ir įvairesnių gydymo būdų. Taigi per 25 metus, kai dirbu onkologu konsultantu, pacientų išgyvenamumas padidėjo nuo 50 proc. iki 84 proc.. Net tais atvejais, kai išsivysto metastazės, žmonės dabar išgyvena 5 metus ir ilgiau. Tačiau nauji gydymo būdai, kad ir hormonų ar biologinė terapija, vėliau neišvengiamai sukelia ir naujų nepageidaujamų simptomų: pykinimą, nuovargį, odos niežulį, didelį kraujo spaudimą, nutukimą, kaulų retėjimą, sąnarių skausmą ar nagų irimą.

Kembridžo universiteto Klinikinių tyrimų grupės tikslas – nustatyti, kurios priemonės gali palengvinti pacientų gyvenimą ir pasidalyti šia informacija su gydytojais, ypač su bendrosios praktikos gydytojais, taip pat ir pacientais. Juk pasibaigus gydymui nuo vėžio pacientas iš klinikų keliauja pas šeimos gydytoją, kuris periodiškai stebi jo sveikatą, tačiau specialių žinių, kaip padėti vienu ar kitu atveju ir kuo žmogus pats sau galėtų padėti, ne visada turi, todėl ir patarti nelabai gali. Kas tada belieka pacientui – konsultuotis su sodo kaimynu, ieškoti informacijos internete ir imtis savigydos, kuri gali ne tik kad nepadėti, bet dar ir pakenkti.

Iš tiesų mūsų tyrimų grupė siekia ne tik gerinti pacientų savijautą, bet ir padėti jiems pakeisti gyvenimo būdą. Manoma, kad apie 50 proc. atvejų vėžį sukelia netinkamas gyvenimo būdas. Net ir susirgus vėžiu, jo eiga labai priklauso nuo pasirinktos gyvensenos. Vėžys kiekvienam pacientui progresuoja labai skirtingai. Ląstelių proliferacija, invazija į įvairius organus, metastazės trunka skirtingą laiką, todėl galima dar daug ką pakeisti, kad šie procesai vyktų lėčiau, pagerėtų imunitetas, DNR atsikūrimo mechanizmai, kad nevyktų daugiau mutacijų. Daug ką gali lemti ir mityba.

Jungtinės Karalystės gyventojai kasmet išleidžia milijonus svarų įvairiems vaistams – nuo kraujo spaudimo, laisvinamiesiems, virškinimui pagerinti ir pan. Manau, kad panaši situacija ir jūsų šalyje. Žmonėms vertėtų pagalvoti apie tai, kad panašių rezultatų būtų galima pasiekti ir vartojant gerokai mažiau vaistų, tereikia tinkamai subalansuoti mitybą ir kasdien aktyviai mankštintis.

Pietų Kalifornijoje neseniai ištirta didelė grupė žmonų. Žiūrėjome, kaip mitybos ir gyvenimo būdo įpročiai veikia sveikatą. Tyrimas parodė, kad aktyviai mankštinantis žmogaus organizme per valandą įvyksta apie 180 biocheminių pakitimų, kurie padeda apsisaugoti nuo kancerogenų ir pataisyti pažeistas ląsteles, taip pat slopina vėžinių ląstelių augimą ir plitimą, skatina jų apoptozę.

Daugiau kaip 50 didelių tyrimų, kurie apėmė per milijoną pacientų, parodė, kad aktyvi mankšta mažina lėtinį uždegimą, didina hormono irisino ir mažina vazoaktyvaus žarnyno polipeptido (VIP) lygį, mažina oksidacinį stresą ir stiprina antioksidacinius kelius. Be to, mankštinantis aktyvinamas imunitetas, reguliuojamas testosterono ir estrogenų lygis, pradeda kristi svoris, pagerėja psichologinė sveikata ir nuotaika. Dar geriau, jeigu pratimai atliekami lauke – kartu su saule žmogus gauna ir vitamino D. Per savaitę mankštinantis po 3–4 val., lėtėja vėžio progresavimas ir net iki 30 proc. sumažėja ligos atkryčio tikimybė. Užtat 5 val. per savaitę prie televizoriaus atkryčio tikimybę padidina net iki 25 proc.

Dažnai pacientai skundžiasi, kad mankštintis jiems trukdo nuovargis ir sąnarių skausmas, bijo, kad šie simptomai nepablogėtų. 33 labai didelių studijų statistiniai duomenys parodė, kad žmonėms, kurie mankštinosi pagal specialią programą, palyginti su tais, kuriems buvo taikomas klasikinis gydymas, palengvėjo sąnarių skausmai, mažiau vargino karščio pylimas, vidurių užkietėjimas, periferinė neuropatija, pradėjo kristi svoris.

Nutukimas – dar viena opi problema. Žinome, kad nutukusiems žmonėms net 50 proc. padidėja rizika susirgti vėžiu, o išgyvenusiems vėžį – 14 proc. didesnė rizika, kad liga gali atsinaujinti. Daugelis pacientų, kuriems taikoma chemoterapija, priauga svorio. Slaugytojai neretai jiems pataria nesukti dėl to galvos, nes vėliau kilogramai nukris savaime. Tačiau tai klaidinga nuomonė. Ir pagalbos pirmiausia reikėtų ieškoti pas dietologą, o po to kreiptis į sporto medicinos specialistą.

Kembridže tyrėme prostatos vėžiu sergančius pacientus. Jiems buvo taikoma spindulinė terapija. Vyrai, kurie gydėsi ir mankštinosi, neturėjo problemų dėl tiesiosios žarnos funkcijų, kai kuriems pasitaisė net įsisenėjusios bėdos.

Treniruotės gydymo metu gal ir atrodo keistai, bet jos padeda. Ne mažiau padeda ir mityba.

 

Gerbiamas profesoriau, moksliniuose straipsniuose ir klinikiniuose tyrimuose labai dažnai minite polifenolius. Papasakokite plačiau apie šias medžiagas ir jų naudą onkologinių ligonių sveikatai.

Polifenoliai yra augalinės cheminės medžiagos, sukurtos pačios gamtos. Vaisiai, daržovės ar prieskoniai, kuriuose gausu polifenolių, gražiai atrodo, maloniai kvepia, yra skanūs. Daugiausia jų vartoja Viduržiemio jūros ir Rytų šalių gyventojai, todėl jie sveikesni ir gyvena ilgiau. Bet ne tik dėl šių savybių polifenoliai mums naudingi.

Kaip rodo daugelis mokslinių tyrimų, mityba, kurioje gausu augalinių polifenolių, padeda mažinti sunkių lėtinių ligų (vėžio, senatvinės demencijos, artrito, širdies ir kraujagyslių ligų, kataraktos ir kt.) išsivystymo riziką. Dėl polifenolių ir kitų augalinių medžiagų trūkumo gali padidėti krūties, kasos, kiaušidžių, odos, prostatos, stemplės ar kitų lokalizacijų vėžio rizika.

Polifenoliai padeda įveikti iš aplinkos ar su maistu patekusius kancerogenus, neutralizuoti laisvuosius radikalus, slopinti uždegiminius procesus ir stimuliuoti imuninę sistemą, gali stabdyti vėžinių ląstelių mitybai būtinų kraujagyslių augimą, slopinti šių ląstelių proliferaciją ir skatinti jų apoptozę, taip pat lėtinti organizmo senėjimą, padėti apsisaugoti nuo žalingų ultravioletinių saulės spindulių ir net palaikyti normalų kraujo spaudimą ar cukraus lygį kraujyje.

Kai kurie augalai, kuriuose gausu polifenolių, pasižymi ir fitoestrogeninėmis savybėmis. Bet tai vaisių ir daržovių estrogenai, juos vartoti naudinga ir saugu. Pavyzdžiui, sojų pupelėse, linų sėmenyse, lęšiuose yra daug izoflavonų, kurie mažina riziką susirgti krūties vėžiu ar atsinaujinti šiai ligai. Tik nereikėtų pamiršti, kad fitoestrogenai naudingi tol, kol jie slypi maisto produktuose, todėl didelės koncentracijos fitoestrogenų papildai nerekomenduotini.

Produktų, kuriuose gausu polifenolių, reikėtų vartoti ne 1–2 kartus per savaitę, bet kasdien. Pavyzdžiui, pietums išsivirti tirštos brokolių sriubos arba pasigaminti daržovių ir vaisių kokteilių. Tik šie produktai turėtų būti švarūs, neužteršti pesticidais ar herbicidais. Galima produktų prisidžiovinti arba džiovintus suberti į vieną kapsulę ir iš karto gauti visą rekomenduojamą polifenolių paros dozę. Bet tai nereiškia, kad viena kapsulė turi pakeisti visą sveiką mitybą ir gyvenseną.

Pastaraisiais metais spaudoje ir internete ganėtinai daug rašoma apie vitaminus ir maisto papildus. Autorių išvados labai prieštaringos, skaitytojų nuomonė taip pat. O ką apie vitaminus ir papildus manote jūs?

Papildai papildams nelygu, kaip ir vitaminai. Vieni papildai yra sintetiniai arba sudaryti iš maisto produktuose esančių vienų ar kitų medžiagų ekstraktų, kituose koncentruoti sveiki maisto produktai ar jų deriniai.

Pirmajai grupei priskiriami mineralai ir vitaminai bei iš augalų išgauti polifenoliai, tokie kaip likopenas, palmitinas ar genisteinas.

Nors keletas tyrimų parodė, kad mineralų ir vitaminų trūkumas organizme gali būti susijęs su didesne vėžio rizika ir dažnesniais atkryčiais, tačiau dauguma gerai organizuotų didelių tyrimų neįrodė jokios vitaminų ir mineralų naudos ar net nustatė, kad jie šiek tiek didino vėžio riziką.

Žinomiausias iš jų yra klinikinis SELECT tyrimas. Jis parodė, kad vyrams, ilgą laiką vartojusiems vitamino E derinį su selenu, padidėjo rizika susirgti prostatos vėžiu.

CARET studija nustatė, kad ilgalaikis beta karoteno ir retinolio papildų vartojimas padidino plaučių vėžio riziką.

Sveikatos apsaugos specialistų stebėjimo tyrimas, kuris apėmė 51 529 vyrus ir truko 15 metų, parodė, kad ilgalaikis cinko papildų vartojimas arba vartojimas didesnėmis nei 100 mg/d. dozėmis net 2 kartus padidino prostatos vėžio riziką, todėl šio papildo vyrams geriau nerekomenduoti, nebent būtų nustatytas cinko trūkumas.

Jungtinės Karalystės artrito tyrimų organizacijos (angl. Arthritis Research UK) paskelbtoje ataskaitoje teigiama, kad net 13 atsitiktinės imties, kontroliuojamųjų tyrimų, kuriais siekiama nustatyti gliukozamino naudą, taip pat 22 tyrimai, skirti chondroitino ir 17 – žuvų taukų poveikiui, atskleidė, kad šių papildų nauda sąnariams abejotina. Tiesa, tyrimai parodė, kad žuvų taukai turėjo poveikį reumatoidiniam artritui, bet ne osteoartritui.

Dar keletas didesnių atsitiktinės imties studijų, kurioms vadovavo Nacionalinis vėžio institutas, tyrė genisteino, daidzeino ar kitų izoflavonų poveikį prostatos gerybinei hiperplazijai ir prostatos vėžiui, tačiau jokios šių papildų naudos nei PSA dinamikai, nei sveikatai nenustatė.

VITAL studija taip pat nenustatė nei gulsčiųjų serenojų (sabalpalmių) vaisių ekstrakto, nei genisteino ar likopeno poveikio prostatos vėžiui ar gerybiniam prostatos išvešėjimui.

Panašiai nutiko ir su likopenu: 2 atsitiktinės imties, kontroliuojamieji prostatos vėžio tyrimai nenustatė likopeno pranašumo, palyginti su placebu.

Australų atliktas tyrimas parodė, kad beta karoteno ir vitamino E papildų vartojantiems asmenims dažniau susiformuodavo naujų odos vėžio darinių. Tiesa, ir tiems asmenims, kurių mityboje trūko polifenolių, nustatyta didelė odos vėžio rizika.

Tokį U formos pasiskirstymą nustatė ir EPIC tyrimas. Mokslininkai pastebėjo, kad asmenims, kuriems trūko foliatų, ir tiems, kuriems jų buvo per daug, vėžys išsivystė dažniau.

Šis fenomenas paskatino įvairias organizacijas, pavyzdžiui, Jungtinės Karalystės nacionalinį vėžio institutą, paskelbti viešą pranešimą, kad nederėtų ilgą laiką be pertraukų vartoti vitaminų ar mineralų, nebent jų reikėtų vitaminų trūkumui kompensuoti.

Visai kitaip su papildais, sudarytais iš viso maisto produkto ar kelių produktų. Jų neperdozuosi, jų nesikaupia organizme ir yra saugūs vartoti. Moksliniai tyrimai taip pat teikia vilčių.

Mūsų atliktas Jungtinės Karalystės nacionalinio vėžio tyrimo tinklo Pomi-T tyrimas parodė, kad polifenolių gausus maisto papildas, sudarytas iš brokolių, ciberžolių, granatų ir žaliosios arbatos ekstrakto, efektyviai slopino ne tik PSA, bet ir prostatos navikų augimą.

Didelis kohortinis VITAL tyrimas nustatė, kad vynuogių sėklų ekstraktas mažino prostatos vėžio riziką.

Luizianos universiteto atliktas tyrimas parodė, kad arbatos ekstraktas prostatos vėžiu sergantiems vyrams gerokai sumažino kai kurių naviko augimą skatinančių veiksnių ir PSA augimą.

Kalifornijos universiteto atliktas antrosios fazės klinikinis tyrimas nustatė, kad prostatos vėžiu sergantiems vyrams, kurie kasdien gėrė granatų sulčių, reikšmingai pailgėjo PSA dvigubėjimo laikas ir pagerėjo organizmo atsakas į oksidacinį stresą. Du vėlesni Jungtinėse Amerikos Valstijose ir Italijoje atlikti antrosios fazės tyrimai nustatė panašų granatų sėklų ekstrakto poveikį PSA.

Papildų, kuriuose gausu polifenolių, pasirinkimas kol kas nėra didelis. Ne visi polifenoliai turi antivėžinių savybių, o tie, kurie jų turi, greičiausiai teikia skirtingą naudą, kai yra vartojami skirtingų žmonių skirtingais deriniais.

Amerikos klinikinės onkologijos draugijos konferencijoje 2013 metais pristatėte garsųjį Jungtinės Karalystės nacionalinio vėžio tyrimo tinklo Pomi-T tyrimą. Apie jį tada plačiai kalbėjo, o ir šiandien aktyviai domisi daugelio šalių onkologiniai ligoniai. Papasakokite, kaip kilo sumanymas papildomam vėžio gydymui naudoti maisto papildą iš koncentruotų augalinių produktų.

Tai buvo ne spontaniška idėja, o ilgo komandinio darbo rezultatas.

Jungtinės Karalystės nacionalinis papildomo gydymo ir gyvenimo būdo klinikinių tyrimų komitetas jau kurų laiką aiškinosi, kaip polifenoliai kovoja su vėžiu ir kuo jie gali būti naudingi mūsų sveikatai. Buvau pakviestas prisijungti prie šio komiteto. Dirbome 18 mėnesių, perskaitėme daugybę mokslinių darbų, ištyrėme daugybę vaisių, daržovių, prieskonių, grybų ir atrinkome tuos, kurie turėjo daugiausia antivėžinių savybių, kuriuose polifenolių buvo daugiausia. Rinkdamiesi žiūrėjome, kad tai būtų skirtingų rūšių produktai (vaisiai, daržovės, prieskoniai, arbatmedžių lapai) ir juose būtų skirtingomis savybėmis pasižyminčių polifenolių, kad produktuose nebūtų pavojingų alergenų ir fitoestrogenų. Geriausiai šiuos kriterijus atitiko žalioji arbata, ciberžolės, granatai ir brokoliai. Žinoma, produktų, pasižyminčių panašiomis savybėmis, yra gerokai daugiau, tik visko iš karto neaprėpsi ir nesuderinsi. Atrinktieji produktai buvo perdirbti į sausąjį koncentratą ir iš jo pagamintos maisto papildo tabletės.

Žaliajai arbatai daugiausia antivėžinių savybių suteikia epigalokatechino galatas. Arbata slopina ornitino dekarboksilazę – fermentą, kuris padeda vėžinėms ląstelėms išvengti apoptozės, slopina krūties ir prostatos vėžio ląstelių proliferaciją bei angiogenezę.

Dažinė ciberžolė, kurios pagrindinė veiklioji medžiaga kurkuminas, slopina prostatos vėžio ląstelių gyvavimo ciklą: lėtina jų augimą, skatina apoptozę, neleidžia joms peraugti ar išplisti į gretimus ir tolesnius organus. Kurkuminas slopina endotelio augimo faktoriaus receptoriams svarbaus fermento tirozinkinazės aktyvumą, pasižymi nuo fermento ciklooksigenazės-1 (COX-1) priklausomu antiuždegiminiu poveikiu ir lėtina krūties vėžio vystymuisi svarbių kamieninių ląstelių augimą, nepakenkdamas sveikoms krūtų audinio ląstelėms.

Granatuose gausu elago rūgšties. Ši rūgštis slopina vėžinių ląstelių dalijimąsi ir sukelia jų žūtį apoptozės būdu. Granatų veikliosios medžiagos didina ląstelių adheziją ir slopina jų migraciją, o šie procesai yra tiesiogiai susiję su metastazėmis.

Brokoliuose ypač gausu biologiškai aktyvių medžiagų – sulforafano, liuteino, kvercetino, kemferolio glikozidų, beta karoteno, indol-3 karbinolo ir dar kitų gliukozinolatų. Brokoliai padeda įveikti oksidacinį stresą, aktyvina imuninę sistemą, slopina uždegiminius procesus, slopina vėžio ląstelių augimą ir skatina jų apoptozę. Reguliariai vartojant brokolių, slopinami genai, kurie daro įtaką naviko augimui, kartu aktyvinami genai, susiję su vėžinio proceso slopinimu. Toks brokolių poveikis dažnai pasireiškia žmonėms, kurie turi pakitusį fermento glutationo S-transferazės geną (50 proc. pasaulio populiacijos). Jungtinių Amerikos Valstijų mokslininkai pateikė įrodymų, kad sulforafanas ne tik trukdo formuotis krūties vėžiui, bet ir prisideda prie jo gydymo: dėl sulforafano poveikio navikuose gerokai sumažėja kamieninių vėžinių ląstelių, o išlikusios ląstelės jau neaugina naujų navikų.

Būtent šie tyrimai mums ir padėjo sudaryti programą, kaip kovoti su vėžiu ir mažinti ligos atkryčio riziką. Ištyrę pasirinktus 4 maisto produktus, iš jų sukūrėme papildą, gausų skirtingų polifenolių ir kitų medžiagų, kurios veikia skirtingus naviko vystymosi etapus ir taikinius.

Jungtinės Karalystės nacionalinio vėžio tyrimo tinklo Pomi-T tyrimas tikriausiai buvo vienintelis toks pasaulyje, kuriuo siekta nustatyti 4 maisto produktų poveikį prostatos vėžiu sergančių vyrų PSA progresavimui. Ar tikėjotės tokių gerų tyrimo rezultatų?

Jeigu nebūtume tikėję, tyrimo nebūtume rengę.

Jungtinės Karalystės nacionalinio vėžio tyrimo tinklo Pomi-T tyrimui (toliau – Pomi-T tyrimas) pritarė Jungtinės Karalystės nacionalinis etikos komitetas. Atsitiktinės imties, dvigubai aklą, placebu kontroliuojamą II fazės klinikinį tyrimą recenzavo Jungtinės Karalystės nacionalinio vėžio tyrimų instituto Papildomų gydymo metodų tyrimo komitetas ir oficialiai patvirtino Jungtinės Karalystės nacionalinis vėžio tyrimų tinklas.

Pomi-T tyrimui rinkomės prostatos vėžiu sergančius vyrus. Kodėl būtent juos? Prostatos vėžiu sergantys vyrai, kurių ligai taikoma aktyvaus stebėjimo arba budraus laukimo taktika, yra ideali kohorta įvertinti intervenciją, nes jų kraujo serume randamas ligai būdingas žymuo PSA. Be to, esant ligos atkryčiui, gydymo pradžioje medicininės intervencijos dažnai nerekomenduojamos.

Pomi-T tyrimas apėmė 203 savanorius vyrus, sergančius neišplitusiu prostatos vėžiu. Vyrų amžius – 53–89 metai (vidurkis – 74 metai). Iki tyrimo pradžios 59 proc. vyrų nebuvo skirtas joks gydymas, išskyrus aktyvų stebėjimą; 41 proc. vyrų po ankstesnių radikalų intervencijų PSA lygiui vėl pradėjus didėti, buvo taikoma budraus laukimo taktika.

Visi vyrai akluoju būdu buvo paskirstyti į 2 grupes: viena grupė 6 mėnesius 2 k./d. vartojo tabletes iš granatų, žaliosios arbatos, ciberžolių ir brokolių, kita – placebą. Tyrimo pradžioje tarp abiejų grupių nebuvo nustatyta reikšmingų skirtumų pagal Glisono skalę, kūno masės indeksą ar gydymo kategoriją. Siekiant nustatyti PSA pokyčius, vyrams PSA lygis buvo matuojamas tyrimo pradžioje, po 3 ir po 6 mėnesių.

Pasibaigus tyrimui, placebo grupėje PSA lygis vidutiniškai padidėjo 78,5 proc. o maisto papildo grupėje – tik 14,7 proc. Net 63,8 proc. skirtumas buvo ne tik reikšmingas, jis viršijo mūsų lūkesčius.

Tikrai džiaugėmės, kad tyrimo pabaigoje 46 proc. maisto papildą vartojusių vyrų buvo nustatytas sumažėjęs ar pastovus PSA lygis, o placebo grupėje tik 14 proc. Taigi galima sakyti, kad beveik pusei vyrų, vartojusių tabletes iš brokolių, ciberžolių, granatų ir žaliosios arbatos, vėžys nustojo augti ar net regresavo.

Be to, tik 8,2 proc. maisto papildo grupės vyrų, kuriems buvo taikoma aktyvaus stebėjimo arba budraus laukimo taktika, prireikė agresyvesnio gydymo, o ir PSA lygis jiems didėjo lėčiau nei placebo grupei, kurioje keisti gydymo planą turėjo net 27,7 proc. vyrų. Kitaip tariant, papildas iš 4 maisto produktų padėjo vyrams išvengti skausmingų, brangių ir invazinių procedūrų, tokių kaip chemoterapija, spindulinė terapija ar net kastracija, arba jas atitolino.

Dar vienas geras dalykas – naujasis maisto papildas beveik nesukėlė nepageidaujamo poveikio, nebent dujų kaupimąsi (3,6 proc.), pilvo pūtimą (3 proc.) ar šiek tiek laisvesnius vidurius (7,5 proc.). Bet panašių simptomų pasireiškė ir placebo grupės vyrams.

Pomi-T tyrimo rezultatus 2013 metais pristatėme Amerikos klinikinės onkologijos draugijos (angl. ASCO) metinėje konferencijoje Čikagoje ir publikavome medicinos žurnale Prostate Cancer and Prostatic Diseases. Žinoma, paskelbėme ir savo interneto svetainėse, kad gydytojai ir pacientai turėtų tyrimais pagrįstų įrodymų – maisto produktai padeda.

Labai greitai sulaukėme ne tik sveikinimų, bet ir klausimų: gal tai tik trumpalaikis cheminis poveikis, gal naujasis maisto papildas neturi jokio poveikio navikui?

Mūsų tyrimų grupė ryžosi dar vienam žingsniui – Pomi-T klinikiniam tyrimui sukurtų tablečių efektyvumą 2015 metais patikrinome magnetinio rezonanso tomografijos (MRT) tyrimu. Jame dalyvavo 138 lokaliu prostatos vėžiu sergantys vyrai, 102 iš jų vartojo maisto papildą. Visiems vyrams atlikta ne mažiau kaip po 2 MRT ir PSA tyrimus.

Palyginę vyrų kelerių metų PSA tyrimus su MRT nuotraukomis bei kiekvieno vyro PSA ir MRT tyrimus, priėjome prie išvados, kad PSA dinamika 100 proc. atitiko MRT nuotraukose matomus naviko pokyčius. Be to, navikas sparčiau traukėsi arba ilgiau išliko stabilus tiems pacientams, kurie vartojo maisto papildą ir paisė mūsų parengtų sveikos gyvensenos rekomendacijų.

Ši studija dar kartą patvirtino, kad ir nacionaliniame Pomi-T tyrime maisto papildo tabletės paveikė ne tik PSA, bet ir patį naviką.

Daugelio mokslininkų nuomone, polifenolių antinavikinis ir uždegimo slopinamasis poveikis universalus, todėl Pomi-T tyrime naudotas maisto papildas iš granatų, žaliosios arbatos, ciberžolių ir brokolių turėtų padėti sergant ne tik prostatos, bet ir kitų lokalizacijų vėžiu ar kitomis lėtinėmis ligomis ir, žinoma, siekiant išvengti jų pasikartojimo.

Gal galite išvardyti konkrečių atvejų, kaip brokolių, granatų, ciberžolių ir žaliosios arbatos vartojimas pagerino pacientų sveikatą.

Tokių atvejų yra ne vienas. Beveik visi jie patvirtinti MRT nuotraukomis.

Pavyzdžiui, 69 metų vyrui prostatos vėžys metastazavo. Nors buvo taikoma hormonų ir spindulinė terapija, taksotero infuzijos, tačiau PSA lygis didėjo. Žmogus iš pagrindų pakeitė mitybą, pradėjo aktyviai mankštintis, 6 savaites kasdien valgė brokolių sriubos ir vartojo mūsų sukurtą augalinį papildą. Ir PSA lygis sumažėjo nuo 48 g iki 0,2 g dekalitre.

Arba kitas atvejis: 59 metų moteriai 2008 metais diagnozuotas žarnyno vėžys. Per 2 metus liga išplito į kepenis ir plaučius. Operuoti jos negalėjome. Moteris palyginti gerai jautėsi, todėl chemoterapijos nenorėjo, pradėjo 3 kartus per savaitę aktyviai sportuoti, atsisakė rafinuoto cukraus turinčių produktų ir perdirbtos mėsos gaminių, pradėjo mažiau rūkyti, valgė daug polifenolių turinčių vaisių ir daržovių, kasdien vartojo maisto papildą iš brokolių, granatų, ciberžolių ir žaliosios arbatos. Ir ką jūs manote – po 2 metų metastazės sumažėjo ir sveikata pagerėjo.

Dar vienas ypač sudėtingas atvejis: 48 metų pacientei 2014 metais nustatytos krūties vėžio metastazės į smegenis. Pacientė chemoterapijos atsisakė. Beliko rekomenduoti keisti gyvenimo būdą, mitybą, vartoti daug polifenolių turinčio maisto, papildomai vartoti vitamino D ir Pomi-T tyrimui sukurto papildo, būtinai numesti svorio ir nustoti rūkyti. Moteris sąžiningai laikėsi mūsų rekomendacijų, ir liga nustojo progresuoti.

Paskaitose minėjote dar vieną tyrimą, kuriame tirtas polifenolių turintis nagų balzamas po chemoterapijos. Kokie šio tyrimo rezultatai?

Chemoterapija, ypač taksotero ar taksolo intraveninės infuzijos, o kartais net herceptinas ar net hormoniniai vaistai stipriai pažeidžia nagus. Maždaug 40–70 proc. pacientų chemoterapija sukelia onikolizę: nagai išsausėja, lūžinėja, atkyla nuo nago guolio, paruduoja ar pajuoduoja, iš jų pradeda skirtis skaidraus skysčio, patekus infekcijai pūliuoja. O kur dar skausmas prisilietus prie menkiausio daikto, kaip nusiprausti, eiti į darbą ar gaminti maistą?

Gydytojams kartais atrodo, kad tai tik estetinė problema. Pacientų nuomonė kitokia. Todėl su Nacionalinio vėžio tyrimų instituto Klinikinių tyrimų komitetu ieškojome būdų, kaip palengvinti chemoterapijos sukeltų pažeidimų pobūdį arba jų net išvengti.

Iš alyvuogių aliejaus, kakavos pupelių sviesto, taukmedžių, riešutų sėklų sviesto, šliaužiančiųjų bruknuolių, afrikinių šalavijų ir tikrųjų levandų aliejų bei bičių vaško sukūrėme polifenolių gausų balzamą ir tyrėme jo poveikį pacientams, kuriems taikoma chemoterapija.

 Šio tyrimo rezultatus gegužės mėnesį taip pat pristatysime Amerikos klinikinės onkologijos draugijos konferencijoje.

Gerbiamas profesoriau, dėkojame, kad nepagailėjote pokalbiui tiek daug laiko, ačiū už išsamius atsakymus. Linkime sėkmės ir tikimės, kad dar ne kartą apsilankysite Lietuvoje.

 

Robertas J. Thomas


129 mintys apie “Kaip padėti onkologiniam ligoniui?

 1. Needed to write you this little remark to help thank you again for the beautiful secrets you have shown on this site. This has been simply shockingly open-handed of people like you to present openly what exactly a number of us could possibly have supplied as an e-book in making some profit on their own, principally since you could possibly have tried it if you considered necessary. These solutions likewise served to become easy way to understand that most people have the same fervor really like my personal own to know a good deal more concerning this matter. I know there are some more fun moments in the future for individuals who scan your site.

 2. My wife and i got very fortunate that Emmanuel could finish up his preliminary research through the precious recommendations he got from your very own site. It is now and again perplexing just to continually be giving out helpful tips which often a number of people might have been selling. And we also recognize we need the writer to thank for that. The most important illustrations you made, the straightforward site menu, the friendships you can help engender – it’s everything sensational, and it’s making our son in addition to our family do think the theme is awesome, and that’s very fundamental. Thank you for all!

 3. A lot of thanks for all your effort on this blog. My niece loves participating in research and it is easy to see why. My spouse and i know all about the dynamic manner you create very helpful tips and hints via your web site and in addition welcome response from other people on that point so our own child is becoming educated a lot of things. Take pleasure in the rest of the new year. Your carrying out a great job.

 4. I would like to show appreciation to you just for bailing me out of this particular incident. Just after exploring through the world-wide-web and coming across proposals which were not powerful, I believed my entire life was done. Living devoid of the approaches to the issues you’ve solved as a result of your good site is a crucial case, and ones that might have adversely affected my career if I had not noticed your site. Your primary understanding and kindness in handling all the things was very helpful. I’m not sure what I would’ve done if I had not encountered such a stuff like this. I am able to at this time look forward to my future. Thanks for your time very much for this specialized and effective guide. I will not hesitate to propose your blog to anybody who needs recommendations about this problem.

 5. I intended to send you this very little observation to finally give many thanks as before relating to the exceptional advice you have shared here. This is so seriously open-handed of you in giving freely all that many individuals would’ve marketed for an e-book in making some dough for themselves, principally given that you might well have tried it in case you considered necessary. Those creative ideas additionally served to provide a great way to be sure that other people online have the same dreams just like my own to know the truth whole lot more in terms of this matter. Certainly there are millions of more fun moments in the future for individuals who look over your site.

 6. I simply wished to thank you very much all over again. I am not sure what I might have used in the absence of those secrets shared by you relating to that theme. It was before a depressing case in my opinion, but observing the professional mode you resolved that forced me to leap for delight. I’m just grateful for this advice and as well , pray you comprehend what a great job you have been undertaking teaching other individuals with the aid of your blog. I’m certain you haven’t met any of us.

 7. My wife and i were now satisfied Peter could finish off his research out of the ideas he got out of your web pages. It’s not at all simplistic to just happen to be freely giving information and facts which the others may have been making money from. We do know we have you to give thanks to because of that. The type of explanations you’ve made, the simple site navigation, the friendships you can aid to foster – it’s most fabulous, and it’s really aiding our son in addition to our family consider that the situation is cool, which is highly important. Many thanks for the whole thing!

 8. I simply wanted to thank you so much once more. I am not sure what I would’ve tried without the actual tactics documented by you on this area of interest. This was a daunting condition for me personally, however , discovering your expert form you resolved that took me to jump for delight. I’m thankful for your support and thus pray you find out what a powerful job that you are accomplishing instructing people today with the aid of your websites. More than likely you have never met all of us.

 9. I simply had to say thanks once again. I am not sure what I might have accomplished without these opinions provided by you about such situation. Certainly was a very hard condition in my view, nevertheless finding out your well-written mode you solved it forced me to cry for gladness. I’m just grateful for your guidance and in addition expect you realize what an amazing job you are always getting into teaching men and women by way of your websites. More than likely you have never met any of us.

 10. I precisely needed to thank you so much again. I’m not certain the things I would have created in the absence of those creative concepts provided by you relating to this question. It absolutely was an absolute distressing difficulty in my circumstances, however , finding out the very skilled strategy you managed the issue forced me to jump with gladness. I am just happy for this information and in addition trust you really know what a great job that you’re accomplishing educating the rest via your blog. Most probably you have never come across any of us.

 11. I would like to express my thanks to you for rescuing me from this type of issue. Right after searching through the world-wide-web and finding notions that were not powerful, I was thinking my entire life was done. Existing without the answers to the problems you have solved all through your good short article is a critical case, and the kind which might have in a negative way damaged my entire career if I hadn’t noticed your blog. Your personal knowledge and kindness in playing with all the things was invaluable. I don’t know what I would have done if I hadn’t encountered such a step like this. I can at this point relish my future. Thanks very much for your professional and amazing help. I won’t hesitate to recommend your site to any individual who ought to have recommendations on this problem.

 12. A lot of thanks for your entire efforts on this web site. My mum really likes managing investigations and it’s really easy to see why. I know all relating to the powerful ways you present both useful and interesting ideas by means of this blog and in addition cause participation from visitors on the idea while my simple princess is without a doubt learning a lot. Take pleasure in the rest of the year. You are doing a superb job.

 13. Thank you for each of your effort on this web site. My daughter takes pleasure in participating in investigation and it’s really easy to understand why. Almost all notice all relating to the dynamic mode you render very useful steps on this web site and welcome participation from website visitors about this matter so my simple princess is truly becoming educated so much. Take advantage of the rest of the new year. You are always carrying out a very good job.

 14. Needed to write you one little bit of note to help thank you very much yet again for your personal marvelous pointers you’ve shown in this case. It is really tremendously open-handed with people like you to make easily what exactly a few people might have offered for an e book in making some cash for themselves, most notably now that you might have done it in the event you decided. Those tricks in addition served as a good way to understand that most people have the same interest the same as my personal own to find out lots more with reference to this problem. I think there are a lot more fun periods ahead for individuals that looked over your blog post.

 15. I wanted to write you one very little word to finally say thanks as before for those lovely things you have shared on this page. It has been quite pretty generous of people like you to grant extensively all that most of us would have made available as an ebook to generate some money on their own, mostly considering that you could have tried it if you desired. Those tricks also worked to become fantastic way to fully grasp other individuals have similar eagerness the same as my personal own to learn way more related to this matter. I know there are some more pleasant moments in the future for individuals who read your site.

 16. I simply wanted to appreciate you yet again. I do not know what I could possibly have worked on in the absence of the actual tips and hints contributed by you relating to this area. It had been a intimidating condition in my view, however , being able to view your well-written mode you solved it took me to cry for delight. Extremely happy for your guidance and thus wish you find out what an amazing job that you are carrying out instructing men and women using your webpage. Probably you haven’t got to know all of us.

 17. I really wanted to compose a quick remark to say thanks to you for some of the awesome information you are sharing at this website. My rather long internet research has at the end been compensated with good insight to go over with my neighbours. I ‘d claim that most of us visitors are unequivocally lucky to exist in a great website with so many perfect people with very helpful advice. I feel extremely fortunate to have come across the web site and look forward to really more excellent times reading here. Thanks a lot once again for all the details.

 18. I have to point out my respect for your kindness in support of persons that require assistance with the study. Your real commitment to passing the solution across had become quite informative and have in most cases empowered some individuals like me to attain their endeavors. Your amazing helpful facts indicates a great deal a person like me and extremely more to my office workers. Thanks a ton; from each one of us.

 19. Hello are using WordPress for your site platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you need any html coding knowledge to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!|

 20. I have to express my appreciation to the writer just for rescuing me from this particular instance. Because of searching throughout the world wide web and finding things which were not powerful, I believed my entire life was over. Living devoid of the strategies to the difficulties you’ve resolved by means of your entire site is a crucial case, as well as ones which could have badly affected my career if I had not noticed your site. Your understanding and kindness in handling everything was helpful. I am not sure what I would’ve done if I hadn’t come across such a step like this. I’m able to at this moment relish my future. Thanks so much for this specialized and sensible guide. I will not be reluctant to recommend the sites to anybody who should have direction on this matter.

 21. I’m commenting to let you be aware of of the nice encounter my friend’s girl enjoyed studying yuor web blog. She noticed a wide variety of details, most notably what it’s like to possess an ideal giving heart to let many people smoothly have an understanding of selected impossible issues. You really did more than people’s expected results. Many thanks for giving those invaluable, trustworthy, edifying and also easy thoughts on that topic to Jane.

 22. I want to get across my affection for your kind-heartedness supporting persons that have the need for guidance on in this field. Your special commitment to passing the message all-around had become amazingly good and has continually empowered somebody just like me to realize their ambitions. Your new warm and helpful help and advice signifies this much to me and even more to my mates. Regards; from each one of us.

 23. I simply wanted to appreciate you yet again. I am not sure what I might have worked on without these aspects contributed by you on such a subject. It had been a real intimidating dilemma for me, however , noticing the well-written way you resolved that made me to weep over gladness. I am just thankful for your guidance and hope you recognize what a powerful job you are always providing training some other people using your web site. Most probably you’ve never met all of us.

 24. I wanted to compose you one very small observation to thank you so much once again for these awesome principles you’ve discussed on this site. It was particularly generous with people like you to make unreservedly precisely what some people would’ve marketed for an ebook to end up making some money for their own end, primarily seeing that you might have done it in the event you desired. Those thoughts also served to become great way to comprehend other individuals have similar keenness just like my very own to know the truth very much more on the subject of this condition. I am certain there are several more pleasurable situations in the future for those who take a look at your website.

 25. My husband and i were absolutely relieved that Albert could finish off his investigations out of the ideas he grabbed while using the web page. It’s not at all simplistic to simply happen to be releasing helpful hints people have been making money from. So we take into account we have got the writer to thank for this. Most of the explanations you’ve made, the simple website navigation, the friendships your site help to create – it’s many amazing, and it’s helping our son and us imagine that that content is satisfying, and that’s very pressing. Thanks for everything!

 26. I must express some thanks to this writer just for rescuing me from this problem. Because of checking throughout the the web and obtaining methods that were not helpful, I assumed my entire life was gone. Existing without the approaches to the issues you’ve fixed by means of this write-up is a crucial case, and the ones which could have badly damaged my entire career if I hadn’t come across your site. Your personal know-how and kindness in controlling all the stuff was very helpful. I am not sure what I would’ve done if I had not come upon such a subject like this. I am able to at this point look forward to my future. Thank you very much for the expert and result oriented help. I will not be reluctant to endorse the sites to any person who would like support about this situation.

 27. Thank you a lot for providing individuals with such a spectacular chance to check tips from this website. It is always so useful and as well , stuffed with a lot of fun for me personally and my office fellow workers to search your blog more than 3 times in one week to learn the latest secrets you have got. And of course, we are actually pleased considering the dazzling creative concepts you give. Some 3 tips in this posting are unquestionably the best we’ve ever had.

 28. Thank you a lot for giving everyone an extraordinarily wonderful chance to check tips from this website. It’s usually very enjoyable and jam-packed with a good time for me personally and my office friends to search your site a minimum of three times a week to read through the new secrets you will have. Of course, I am certainly happy with the astounding hints served by you. Certain 2 ideas in this posting are clearly the most impressive we have all had.

 29. I am just commenting to make you be aware of of the really good encounter my wife’s daughter undergone reading your blog. She discovered a wide variety of pieces, which included what it is like to possess a wonderful helping mood to make many people completely master specific impossible topics. You really surpassed our expected results. Many thanks for producing those important, trusted, educational and also cool thoughts on the topic to Emily.

 30. I must show some appreciation to the writer for bailing me out of this challenge. Because of looking throughout the world-wide-web and seeing notions which were not helpful, I believed my life was well over. Living devoid of the solutions to the difficulties you’ve solved as a result of your good website is a critical case, as well as the kind which might have in a wrong way affected my career if I hadn’t discovered your site. Your primary capability and kindness in touching a lot of stuff was invaluable. I don’t know what I would’ve done if I hadn’t come across such a solution like this. I can also now look forward to my future. Thanks a lot so much for this high quality and results-oriented help. I will not hesitate to suggest your web page to any person who requires guidelines on this matter.

 31. I precisely wished to thank you so much once more. I am not sure what I would have undertaken without these recommendations shared by you over that concern. It absolutely was a very horrifying condition in my opinion, however , considering the specialized mode you managed that forced me to leap over happiness. Now i am grateful for your guidance and then trust you really know what a powerful job you’re getting into training men and women with the aid of your websites. Most probably you haven’t met any of us.

 32. I precisely desired to say thanks again. I am not sure what I would have sorted out in the absence of the entire secrets shown by you regarding that area. It became an absolute alarming issue in my position, nevertheless understanding the professional way you processed it made me to leap for gladness. I’m just grateful for the advice and in addition trust you recognize what a powerful job you’re doing training men and women through your blog post. Probably you’ve never come across all of us.

 33. I simply desired to appreciate you once more. I do not know the things I would have gone through in the absence of the actual information provided by you over that subject. Completely was the challenging problem for me, but being able to see the very well-written tactic you dealt with it took me to jump for happiness. Now i’m grateful for the information and thus have high hopes you are aware of an amazing job you are always carrying out educating others through the use of your web blog. Most likely you have never met all of us.

 34. Thanks for your whole work on this web page. Kate delights in engaging in investigation and it’s really easy to understand why. My spouse and i notice all about the powerful tactic you convey reliable items through this web blog and as well foster participation from others on that content plus my daughter is actually studying a lot of things. Take pleasure in the remaining portion of the new year. You have been carrying out a dazzling job.

 35. I wish to show some thanks to you for bailing me out of such a situation. After surfing around throughout the the net and coming across tips that were not productive, I assumed my entire life was done. Existing without the presence of approaches to the problems you have sorted out through your main review is a serious case, and the ones which may have badly affected my career if I hadn’t noticed your web blog. Your own know-how and kindness in maneuvering all the stuff was precious. I’m not sure what I would’ve done if I had not discovered such a step like this. I can at this moment look forward to my future. Thank you very much for your expert and results-oriented help. I won’t hesitate to refer your blog to any individual who needs direction on this topic.

 36. Thanks for all of your effort on this blog. My aunt enjoys going through research and it’s really easy to understand why. My spouse and i notice all concerning the lively way you give both useful and interesting things through the web blog and in addition improve participation from the others on this content then my simple princess is truly being taught a whole lot. Have fun with the rest of the new year. You’re the one performing a tremendous job.

 37. A lot of thanks for every one of your efforts on this web page. My niece really likes making time for research and it’s easy to see why. My spouse and i know all concerning the compelling ways you present reliable guidelines by means of your web blog and as well as encourage response from other individuals about this content so our favorite child is truly being taught a whole lot. Take pleasure in the rest of the year. You’re the one conducting a remarkable job.

 38. I wish to express some appreciation to you for bailing me out of this difficulty. Because of researching throughout the world-wide-web and getting solutions which were not beneficial, I assumed my entire life was over. Existing without the solutions to the difficulties you’ve resolved by means of the blog post is a crucial case, as well as ones that might have adversely affected my career if I had not noticed your web page. Your mastery and kindness in maneuvering all the stuff was tremendous. I am not sure what I would have done if I had not come upon such a point like this. I am able to at this point look forward to my future. Thanks a lot so much for this professional and result oriented guide. I won’t think twice to endorse your web blog to anyone who ought to have assistance about this subject matter.

 39. I would like to express my admiration for your generosity in support of those people that have the need for assistance with this particular subject matter. Your personal dedication to passing the solution throughout was unbelievably insightful and have truly allowed guys like me to reach their desired goals. Your new warm and friendly hints and tips denotes so much a person like me and a whole lot more to my office workers. Warm regards; from everyone of us.

 40. I would like to point out my admiration for your kind-heartedness in support of visitors who need help with this particular concept. Your special commitment to passing the message all around ended up being wonderfully beneficial and have always encouraged guys and women just like me to arrive at their aims. This warm and friendly advice can mean so much to me and even further to my peers. Warm regards; from each one of us.

 41. I precisely had to thank you so much once again. I do not know the things I would’ve undertaken in the absence of the actual opinions revealed by you on such area. It was a depressing scenario for me personally, however , noticing a expert style you treated it took me to weep with contentment. I will be thankful for your information as well as hope you really know what a great job you’re providing instructing the mediocre ones thru your blog. I know that you haven’t got to know any of us.

 42. I not to mention my friends appeared to be analyzing the excellent pointers found on your web blog and so suddenly I had an awful feeling I had not expressed respect to the web blog owner for those strategies. These boys were totally stimulated to read through them and have in effect sincerely been tapping into those things. Appreciation for genuinely quite accommodating as well as for selecting certain fantastic topics most people are really needing to be informed on. Our own sincere regret for not saying thanks to sooner.

 43. I simply wanted to say thanks once again. I do not know what I would have worked on in the absence of the entire tips and hints documented by you on such a theme. Previously it was the frightful concern for me personally, nevertheless encountering this specialized way you dealt with that made me to leap with joy. Now i’m grateful for the guidance and as well , sincerely hope you know what a great job that you’re carrying out instructing people today with the aid of your site. I am sure you haven’t encountered all of us.

 44. I have to show my respect for your kind-heartedness for men and women that absolutely need guidance on this question. Your real commitment to getting the solution all around came to be surprisingly informative and has constantly empowered many people just like me to attain their endeavors. Your entire invaluable help signifies this much to me and additionally to my mates. Regards; from all of us.

 45. My wife and i were really thrilled Emmanuel managed to round up his reports because of the ideas he was given through your web site. It is now and again perplexing to simply happen to be freely giving tactics which often some others may have been trying to sell. We figure out we have the blog owner to thank for this. The specific illustrations you have made, the simple web site navigation, the relationships your site make it easier to create – it is many great, and it’s really letting our son and our family consider that the topic is fun, which is exceedingly indispensable. Thanks for everything!

 46. Thanks for all your valuable labor on this website. My mother take interest in working on investigation and it’s really obvious why. A lot of people learn all regarding the lively method you offer important suggestions through your blog and as well improve participation from some others on that subject matter while my daughter is now understanding a great deal. Have fun with the remaining portion of the new year. Your performing a stunning job.

 47. I am also writing to let you be aware of of the incredible experience my wife’s girl gained viewing yuor web blog. She realized some details, not to mention what it’s like to possess an ideal teaching mindset to make most people really easily master some advanced subject matter. You undoubtedly exceeded our own expectations. Thanks for displaying these practical, safe, educational and as well as easy guidance on that topic to Emily.

 48. I really wanted to write down a comment to say thanks to you for some of the remarkable tips and tricks you are posting at this site. My prolonged internet look up has now been recognized with wonderful facts to share with my visitors. I would admit that we readers actually are quite fortunate to be in a useful network with so many marvellous people with great tactics. I feel extremely privileged to have seen your web page and look forward to some more thrilling minutes reading here. Thanks a lot once again for a lot of things.

 49. I would like to get across my respect for your generosity in support of persons that should have help with this idea. Your very own commitment to getting the solution throughout ended up being surprisingly invaluable and has regularly made many people like me to get to their dreams. Your amazing interesting useful information means this much a person like me and even more to my office colleagues. Many thanks; from all of us.

 50. Thank you so much for providing individuals with remarkably marvellous chance to read from this website. It can be so superb plus packed with fun for me and my office co-workers to search your blog at the least 3 times in a week to find out the latest things you have got. Not to mention, I am just usually satisfied with the very good pointers you serve. Certain 3 ideas on this page are certainly the best I have had.

 51. A lot of thanks for your whole work on this blog. Betty really likes doing research and it’s obvious why. Almost all learn all of the lively means you present rewarding tactics by means of this blog and therefore invigorate contribution from visitors on that idea and our own child is learning a whole lot. Enjoy the rest of the year. You are conducting a tremendous job.

 52. I want to show my affection for your generosity giving support to people who should have help on this important area. Your special dedication to passing the message along became wonderfully productive and have consistently allowed women like me to reach their desired goals. Your interesting key points implies this much a person like me and additionally to my office colleagues. With thanks; from everyone of us.

 53. I enjoy you because of all your hard work on this site. My mother take interest in carrying out internet research and it is easy to understand why. Many of us know all concerning the powerful means you provide practical tricks via the blog and as well strongly encourage contribution from the others on this idea so our own child is in fact becoming educated a lot. Take pleasure in the rest of the new year. You have been conducting a stunning job.

 54. I am glad for writing to let you understand of the fine discovery my wife’s child obtained viewing your web page. She even learned a good number of things, not to mention how it is like to possess an excellent teaching character to have other folks without difficulty have an understanding of specific tricky issues. You truly surpassed her expected results. Many thanks for distributing such precious, safe, explanatory and also cool tips on your topic to Kate.

 55. I am just commenting to let you know what a wonderful discovery our princess experienced viewing your web page. She mastered a lot of issues, with the inclusion of how it is like to have a great helping mood to make many others easily thoroughly grasp selected advanced subject matter. You undoubtedly surpassed my expected results. Thank you for offering the beneficial, healthy, explanatory and as well as fun tips on your topic to Julie.

 56. I happen to be writing to let you be aware of of the great experience my wife’s daughter undergone visiting your web page. She realized a good number of issues, most notably what it is like to possess an ideal giving heart to make most people without difficulty fully grasp some multifaceted subject matter. You really exceeded readers’ desires. Many thanks for rendering these insightful, safe, revealing as well as cool guidance on that topic to Tanya.

 57. I simply wanted to thank you so much once more. I’m not certain what I might have sorted out without these solutions documented by you regarding my subject. It was a challenging difficulty in my view, but witnessing this well-written manner you processed it took me to weep over delight. I’m just thankful for your guidance and thus wish you really know what a great job that you’re accomplishing educating people today via a blog. Most probably you have never got to know all of us.

 58. I definitely wanted to make a word to express gratitude to you for some of the lovely items you are showing on this website. My extensive internet investigation has at the end of the day been paid with pleasant information to share with my friends and family. I ‘d mention that we website visitors actually are truly endowed to be in a very good community with so many marvellous individuals with very helpful concepts. I feel extremely fortunate to have come across the webpages and look forward to really more pleasurable times reading here. Thank you once more for all the details.

 59. I want to express thanks to the writer for rescuing me from such a circumstance. Because of surfing around throughout the world-wide-web and finding opinions that were not productive, I thought my life was over. Being alive without the answers to the problems you have solved as a result of your short post is a critical case, as well as the ones that could have negatively affected my entire career if I had not come across your web blog. Your main expertise and kindness in dealing with every part was priceless. I’m not sure what I would have done if I hadn’t discovered such a subject like this. I’m able to at this point look forward to my future. Thank you very much for the skilled and sensible guide. I won’t be reluctant to refer the website to anyone who needs to have direction on this area.

 60. I have to convey my passion for your kind-heartedness giving support to those individuals that should have help on this important subject. Your special commitment to getting the message throughout was astonishingly invaluable and have usually empowered ladies just like me to reach their dreams. Your own warm and helpful instruction indicates a whole lot to me and far more to my office colleagues. With thanks; from each one of us.

 61. I am glad for commenting to make you know what a fabulous experience my wife’s child found using your web page. She came to find several pieces, with the inclusion of what it’s like to have a great helping mood to let other folks without problems know just exactly selected hard to do issues. You truly surpassed our desires. I appreciate you for delivering these helpful, dependable, informative and unique guidance on your topic to Mary.

 62. I together with my friends were viewing the nice tips and tricks from your web site and so all of a sudden developed a horrible suspicion I never expressed respect to the blog owner for those techniques. The young men are actually as a result excited to read through them and have in effect in reality been taking advantage of those things. I appreciate you for getting simply accommodating and then for finding variety of outstanding subject areas millions of individuals are really eager to learn about. Our own honest regret for not saying thanks to you earlier.

 63. I have to express my gratitude for your kindness giving support to individuals who must have assistance with in this concern. Your real dedication to getting the solution across ended up being wonderfully informative and has in every case made most people much like me to reach their aims. Your entire helpful hints and tips can mean a lot to me and additionally to my peers. Many thanks; from everyone of us.

 64. I simply wanted to jot down a quick remark to appreciate you for the remarkable information you are showing on this site. My time-consuming internet search has at the end of the day been paid with good details to go over with my company. I ‘d mention that we website visitors actually are unquestionably blessed to be in a magnificent network with very many brilliant individuals with great pointers. I feel pretty grateful to have encountered the web pages and look forward to many more amazing moments reading here. Thank you once more for all the details.

 65. I precisely needed to appreciate you all over again. I’m not certain the things that I could possibly have followed without these suggestions provided by you relating to my subject matter. It had been the distressing setting in my position, however , being able to see this professional tactic you handled it forced me to leap with happiness. I’m happy for the information and expect you comprehend what a powerful job you are always undertaking training many others with the aid of your webpage. I am sure you haven’t met any of us.

 66. I wish to point out my respect for your generosity supporting those individuals that actually need assistance with this one situation. Your personal commitment to passing the message along turned out to be especially effective and have frequently helped others just like me to attain their endeavors. This important information means a great deal a person like me and a whole lot more to my office workers. Regards; from everyone of us.

 67. I am also commenting to make you know what a perfect experience our girl experienced visiting your blog. She came to understand so many things, which include how it is like to have an ideal helping style to let other folks easily know just exactly a number of specialized subject matter. You truly did more than people’s expectations. Thank you for displaying such practical, healthy, edifying and also cool guidance on the topic to Sandra.

 68. I’m just writing to let you understand what a fine experience my girl found reading through your web page. She picked up plenty of details, most notably what it’s like to possess a great helping heart to have certain people quite simply master certain tortuous subject matter. You actually exceeded my expected results. Many thanks for offering such precious, trusted, edifying and unique thoughts on your topic to Emily.

 69. I needed to write you that tiny word to be able to say thank you the moment again for your personal nice tricks you have discussed at this time. It is quite tremendously generous of you to allow unreservedly all a lot of people could have marketed for an ebook to earn some dough for their own end, especially since you could have tried it in the event you considered necessary. These inspiring ideas likewise served to become a good way to be certain that other people online have the same dream really like mine to figure out somewhat more when considering this issue. I’m sure there are millions of more pleasurable sessions in the future for many who look into your website.

 70. I needed to draft you one bit of remark to help give thanks the moment again for these pretty concepts you’ve contributed above. This is so surprisingly open-handed with you giving without restraint exactly what many people might have advertised for an e book in making some profit for their own end, especially given that you could have tried it in the event you considered necessary. Those tips in addition served to be a good way to be aware that other people online have a similar eagerness similar to my personal own to realize somewhat more when considering this issue. I am sure there are lots of more enjoyable moments ahead for many who examine your blog post.

 71. A lot of thanks for all your labor on this web page. My daughter enjoys setting aside time for research and it’s obvious why. We all know all regarding the compelling means you provide practical steps by means of this blog and as well as increase response from other people on the concern while our simple princess is without a doubt being taught a whole lot. Take pleasure in the remaining portion of the new year. You’re conducting a tremendous job.

 72. My spouse and i have been so peaceful Edward managed to finish up his reports because of the precious recommendations he obtained in your web site. It is now and again perplexing to just be giving for free guidelines that many others may have been making money from. We really consider we now have the writer to give thanks to for that. All the illustrations you’ve made, the straightforward web site menu, the relationships you can make it possible to engender – it is many incredible, and it’s aiding our son and the family do think the subject is excellent, which is certainly exceptionally serious. Thank you for everything!

 73. Thanks for all your efforts on this blog. Kim take interest in getting into research and it is easy to understand why. I hear all regarding the powerful form you render informative guidance by means of the web site and therefore increase response from others about this article so our own simple princess is really studying a lot of things. Enjoy the remaining portion of the new year. You are always conducting a terrific job.

 74. Needed to post you a little bit of observation to finally thank you as before for the magnificent information you have provided here. This is really strangely open-handed with people like you in giving unhampered what exactly a few people could have sold for an ebook to get some profit on their own, and in particular given that you could have done it if you ever decided. These tactics as well acted like a fantastic way to be sure that someone else have similar eagerness like my own to learn somewhat more when it comes to this problem. I know there are several more enjoyable instances in the future for those who take a look at your site.

 75. I intended to post you one very little word just to thank you over again for all the pleasant secrets you’ve documented here. It has been really generous of you to supply easily just what most people might have marketed as an ebook to generate some profit for themselves, primarily now that you might well have done it if you ever considered necessary. These thoughts in addition worked as a good way to know that other individuals have a similar fervor just as mine to learn great deal more regarding this issue. I’m certain there are millions of more pleasurable times up front for individuals who view your blog.

 76. I am also writing to let you be aware of what a awesome encounter my daughter gained browsing your blog. She came to find too many things, which include what it is like to possess an awesome helping character to have men and women easily understand some very confusing matters. You actually surpassed people’s expectations. I appreciate you for displaying such important, dependable, explanatory and also easy tips on this topic to Emily.

 77. I wish to show thanks to this writer just for bailing me out of this particular incident. Because of surfing throughout the online world and finding tricks which are not helpful, I assumed my entire life was gone. Existing without the strategies to the problems you’ve fixed through your entire report is a serious case, as well as ones which may have badly damaged my career if I hadn’t encountered the website. Your main capability and kindness in touching every aspect was useful. I am not sure what I would’ve done if I hadn’t come across such a stuff like this. I can at this time look forward to my future. Thanks a lot very much for your specialized and effective guide. I won’t be reluctant to propose your web sites to any person who ought to have assistance about this topic.

 78. I together with my guys have already been reviewing the great suggestions on your web blog and then then developed an awful suspicion I never thanked the web blog owner for those techniques. All of the guys became warmed to read all of them and have now absolutely been having fun with those things. Appreciate your genuinely so considerate and also for finding this sort of awesome issues most people are really eager to understand about. Our sincere apologies for not expressing gratitude to you sooner.

 79. My wife and i got so relieved that Michael managed to deal with his homework via the ideas he discovered while using the site. It is now and again perplexing to just possibly be offering strategies people could have been making money from. Therefore we see we have the website owner to thank because of that. All the illustrations you have made, the simple blog menu, the relationships your site aid to foster – it is most awesome, and it is assisting our son in addition to our family recognize that this theme is pleasurable, which is certainly very important. Many thanks for everything!

 80. I have to show appreciation to you just for rescuing me from this particular difficulty. Right after researching throughout the online world and finding views which are not powerful, I assumed my life was done. Being alive devoid of the strategies to the problems you’ve sorted out by way of the article content is a critical case, and those which may have badly affected my entire career if I hadn’t come across your web page. The know-how and kindness in taking care of everything was priceless. I am not sure what I would have done if I hadn’t encountered such a point like this. I am able to at this point relish my future. Thank you so much for this skilled and results-oriented help. I will not be reluctant to propose your web blog to any individual who would like guidelines about this matter.

 81. I want to show my appreciation for your kindness in support of men who really want help with this one question. Your personal commitment to passing the solution along appears to be incredibly interesting and have without exception encouraged somebody much like me to get to their endeavors. The interesting suggestions means a lot to me and extremely more to my mates. Thanks a lot; from everyone of us.

 82. I simply wanted to construct a brief note to be able to appreciate you for those splendid tips you are giving out at this site. My time intensive internet lookup has now been recognized with reasonable concept to share with my colleagues. I would assert that many of us visitors actually are truly lucky to exist in a fantastic website with many brilliant individuals with useful tricks. I feel truly grateful to have encountered the weblog and look forward to tons of more excellent moments reading here. Thank you again for a lot of things.

 83. I actually wanted to develop a brief word to express gratitude to you for all the nice hints you are posting here. My time-consuming internet lookup has at the end been paid with good quality ideas to go over with my contacts. I ‘d declare that most of us visitors actually are definitely blessed to live in a magnificent website with so many brilliant people with beneficial methods. I feel truly blessed to have seen your entire webpages and look forward to tons of more fun moments reading here. Thanks once again for a lot of things.

 84. Thank you for every one of your labor on this website. My aunt enjoys managing research and it is obvious why. My partner and i notice all regarding the lively medium you present sensible things on the web blog and in addition improve response from other individuals about this issue then our own princess is without a doubt studying a lot of things. Enjoy the remaining portion of the year. You’re carrying out a remarkable job.

 85. My wife and i got really contented Chris could finish off his investigations from the precious recommendations he made out of the blog. It’s not at all simplistic to simply find yourself making a gift of points that many most people have been trying to sell. And we do understand we have got the website owner to appreciate for that. The main explanations you have made, the easy website menu, the friendships your site assist to engender – it’s all overwhelming, and it’s really facilitating our son in addition to us understand the topic is thrilling, which is unbelievably serious. Thanks for all!

 86. I precisely had to appreciate you all over again. I do not know what I might have accomplished in the absence of the aspects provided by you concerning such industry. It was actually an absolute distressing crisis for me, nevertheless spending time with a new skilled style you dealt with that made me to weep over contentment. I will be happy for the support and even have high hopes you know what a powerful job you were accomplishing teaching most people through the use of your blog. I am sure you’ve never met all of us.

 87. I needed to draft you this very little remark to be able to give many thanks as before over the precious principles you’ve shared in this case. It is quite seriously generous of you to deliver easily precisely what a lot of people would have marketed as an e book to generate some money for their own end, even more so considering that you might well have tried it in case you wanted. These techniques additionally acted to become a good way to fully grasp someone else have the identical dream much like my very own to figure out good deal more regarding this condition. I’m certain there are some more pleasurable occasions in the future for individuals who look over your website.

 88. I as well as my pals were digesting the good secrets located on the blog and instantly developed a terrible suspicion I never thanked the web blog owner for those techniques. Most of the people were definitely certainly very interested to read through them and already have clearly been taking advantage of them. Appreciation for getting very thoughtful and for picking varieties of extraordinary things millions of individuals are really eager to know about. Our own sincere regret for not expressing appreciation to earlier.

 89. I wish to point out my affection for your kindness in support of individuals who have the need for guidance on the area. Your special commitment to getting the message all-around appeared to be extraordinarily helpful and has really encouraged workers much like me to arrive at their desired goals. Your own invaluable publication indicates a lot to me and still more to my office workers. Warm regards; from all of us.

 90. I wanted to write you a little word so as to say thanks a lot again on your breathtaking tactics you’ve shared on this site. It was so strangely open-handed of you to make publicly what exactly numerous people would’ve distributed for an e-book to end up making some profit for themselves, and in particular since you could have done it in the event you considered necessary. The thoughts likewise acted to provide a good way to realize that the rest have the identical dreams much like my own to learn a good deal more when considering this problem. I am sure there are several more fun periods up front for people who start reading your website.

 91. I have to show thanks to this writer for bailing me out of this particular matter. Right after surfing around throughout the the net and getting recommendations which are not helpful, I was thinking my life was well over. Living without the solutions to the difficulties you’ve resolved all through your good article content is a critical case, as well as ones that might have in a wrong way damaged my entire career if I hadn’t noticed your blog. Your personal natural talent and kindness in dealing with everything was useful. I am not sure what I would’ve done if I hadn’t come upon such a subject like this. It’s possible to at this moment relish my future. Thanks a lot very much for this impressive and amazing help. I won’t hesitate to propose your web page to anybody who will need guidance on this area.

 92. I precisely wished to thank you so much yet again. I am not sure the things I could possibly have made to happen without the actual basics documented by you concerning my industry. It had become a very frustrating difficulty in my circumstances, nevertheless taking a look at a new specialized strategy you resolved the issue took me to jump for joy. Extremely happy for your guidance and trust you find out what an amazing job your are undertaking training men and women by way of your site. More than likely you haven’t got to know any of us.

 93. I precisely wanted to thank you so much yet again. I do not know the things that I could possibly have gone through in the absence of those creative concepts discussed by you on this question. It was actually the traumatic issue for me personally, but seeing this skilled fashion you processed that made me to jump with fulfillment. I’m grateful for this support and in addition expect you find out what a great job you are always carrying out teaching other individuals through your web site. I know that you haven’t encountered all of us.

 94. I needed to create you this very small remark so as to say thank you once again for your personal exceptional information you have featured on this site. It’s really particularly generous with you in giving without restraint what exactly a few individuals could possibly have advertised as an electronic book in order to make some profit for themselves, principally now that you might well have tried it in the event you wanted. Those concepts also served to be the great way to be aware that someone else have similar desire just as mine to realize way more around this matter. I believe there are a lot more pleasant times ahead for individuals that discover your blog post.

 95. Thank you a lot for providing individuals with an extremely breathtaking chance to read articles and blog posts from this site. It’s usually so sweet and also jam-packed with a lot of fun for me personally and my office friends to visit the blog no less than three times in one week to learn the latest things you have. And definitely, I am just always satisfied with the outstanding creative ideas you give. Some 3 points on this page are undeniably the most beneficial I have ever had.

 96. I actually wanted to write down a brief message to be able to say thanks to you for all the remarkable items you are sharing on this site. My considerable internet research has finally been paid with reputable suggestions to go over with my neighbours. I ‘d believe that most of us website visitors are undoubtedly blessed to be in a fabulous community with so many perfect professionals with valuable strategies. I feel very much privileged to have come across your entire web page and look forward to so many more enjoyable times reading here. Thank you once again for a lot of things.

 97. Hello, its good article about media print, we all be familiar with media is a wonderful source of facts.|

 98. I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz answer back as I’m looking to construct my own blog and would like to find out where u got this from. thank you|

 99. I used to be recommended this web site by means of my cousin. I’m no longer certain whether this submit is written by him as no one else recognise such specified approximately my problem. You are incredible! Thank you!|

 100. I would like to express my appreciation for your kind-heartedness supporting women who must have help on this field. Your very own commitment to passing the message throughout has been really practical and have truly allowed guys much like me to reach their ambitions. This insightful advice signifies this much to me and additionally to my fellow workers. Thanks a lot; from all of us.

 101. I enjoy you because of all your valuable work on this web page. My mother delights in carrying out investigations and it is easy to see why. Almost all hear all regarding the lively medium you convey functional thoughts by means of this web blog and even foster participation from some others on the point plus my princess is really starting to learn a great deal. Have fun with the remaining portion of the new year. You’re doing a fantastic job.

 102. I simply had to appreciate you all over again. I am not sure the things that I might have accomplished without those ways documented by you on that topic. It was a very traumatic problem in my position, however , being able to view this professional style you resolved the issue took me to jump with joy. Now i’m happy for this service as well as sincerely hope you recognize what a great job your are undertaking teaching some other people through the use of a site. I am sure you haven’t met all of us.

 103. I have to show my love for your kind-heartedness for people that absolutely need help on in this concept. Your real commitment to getting the message around became exceptionally helpful and has usually permitted many people much like me to arrive at their dreams. Your warm and friendly tutorial can mean this much a person like me and substantially more to my peers. Warm regards; from everyone of us.

 104. I and also my buddies have already been reading through the excellent helpful tips from your site while the sudden I got an awful suspicion I had not expressed respect to the web blog owner for those tips. My guys were definitely certainly warmed to learn them and have now really been enjoying them. Appreciation for truly being indeed accommodating and for making a choice on some smart useful guides most people are really needing to know about. Our own sincere regret for not expressing appreciation to you earlier.

 105. I simply had to thank you so much yet again. I am not sure the things that I could possibly have used without the type of concepts contributed by you directly on this subject matter. It was before the traumatic setting for me personally, nevertheless being able to view a new specialised technique you solved the issue forced me to jump for gladness. Now i’m happy for this advice and thus wish you really know what a great job you are carrying out training people using your webblog. I’m certain you’ve never encountered all of us.

 106. I want to convey my gratitude for your kind-heartedness for folks who actually need assistance with that concept. Your very own commitment to getting the message along was quite helpful and have consistently encouraged guys just like me to achieve their targets. Your personal valuable help signifies a whole lot a person like me and much more to my office colleagues. With thanks; from all of us.

 107. I not to mention my guys happened to be checking the nice helpful tips from your web page and so all of a sudden developed a terrible suspicion I had not thanked the website owner for them. All the men happened to be as a consequence joyful to read all of them and now have clearly been enjoying these things. Thank you for genuinely well kind and for pick out these kinds of smart ideas most people are really desperate to be aware of. Our own sincere apologies for not saying thanks to sooner.

 108. I needed to send you a bit of note to give many thanks over again for these precious basics you have documented here. It has been simply open-handed with you to present openly all most of us could possibly have offered for sale as an ebook to get some bucks for themselves, specifically now that you might well have tried it in the event you considered necessary. These advice likewise served to be a good way to recognize that other people online have the same fervor the same as my own to see way more in respect of this condition. I am certain there are some more pleasant situations up front for folks who browse through your site.

 109. Thank you a lot for giving everyone a very marvellous opportunity to read articles and blog posts from this website. It can be very terrific and as well , stuffed with a great time for me personally and my office co-workers to search your blog particularly three times weekly to read through the newest issues you will have. And lastly, we are usually fulfilled for the attractive suggestions served by you. Selected 3 tips in this post are undoubtedly the very best I’ve had.

 110. I would like to show appreciation to the writer for bailing me out of this type of situation. After researching through the internet and meeting ways which were not beneficial, I believed my life was done. Being alive devoid of the approaches to the problems you have fixed by means of your main article is a crucial case, as well as the ones which could have in a negative way damaged my entire career if I had not discovered your site. Your competence and kindness in controlling all areas was excellent. I am not sure what I would have done if I hadn’t come across such a stuff like this. I can at this moment look forward to my future. Thanks a lot very much for your professional and sensible guide. I won’t think twice to recommend your web sites to any individual who ought to have counselling on this subject.

 111. I and also my pals were reading through the best advice from your web site then instantly came up with a horrible feeling I never thanked the web blog owner for those tips. Most of the men were certainly stimulated to read through them and have in actuality been enjoying those things. Appreciation for indeed being really thoughtful and then for figuring out this sort of magnificent subject matter millions of individuals are really wanting to be informed on. Our sincere apologies for not expressing appreciation to sooner.

 112. I wanted to put you that very small observation to be able to thank you so much as before for those breathtaking secrets you’ve contributed here. It was certainly extremely open-handed with you to give without restraint what exactly a number of people could have distributed as an electronic book to make some bucks on their own, even more so given that you could have tried it in the event you wanted. The techniques likewise worked to be the good way to fully grasp the rest have the same desire just as my personal own to know the truth a great deal more with regards to this condition. I believe there are many more pleasant occasions in the future for many who read your blog.

 113. I am also commenting to make you know of the fine discovery my cousin’s child obtained visiting your blog. She realized lots of issues, which included what it’s like to have an incredible helping mood to have the mediocre ones clearly know precisely selected extremely tough matters. You truly surpassed visitors’ desires. Many thanks for producing those good, safe, explanatory and also fun thoughts on that topic to Kate.

 114. I precisely needed to appreciate you again. I do not know the things I would have undertaken in the absence of the actual smart ideas discussed by you on such a area of interest. It truly was a traumatic concern for me, however , coming across the skilled avenue you dealt with it took me to weep with delight. I am happier for your service and hope that you comprehend what a powerful job you were providing instructing many others all through your webblog. More than likely you haven’t encountered any of us.

 115. I really wanted to write a quick note to be able to thank you for some of the superb steps you are giving out on this site. My extended internet investigation has at the end been honored with excellent ideas to go over with my great friends. I would claim that most of us readers actually are truly fortunate to live in a notable site with many wonderful individuals with very beneficial pointers. I feel truly blessed to have encountered your webpages and look forward to plenty of more fabulous moments reading here. Thanks a lot again for everything.

 116. I have to voice my love for your kind-heartedness giving support to those people that should have help on that topic. Your very own dedication to getting the message all through came to be quite advantageous and have frequently empowered guys much like me to realize their aims. Your entire insightful facts denotes a great deal a person like me and extremely more to my office colleagues. Warm regards; from each one of us.

 117. I really wanted to write down a simple note to be able to say thanks to you for the splendid solutions you are giving out at this website. My prolonged internet look up has now been honored with excellent ideas to exchange with my visitors. I would tell you that many of us readers are very much fortunate to dwell in a great site with many marvellous professionals with very helpful ideas. I feel extremely blessed to have come across your entire web site and look forward to tons of more awesome minutes reading here. Thank you again for all the details.

 118. I have to express some appreciation to the writer for rescuing me from this type of predicament. After surfing through the online world and seeing views which are not powerful, I assumed my life was over. Existing devoid of the solutions to the problems you’ve sorted out as a result of your main post is a crucial case, and the ones that would have adversely affected my entire career if I had not encountered your web site. Your own personal talents and kindness in maneuvering every item was useful. I am not sure what I would’ve done if I had not come across such a step like this. I can at this time relish my future. Thanks a lot so much for the professional and results-oriented guide. I will not hesitate to recommend your site to any individual who wants and needs care on this subject.

 119. I wish to get across my passion for your kind-heartedness in support of those individuals that actually need assistance with your question. Your special dedication to passing the message across became surprisingly useful and have consistently enabled men and women just like me to arrive at their ambitions. Your entire useful guideline entails this much to me and a whole lot more to my peers. Thank you; from all of us.

 120. I have to express appreciation to you for bailing me out of this particular difficulty. After exploring throughout the internet and coming across solutions which were not pleasant, I thought my life was over. Living without the solutions to the issues you have fixed all through your posting is a serious case, and ones which might have negatively damaged my entire career if I had not noticed your web site. Your good mastery and kindness in handling a lot of stuff was very useful. I’m not sure what I would’ve done if I had not come across such a stuff like this. It’s possible to at this moment relish my future. Thank you so much for your expert and sensible help. I won’t hesitate to refer the blog to any person who desires tips on this area.

 121. I wish to voice my respect for your generosity supporting individuals who really need assistance with this important issue. Your special dedication to getting the solution all around ended up being really significant and has constantly enabled folks like me to realize their dreams. This warm and helpful useful information signifies a lot a person like me and extremely more to my office workers. Thank you; from all of us.

 122. I would like to convey my admiration for your kindness in support of those people that must have help on this one issue. Your personal commitment to passing the solution all-around was particularly important and has constantly encouraged most people like me to reach their endeavors. Your new invaluable facts implies a whole lot to me and a whole lot more to my office workers. Many thanks; from all of us.

 123. I wish to show appreciation to you just for bailing me out of this particular matter. Because of researching throughout the the web and obtaining concepts which were not productive, I figured my entire life was gone. Existing without the approaches to the problems you have sorted out by way of your main short article is a crucial case, as well as those which could have in a negative way affected my entire career if I had not come across your web blog. Your own personal knowledge and kindness in controlling all the pieces was important. I’m not sure what I would’ve done if I had not discovered such a thing like this. I am able to at this time relish my future. Thank you very much for the specialized and effective guide. I won’t think twice to recommend your web site to any individual who should receive guidance about this problem.

 124. My wife and i have been so fortunate when Chris could conclude his preliminary research via the ideas he came across from your own web site. It is now and again perplexing just to find yourself offering tactics other people could have been selling. Therefore we fully grasp we have got the blog owner to thank for this. The entire explanations you have made, the straightforward website menu, the friendships you help instill – it’s mostly powerful, and it is aiding our son and the family believe that that issue is brilliant, which is certainly quite pressing. Thanks for all the pieces!

 125. My wife and i ended up being really happy when Ervin could complete his preliminary research through the entire ideas he gained from your very own blog. It’s not at all simplistic to simply find yourself freely giving guidance which usually others could have been trying to sell. And we realize we need the writer to appreciate because of that. All of the illustrations you’ve made, the straightforward blog navigation, the relationships you will make it possible to instill – it’s everything spectacular, and it’s really helping our son in addition to our family consider that the subject matter is thrilling, and that is extraordinarily mandatory. Thanks for the whole lot!

 126. I actually wanted to post a comment to thank you for all of the lovely pointers you are sharing here. My time consuming internet look up has finally been honored with good quality strategies to go over with my colleagues. I would mention that most of us visitors actually are very much lucky to dwell in a great network with very many brilliant people with good solutions. I feel really happy to have seen the site and look forward to plenty of more pleasurable minutes reading here. Thank you once more for all the details.

 127. I wanted to create you this very little note to be able to give many thanks as before with the precious strategies you have shared in this article. It was simply particularly generous of people like you to allow unhampered exactly what most of us could possibly have supplied as an electronic book to help with making some profit for their own end, certainly given that you could have tried it if you wanted. The principles additionally acted to become a fantastic way to realize that other people online have the same fervor similar to my own to find out way more in regard to this condition. I’m certain there are thousands of more pleasurable sessions in the future for many who go through your blog post.

 128. Thanks for your own effort on this blog. My niece delights in carrying out investigation and it’s easy to understand why. Many of us learn all concerning the compelling mode you provide invaluable tips and tricks via this blog and in addition foster participation from visitors on that concern while my child is now starting to learn a great deal. Take pleasure in the rest of the year. You are always performing a superb job.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.