Plaučių tuberkuliozė: paplitimas, diagnostikos metodai ir gydymo principai. Epidemiologija

Plaučių tuberkuliozė: paplitimas, diagnostikos metodai ir gydymo principai. Epidemiologija

Tuberkuliozė (TB) – tai lėtinė, infekcinė, granulominė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterijos. TB sukelia penkios Mycobacterium tuberculosis (TM) komplekso bakterijos – Mycobacterium tuberculosis, Mycobacterium bovis, Mycobacterium africanum, Mycobacterium microti ir Mycobacterium canetti. Kitų rūšių mikobakterijos (pvz., Mycobacterium avium, Mycobacterium gordonae, Mycobacterium abscesus ir kt.) nustatomos rečiau, tuomet liga vadinama atipine mikobakterioze. Jos gydymo taktika nuo TB skiriasi.

Paprastai pažeidžiami plaučiai, tačiau gali būti ir ekstrapulmoninės TB forma (pleuros, limfmazgių, kaulų, urogenitalinio trakto, sąnarių, pilvo organų, smegenų dangalų ir kitų organų).

TB ir toliau išlieka viena labiausiai paplitusių infekcinių ligų pasaulyje, lemianti didelį sergamumą ir mirštamumą (1, 2). Maždaug trečdalis pasaulio gyventojų yra infekuoti TM) (3). Pasaulio sveikatos organizacija skelbia, kad 2015 metais nustatyta 10,4 mln. naujų TB atvejų, o beveik penktadalio jų išeitys buvo letalios (4). Nors Lietuvoje dėl tiesioginių TB komplikacijų miršta santykinai mažai pacientų, sergamumas šia liga yra vienas didžiausių Europos Sąjungoje – Lietuvoje nustatomi 56 nauji TB atvejai 100 tūkst. gyventojų per metus (4).

Pagrindinis infekcijos šaltinis yra žmogus, sergantis atvira plaučių TB forma. Įprasta manyti, kad kvėpavimo takų TB ir plaučių TB yra sinonimai, tačiau kvėpavimo takų TB apima plaučių, gerklų ir endobronchinę TB formas. Iš visų TB formų (įskaitant ir ekstrapulmoninę) užkrečiama tik plaučių ir kvėpavimo takų (tarp jų ir gerklų) TB. Liga plinta aerozoliniu būdu (per smulkius lašelius, patenkančius į aplinką kalbant, kosint, čiaudint ir pan. sergant plaučių ar kvėpavimo takų TB). Pavojingiausi asmenys, kurių skrepliuose atlikus mikroskopinį tyrimą nustatoma mikobakterijų.

TB suserga palyginti nedidelė dalis užsikrėtusių šia bakterija pacientų (apie 5–15 proc. iš 2–3 mlrd. infekuotų MT asmenų), likę serga latentine TB – šiuo atveju organizmas stabdo TM bakterijų augimą, nėra klinikinės TB išraiškos, ligoniai patys neperduoda infekcijos kitiems, nereikalingas ir gydymas (išskyrus tam tikrus atvejus, pavyzdžiui, prieš gydymą navikų nekrozės faktoriaus alfa blokatoriais). Būtina įvertinti, ar asmuo nėra užsikrėtęs žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV), nes tikimybė susirgti TB yra daug didesnė, gali nebūti klinikinių simptomų net tada, kai TB yra aktyvi.

 

Klinika

 

TB simptomai yra nespecifiniai. Paprastai TB įtariama ilgiau užtrukus subfebriliam karščiavimui be aiškios priežasties, varginant kosuliui (naujai išsivysčiusiam ar pasikartojančiam, paprastai trunkančiam ilgiau kaip 3 savaites), skrepliavimui (su / be kraujo priemaišų), atsiradus silpnumui, prakaitavimui, suprastėjus apetitui, be aiškių priežasčių krintant kūno svoriui. Gali būti juntamas krūtinės, nugaros skausmas, pasireikšti pleuritas.

Kai yra kitų organų TB, pasireiškia jų pažeidimo simptomai ir bendrieji intoksikacijos simptomai (karščiavimas, silpnumas, svorio kritimas).

Pacientams, užsikrėtusiems ŽIV , sergantiems AIDS, TB gali pasireikšti klasikiniais ligos simptomais, tačiau dažniau simptomų būna mažiau, jie nespecifiški. Radiologiniai tyrimai neretai irgi klaidina – penktadaliui sergančių ŽIV ir TB pacientų krūtinės ląstos rentgenogramoje nestebima pokyčių (5).

Galimos plaučių TB komplikacijos: kraujo atkosėjimas, pneumotoraksas, bronchektazės, išplitęs plaučių pažeidimas su destrukcija, piktybiniai navikai, lėtinė plaučių aspergiliozė.

Kad ir kaip būtų gaila, persirgus TB imuniteto nesusidaro, todėl galima susirgti pakartotinai. TB recidyvu vadinama pakartotinė TB infekcija asmeniui, kuris buvo anksčiau gydytas nuo TB ir pasveiko, bet atlikus bakteriologinius tyrimus nustatoma TM. Tokiu atveju klinikinė simptomatika nesiskiria nuo naujai nustatytos TB. Kiek sudėtingiau, kai latentinė TB virsta aktyvia liga, nes simptomai pasireiškia tik esant pažengusiai liga, todėl aktyvi TB gali likti ilgai nenustatyta ir potencialiai užkrečiama 2–3 metus ar ilgiau.

 

Diagnostika

 

TB, kaip ir kitų ligų diagnostika, remiasi būdingais klinikiniais simptomais, ligos anamneze, galimų aplinkos rizikos veiksnių įvertinimu, objektyvaus tyrimo radiniais, laboratorine, mikrobiologine ir instrumentine diagnostika.

 

Rizikos veiksnių įvertinimas

 

TB rizikos veiksniai skirstomi į 2 pagrindines dalis (6):

 • imuniteto sutrikimai (vadinamieji šeimininko veiksniai);
 • padidėjusi užsikrėtimo rizika (nepalankūs aplinkos veiksniai).

Pirmai grupei priklauso alkoholio, narkotikų vartojimas, rūkymas, nevisavertė mityba (mažas svoris, vitamino D stoka, geležies stoka), lėtinės ligos (silikozė, onkologinės ligos, cukrinis diabetas, inkstų ligos, skrandžio operacijos, celiakija, kepenų cirozė), imunosupresinės būklės (ŽIV, AIDS, gydymas gliukokortikoidais, navikų nekrozės faktoriaus inhibitoriais, imunosupresija po transplantacijų), vyresnis amžius, vyriškoji lytis.

Antrai grupei priklauso artimas kontaktas su TB sergančiaisiais, gimimas TB endeminėje srityje, socioekonominis statusas, mažumų grupės, darbas sveikatos priežiūros ir kitose padidintos rizikos užsikrėsti TB įstaigose.

 

Objektyvus tyrimas

 

Sergant plaučių TB, objektyvaus ištyrimo požymiai nėra specifiniai. Paduslėjusi perkusija, susilpnėjęs vezikulinis alsavimas rodo pleuros sustorėjimą ar pleuritą. Karkalai gali būti girdimi viso įkvėpimo metu arba tik po trumpo kosulio arba iš viso neišklausomi. Esant pažeistam dideliam plaučių plotui, gali būti girdimas amforinis kvėpavimo garsas.

 

Laboratorinė diagnostika

 

Rutininiai bendrojo kraujo ir biocheminiai kraujo tyrimai ligos pradžioje paprastai yra nepakitę, šiek tiek gali padidėti C reaktyvusis baltymas (CRB). Vėliau gali išryškėti normocitinė anemija, trombocitozė, leukocitozė, retai – monocitozė, biocheminiu kraujo tyrimu nustatoma hipoalbuminemija ir hipergamaglobulinemija. Hiponatremija gali būti susijusi su nepakankamo antidiurezinio hormono sekrecijos sindromu, retai – su antinksčių nepakankamumu (6).

 

Mikrobiologinė diagnostika

 

Skreplių tepinėlio mikroskopija: rekomenduojama atlikti bent 3 ėminius (ne daugiau kaip 2 tą pačią dieną), bent vienas jų turėtų būti paimtas ryte. Tiriant kitus bandinius – bronchų išplovas / pleuros punktatą ar kitus organizmo skysčius, pakanka vienos mikroskopijos. Remiantis šiuo metu galiojančiomis Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijomis, laikyti, kad skreplių mikroskopija yra teigiama, užtenka vos vieno teigiamo mėginio.

Skreplių / bronchų išplovų / pleuros punktato / kitų organizmo skysčių kultūros. Pasėlio būdu užaugintos TM patvirtina TB ir leidžia ištirti jų jautrumą vaistams nuo TB. Tai ilgus metus išliekantis auksinis standartas diagnozuojant TB, tačiau reikalinga laboratorijos patirtis. Tyrimo atsakymas gali užtrukti iki 12 savaičių.

Būtina ištirti, ar visos laboratorijoje išskirtos mikobakterijų kultūros priklauso MT kompleksui.

 

Instrumentinė diagnostika

 

Radiologinis ištyrimas. Radiologiniai radiniai dažnai nėra specifiniai. Gali būti stebimi plaučių infiltratai, židiniai, periferinis (-iai) darinys (-iai) (dažnai su ertme viduje). Pagal radiologinius vaizdus klinikinėje praktikoje vis dar pasitaiko skirstymas į tarpuplaučio limfmazgių TB, infiltracinę plaučių TB, židininę plaučių TB, diseminuotą plaučių TB, kaverninę, fibrozinę ir cirozinę plaučių TB, tuberkulomą, pleuros tuberkuliozę ir pleuritą.

Dažniausiai TB pažeidžia viršutines plaučių skiltis. Tiesa, normali krūtinės ląstos rentgenograma TB diagnozės nepaneigia. Tam tikrais atvejais gali būti atliekami ir detalesni krūtinės ląstos radiologiniai tyrimai (pvz., krūtinės ląstos kompiuterinė tomografija).

Radiologiniai tyrimai kartu su bakteriologiniais tyrimais naudojami gydymo efektyvumui vertinti.

Įtarus TB, tam tikrais atvejais (ypač neatkosint skreplių) gali būti atliekama bronchoskopija – paimtos išplovos vertinamos mikroskopu dėl rūgščiai atsparių bakterijų, atliekamas pasėlis, retais, neaiškiais atvejais diferencinei diagnostikai gali būti paimama biopsija.

 

Histologinis tyrimas. TB būdinga imuninė granuloma su nekroze. Tačiau granuloma be nekrozės nepaneigia TB diagnozės. Visais atvejais, kai biopsijos medžiagoje randama granuloma, bet nenustatoma TM, būtina paneigti kitas granulomos priežastis, papildomai tirti ir ieškoti TM.

TB diagnozuojama aptikus TM arba tuberkuliozei būdingų morfologinių pokyčių, kai paneigtos kitos granulomų priežastys. Tik išskirtiniais atvejais TB gali būti diagnozuojama remiantis klinikiniais simptomais ir rentgeninio tyrimo duomenimis.

Molekulinės biologijos diagnostikos metodai. Tai galimybė greitai išskirti MT kompleksui priklausančias bakterijas, ištirti jautrumą izoniazidui ir rifampicinui. Šiais metodais galima nustatyti ir bakterijų genų mutacijas, nurodančias atsparumą vaistams.

Pasaulio sveikatos organizacijos rekomenduojamas greitos molekulinės diagnostikos tyrimas yra Gene Xpert® MTB / RIF tyrimas. Pirmą kartą plaučių TB diagnostikai tyrimas panaudotas 2010 metais. Nuo 2013-ųjų rekomenduojamas ir vaikams bei ekstrapulmoninės TB diagnostikai. Šis tyrimas yra daug tikslesnis, palyginti su mikroskopija, padeda nustatyti atsparumą rifampicinui.

LPA (angl. line-probe assays) tyrimu nustatomas TM atsparumas izoniazidui, LPA tyrimo jautrumas yra mažesnis (vidutiniškai 85 proc.) nei pasėlio. Vadovaujantis Pasaulio pasaulio sveikatos rekomendacijomis, LPA siūloma naudoti tik skreplių ėminiams, kuriuose mikroskopuojant aptikta RAB ar pasėlyje išaugo TM, tirti.

Pasaulyje dažniau naudojami greitos molekulininės diagnostikos testai, dažniau atsisakoma skreplių tepinėlio mikroskopijos, nors vertinant TB gydymo efektyvumą skreplių mikroskopija ir pasėlis yra būtini. Nepaisant pažangos diagnozuojant TB, vis dar pasitaiko atvejų, kai TB nustatoma be bakteriologinio patvirtinimo, pavyzdžiui, 2015 metais tik apie pusė (57 proc.) plaučių TB atvejų, apie kuriuos pranešė Pasaulio sveikatos organizacija, buvo patvirtinti bakteriologiniu tyrimu.

Kiti tyrimai. Mantu ir gama interferono testai nepadeda atskirti atvirosios TB nuo persirgtos ar buvusio skiepo, todėl paprastai atliekami diagnozuojant latentinę, o ne aktyvią TB.

Mantu testas – visiems žinomas ir dažnai taikomas diagnostinis TB metodas, kai po oda suleidžiama tuberkulino ir stebima organizmo reakcija odoje, t. y. sukietėjimas, eritema. Šiam testui trūksta specifiškumo, nes suleidžiamas mikobakterijų antigenų mišinys yra būdingas daugumai mikobakterijų – patogeniškų ir tų, kurių gausu aplinkoje, bet nepatogeniškų. Rezultatams įvertinti naudojamos ne itin tiksliai apibrėžtos ribos, jie nėra objektyvūs, nes susidaręs natūralus odos paraudimas aplink papulę gali sukelti klaidingą nuomonę apie pozityvų atsakymą. Kita problema – klaidingai teigiama reakcija asmenims, vakcinuotiems BCG (Bacillus Calmette Guerin) vakcina. Mantu testas gali sukelti klaidingai neigiamus rezultatus, kai žmogaus imunitetas yra nusilpęs (pvz., sergantiems ŽIV), dėl kitų neaiškių aplinkybių nevyksta reakcija į tuberkuliną.

Gama interferono testo jautrumas ir specifiškumas didesnis nei Mantu testo, nes mažiau kryžminių reakcijų su aplinkoje esančiomis mikobakterijomis ir vakcinos nuo TB antigenais. Mėginys laikomas teigiamu, kai išskirto gama interferono kiekis viršija tam tikrą lygį (atskirose laboratorijose gali šiek kiek skirtis).

 

Kuo skiriasi latentinė ir aktyvi TB?

 

Latentinė TB nustatoma tuomet, kai asmuo yra užsikrėtęs TM, tačiau bakterijos nėra aktyvios ir nesukelia jokių ligos simptomų: plaučių rentgenograma būna normali, mikroskopu bakterijų neaptinkama. Asmuo, sergantis latentine TB, neužkrečia kitų žmonių. Tokiu atveju mikobakterijų organizme nesidaugina, todėl jų nustatymas mikrobiologiniais tyrimais yra neefektyvus.

Tikimybė, kad latentinė TB gali virsti aktyvia TB, yra apie 10 proc. ir yra didžiausia pirmaisiais užsikrėtimo metais. Tai priklauso nuo asmens imuninės sistemos, amžiaus, įkvėpto bakterijų kiekio (ekspozicijos laikas), patogeniškumo. Latentinė TB gali tęstis nuo keleto savaičių iki kelerių metų ar net visą gyvenimą.

Aktyvia TB sergantys asmenys yra užkrato platintojai. Dažniausiai pasireiškia TB būdingi simptomai – kosulys, užsitęsęs 3 ir daugiau savaičių, dusulys, karščiavimas, naktinis prakaitavimas, nuolatinis skrepliavimas, apetito stoka, svorio netekimas, skausmas krūtinėje, atsikosėjimas krauju, bakteriologiniais, mikroskopiniais tyrimais nustatomos mikobakterijos, pakitusi plaučių rentgenograma…

Daugiau skaitykite žurnale „Internistas“ Nr.8, 2017.

Parengė gyd. Virginija Kalinauskaitė-Žukauskė


440 minčių apie “Plaučių tuberkuliozė: paplitimas, diagnostikos metodai ir gydymo principai. Epidemiologija

 1. I precisely wanted to say thanks yet again. I do not know what I could possibly have handled in the absence of the entire ways shared by you directly on my area. It was actually the frightful circumstance for me, however , understanding the very well-written manner you processed the issue took me to weep for joy. Extremely happier for the assistance and in addition wish you comprehend what an amazing job you are always accomplishing educating other individuals all through a blog. Most probably you have never got to know all of us.

 2. A lot of thanks for your whole work on this website. My daughter really loves setting aside time for investigation and it’s really obvious why. My partner and i hear all of the lively way you make efficient guidance through the blog and strongly encourage response from other ones on this issue while our own princess is always discovering a whole lot. Enjoy the rest of the new year. You have been performing a good job.

 3. I have to express my appreciation to this writer just for bailing me out of this type of crisis. Because of scouting through the world wide web and obtaining ideas which were not helpful, I believed my entire life was over. Existing devoid of the answers to the difficulties you have solved as a result of your posting is a crucial case, and ones which may have in a negative way affected my career if I hadn’t discovered your web blog. Your actual skills and kindness in taking care of every aspect was helpful. I don’t know what I would have done if I hadn’t encountered such a thing like this. It’s possible to at this time relish my future. Thanks a lot so much for the skilled and effective guide. I won’t hesitate to suggest your site to any person who needs to have recommendations on this area.

 4. I’m just writing to make you know of the brilliant experience my friend’s child experienced reading your site. She discovered numerous pieces, not to mention what it is like to possess an excellent helping heart to get certain people smoothly comprehend certain tricky things. You truly surpassed readers’ expected results. Thanks for supplying these important, dependable, edifying not to mention cool tips about that topic to Mary.

 5. I together with my pals have already been taking note of the best hints located on your web site and so quickly I had an awful suspicion I had not thanked the web blog owner for those strategies. All of the men are already passionate to study all of them and have now in truth been using those things. I appreciate you for truly being simply thoughtful and then for pick out these kinds of essential things most people are really needing to be aware of. My very own honest regret for not expressing gratitude to sooner.

 6. I not to mention my friends were actually taking note of the best solutions on your web site and quickly got a horrible feeling I had not thanked the site owner for them. These boys appeared to be as a result passionate to read through them and have pretty much been loving those things. Appreciate your really being really kind as well as for figuring out some amazing subject areas millions of individuals are really desperate to know about. My very own honest apologies for not expressing appreciation to you sooner.

 7. I’m just writing to let you be aware of what a excellent experience my cousin’s daughter gained using yuor web blog. She learned lots of pieces, including what it is like to have a very effective teaching mood to make most people with no trouble know chosen complex issues. You actually did more than our expected results. Many thanks for producing those productive, trusted, explanatory not to mention unique tips on this topic to Ethel.

 8. I enjoy you because of your whole effort on this web page. Ellie really likes participating in research and it’s easy to see why. Most people notice all concerning the lively means you offer important tips by means of this web blog and therefore welcome participation from some other people on this point then our own daughter is certainly understanding a great deal. Take pleasure in the remaining portion of the year. Your conducting a glorious job.

 9. Needed to send you one very little word to help say thank you yet again for all the gorgeous tips you have contributed above. It’s so incredibly generous of people like you to make publicly all many people could possibly have marketed for an e-book to end up making some profit on their own, precisely now that you could have tried it in the event you decided. Those smart ideas also worked to become fantastic way to understand that other people have similar interest the same as my own to learn a good deal more around this matter. I’m certain there are thousands of more pleasant occasions up front for individuals that looked at your blog post.

 10. Thank you for each of your labor on this web page. Kim enjoys participating in research and it’s really simple to grasp why. A number of us hear all regarding the compelling medium you create good secrets by means of this web blog and as well welcome contribution from people on that concern while our own girl is certainly being taught a lot of things. Take pleasure in the remaining portion of the year. You have been carrying out a fantastic job.

 11. I enjoy you because of all of the effort on this site. Debby takes pleasure in going through research and it’s really obvious why. A lot of people know all relating to the compelling tactic you present very helpful solutions through this web site and even improve participation from some others on this concept plus our favorite girl is without question discovering a lot of things. Take pleasure in the remaining portion of the new year. You are carrying out a good job.

 12. I simply wanted to post a brief comment to be able to thank you for those amazing ways you are placing at this site. My prolonged internet lookup has at the end been paid with good quality ideas to talk about with my best friends. I ‘d believe that most of us visitors are quite blessed to dwell in a notable network with many brilliant professionals with very helpful suggestions. I feel quite grateful to have used the web page and look forward to plenty of more fabulous moments reading here. Thanks once more for everything.

 13. I would like to voice my appreciation for your kindness in support of individuals who must have help on this particular matter. Your personal dedication to getting the message up and down had become remarkably good and has regularly encouraged ladies like me to attain their objectives. The helpful key points indicates this much to me and additionally to my fellow workers. Thanks a ton; from each one of us.

 14. I in addition to my pals were actually reading through the excellent guidelines found on your website and so before long I had a terrible feeling I had not expressed respect to the web site owner for those techniques. All the women are already absolutely very interested to study all of them and have in effect very much been taking advantage of these things. I appreciate you for getting quite considerate and then for opting for some impressive resources most people are really desperate to learn about. Our honest regret for not expressing gratitude to earlier.

 15. I wish to voice my love for your kind-heartedness supporting those people that need guidance on this important niche. Your very own dedication to getting the solution all over appeared to be certainly useful and have regularly enabled folks like me to attain their aims. This helpful guidelines denotes this much to me and especially to my colleagues. Regards; from everyone of us.

 16. I am only writing to make you be aware of what a fine encounter my cousin’s child enjoyed using your site. She even learned lots of things, which include how it is like to have an excellent giving spirit to make many others quite simply understand selected tricky subject areas. You really did more than my desires. Thanks for presenting those invaluable, healthy, revealing as well as fun tips about the topic to Tanya.

 17. Thanks a lot for providing individuals with an extremely brilliant possiblity to read in detail from here. It is always so enjoyable plus jam-packed with a good time for me and my office peers to visit your site minimum three times a week to learn the new items you will have. And of course, I’m certainly pleased with all the tremendous pointers you serve. Some 4 facts on this page are honestly the most efficient we’ve ever had.

 18. I intended to write you this tiny note to help thank you so much again relating to the gorgeous ideas you’ve contributed in this case. This has been simply shockingly generous with you to allow unhampered all many people would’ve offered for an e-book in order to make some dough for themselves, principally given that you might have done it if you ever wanted. The tactics as well acted as the easy way to fully grasp the rest have a similar desire like my personal own to understand much more on the topic of this problem. I am sure there are lots of more enjoyable situations ahead for people who browse through your blog post.

 19. My wife and i were really delighted when Ervin managed to finish up his reports while using the precious recommendations he acquired using your web page. It is now and again perplexing to just possibly be releasing solutions which often men and women could have been trying to sell. We really remember we have got the website owner to give thanks to for that. The specific explanations you made, the simple blog navigation, the friendships you give support to foster – it’s got everything extraordinary, and it’s really helping our son in addition to us recognize that this issue is excellent, which is unbelievably fundamental. Many thanks for all!

 20. I must show thanks to this writer for bailing me out of this type of instance. As a result of exploring throughout the online world and seeing views which were not beneficial, I thought my life was done. Being alive minus the strategies to the difficulties you have sorted out through your entire blog post is a serious case, as well as ones which may have in a wrong way affected my career if I had not noticed your blog. Your actual training and kindness in maneuvering all areas was very helpful. I don’t know what I would have done if I hadn’t come across such a subject like this. I can at this point relish my future. Thanks for your time very much for your reliable and amazing help. I won’t think twice to refer your blog post to anyone who requires support on this subject.

 21. I am writing to let you be aware of what a excellent experience our princess enjoyed browsing your web page. She came to understand so many details, which included what it’s like to possess an incredible helping nature to get other folks with ease have an understanding of a variety of hard to do matters. You really exceeded her desires. Thanks for producing such informative, dependable, edifying not to mention easy guidance on the topic to Evelyn.

 22. I’m writing to let you understand what a remarkable discovery my cousin’s daughter gained browsing your webblog. She noticed plenty of things, which include how it is like to have an awesome coaching character to let most people effortlessly know just exactly several grueling issues. You actually surpassed visitors’ expectations. Thanks for imparting the valuable, dependable, explanatory and in addition unique tips on your topic to Lizeth.

 23. I am glad for writing to let you know what a outstanding experience my girl found using yuor web blog. She learned lots of issues, including what it’s like to possess a great helping heart to let the others clearly gain knowledge of selected extremely tough matters. You truly surpassed our own desires. I appreciate you for supplying such necessary, trustworthy, educational not to mention fun thoughts on that topic to Jane.

 24. I’m also commenting to let you understand of the awesome experience my wife’s daughter found using your web page. She learned such a lot of things, which included what it’s like to have an ideal giving style to make many people really easily have an understanding of certain extremely tough things. You undoubtedly exceeded visitors’ desires. I appreciate you for providing these productive, trusted, edifying as well as easy tips about the topic to Emily.

 25. I wish to convey my love for your kindness in support of men and women that absolutely need help with in this field. Your special dedication to getting the message throughout had become pretty productive and has in every case helped others like me to achieve their dreams. Your amazing informative help and advice implies a lot a person like me and a whole lot more to my colleagues. Regards; from everyone of us.

 26. Thank you so much for giving everyone such a terrific possiblity to discover important secrets from this website. It’s usually very enjoyable and stuffed with a lot of fun for me personally and my office colleagues to visit your website at a minimum 3 times in 7 days to study the latest issues you have got. And definitely, I’m always impressed with all the brilliant things you give. Selected 4 tips in this article are in truth the very best I’ve had.

 27. Thank you a lot for giving everyone a very breathtaking opportunity to read from this blog. It really is very excellent and as well , stuffed with a lot of fun for me personally and my office co-workers to visit your website at the least thrice in 7 days to study the latest stuff you have got. Not to mention, I’m so actually happy with all the astounding knowledge you serve. Certain two points in this posting are in reality the finest I’ve had.

 28. My spouse and i ended up being quite ecstatic when Ervin could carry out his investigation through the entire ideas he obtained using your web pages. It is now and again perplexing just to happen to be freely giving solutions others might have been selling. And we all fully understand we have you to thank because of that. All of the explanations you’ve made, the straightforward web site menu, the relationships you can make it possible to engender – it is all extraordinary, and it’s really aiding our son in addition to us recognize that the topic is cool, which is exceptionally important. Thank you for everything!

 29. I simply wanted to make a comment so as to thank you for the magnificent tips and tricks you are giving at this site. My time intensive internet investigation has now been recognized with good quality ideas to talk about with my companions. I would suppose that we visitors actually are undoubtedly endowed to exist in a fabulous website with many marvellous professionals with great solutions. I feel extremely happy to have come across the web pages and look forward to really more exciting times reading here. Thanks a lot once again for all the details.

 30. I intended to put you that very little note to finally say thanks a lot over again for these stunning strategies you have shared in this article. This is surprisingly generous of people like you to convey publicly exactly what some people would’ve supplied as an e book to earn some money for themselves, precisely since you could have tried it if you wanted. These tactics in addition worked like a easy way to realize that most people have a similar dream just as my very own to see way more in regard to this issue. I’m sure there are millions of more fun opportunities in the future for individuals who read your blog.

 31. I together with my buddies were viewing the best advice from your web blog and the sudden got a horrible feeling I never thanked the website owner for those techniques. Most of the ladies had been for this reason stimulated to learn them and have now extremely been enjoying those things. We appreciate you simply being so thoughtful and for opting for variety of amazing guides millions of individuals are really needing to be aware of. Our sincere regret for not expressing appreciation to you sooner.

 32. My wife and i felt now delighted when Albert could conclude his web research while using the precious recommendations he received while using the blog. It is now and again perplexing just to be handing out helpful tips which often the rest have been making money from. And we also understand we have the blog owner to thank because of that. The type of illustrations you’ve made, the simple blog navigation, the friendships your site make it possible to engender – it’s got everything sensational, and it’s really making our son and the family understand the article is thrilling, and that is highly indispensable. Thanks for the whole lot!

 33. My spouse and i were very delighted Peter managed to do his preliminary research through the entire ideas he grabbed using your web page. It is now and again perplexing to simply find yourself making a gift of tricks that many men and women have been selling. And we acknowledge we’ve got the writer to be grateful to because of that. Most of the explanations you’ve made, the easy site menu, the friendships you will help to promote – it’s got all overwhelming, and it is aiding our son in addition to us reckon that the theme is pleasurable, which is certainly wonderfully fundamental. Thanks for all!

 34. I’m writing to make you know of the amazing experience my child obtained studying your webblog. She noticed so many things, most notably what it is like to have a great giving mood to get a number of people with ease know precisely some hard to do matters. You actually did more than our own expectations. Thank you for presenting those warm and friendly, safe, revealing and also cool thoughts on this topic to Kate.

 35. I’m just writing to make you be aware of what a nice discovery my friend’s child went through browsing your web site. She came to understand a lot of things, which include what it’s like to possess an incredible giving style to have others quite simply comprehend several advanced topics. You really exceeded my expected results. I appreciate you for providing those great, dependable, edifying and easy thoughts on this topic to Lizeth.

 36. Would you like to have your work published on one of the biggest, baddest blogs in the world?
  It isn’t easy, and it doesn’t happen overnight. And, clearly, great comments alone won’t catapult you to world domination.
  카지노사이트

 37. I’m just writing to make you understand what a outstanding discovery my cousin’s daughter found checking the blog. She came to understand plenty of issues, most notably how it is like to possess an ideal helping nature to make many people without hassle know selected complicated topics. You undoubtedly surpassed readers’ desires. I appreciate you for displaying those warm and friendly, safe, educational not to mention unique tips on that topic to Tanya.

 38. I must convey my passion for your generosity in support of men and women that must have guidance on this particular niche. Your very own commitment to passing the message across came to be surprisingly advantageous and has constantly allowed individuals much like me to arrive at their dreams. Your personal valuable guidelines implies a great deal a person like me and extremely more to my office colleagues. With thanks; from each one of us.

 39. I just wanted to compose a brief message so as to appreciate you for those superb tips and hints you are placing at this website. My particularly long internet search has now been rewarded with high-quality points to go over with my family. I would point out that most of us readers actually are quite endowed to exist in a really good community with many perfect individuals with very beneficial concepts. I feel really grateful to have come across your entire site and look forward to many more fun minutes reading here. Thanks once again for everything.

 40. Thanks so much for providing individuals with an extremely memorable opportunity to discover important secrets from here. It is usually very awesome plus packed with a great time for me personally and my office acquaintances to search your site nearly three times a week to see the newest issues you have. Not to mention, I am always fulfilled concerning the sensational methods served by you. Selected 1 facts in this article are in fact the most beneficial I have ever had.

 41. Thanks for each of your effort on this blog. Gloria take interest in setting aside time for investigation and it is easy to see why. Most of us hear all relating to the lively medium you present very useful secrets through the website and welcome participation from some others on this matter and our favorite daughter is understanding so much. Take advantage of the rest of the year. You are doing a fabulous job.

 42. I would like to show my thanks to the writer just for rescuing me from this particular predicament. After looking out throughout the world-wide-web and finding views which are not pleasant, I believed my entire life was done. Living devoid of the answers to the problems you have resolved as a result of your article is a crucial case, and the ones that would have negatively damaged my career if I had not noticed your website. Your primary talents and kindness in handling all the stuff was very helpful. I am not sure what I would have done if I hadn’t encountered such a point like this. I can at this point relish my future. Thank you so much for the expert and result oriented help. I won’t think twice to suggest the website to any person who will need assistance about this matter.

 43. I would like to convey my affection for your kind-heartedness giving support to persons who really need help with this situation. Your very own dedication to passing the message up and down was wonderfully beneficial and have really permitted others just like me to get to their aims. The useful instruction signifies a great deal to me and still more to my office workers. With thanks; from everyone of us.

 44. Needed to draft you the little note to help give thanks yet again relating to the superb thoughts you’ve shown at this time. It is quite incredibly generous of people like you to convey extensively all that many individuals might have distributed for an e book to make some money on their own, even more so since you might well have tried it if you decided. These smart ideas additionally acted like the fantastic way to be aware that most people have a similar desire really like mine to figure out good deal more pertaining to this problem. I am sure there are thousands of more enjoyable occasions up front for folks who take a look at your website.

 45. I simply had to thank you so much once more. I’m not certain the things I would have handled without the entire suggestions contributed by you directly on my problem. This has been a very troublesome concern for me personally, nevertheless taking a look at the very professional way you managed that made me to jump for joy. I’m thankful for the guidance as well as wish you comprehend what a great job you’re carrying out training people today all through a site. I am certain you haven’t encountered any of us.

 46. My spouse and i ended up being really thrilled when Louis could complete his analysis using the ideas he made out of your web site. It’s not at all simplistic to simply happen to be making a gift of helpful hints which often the others could have been trying to sell. And we all understand we’ve got you to be grateful to for that. The entire explanations you made, the straightforward web site navigation, the friendships you will help to engender – it’s got everything great, and it’s really facilitating our son in addition to us consider that the matter is amusing, and that’s quite indispensable. Thanks for all!

 47. I must get across my love for your kind-heartedness in support of folks who require guidance on the situation. Your very own dedication to getting the solution all-around came to be extremely productive and has usually allowed those just like me to achieve their dreams. This invaluable useful information implies a lot to me and somewhat more to my colleagues. With thanks; from everyone of us.

 48. I am only writing to make you understand what a magnificent encounter my cousin’s princess obtained checking the blog. She came to find too many issues, not to mention what it is like to possess a very effective giving spirit to let the rest just fully understand various specialized subject matter. You actually exceeded our own expected results. Thanks for delivering the essential, trusted, informative and easy guidance on the topic to Tanya.

 49. Needed to write you this bit of note to finally say thanks again on the awesome strategies you’ve discussed on this website. This has been quite surprisingly open-handed with people like you to supply unhampered exactly what a lot of people might have distributed as an e-book in making some profit for their own end, particularly given that you might have tried it in case you decided. These strategies also worked like a fantastic way to be aware that most people have a similar keenness just as my own to grasp whole lot more on the subject of this condition. I am sure there are thousands of more pleasant occasions up front for individuals that go through your blog post.

 50. I enjoy you because of your own hard work on this blog. My daughter enjoys getting into internet research and it’s really obvious why. A number of us learn all concerning the powerful form you give practical tips and tricks on your website and even strongly encourage participation from other people on the subject while our princess has always been learning a whole lot. Have fun with the remaining portion of the new year. Your doing a fantastic job.

 51. I actually wanted to type a remark in order to thank you for all the amazing facts you are posting on this site. My time-consuming internet investigation has now been honored with good points to exchange with my classmates and friends. I would tell you that we website visitors are rather blessed to live in a remarkable website with many lovely people with useful principles. I feel really fortunate to have come across the webpage and look forward to really more pleasurable moments reading here. Thanks a lot once again for everything.

 52. I’m writing to let you be aware of of the superb experience our daughter developed going through your web page. She noticed several things, most notably what it is like to have an awesome teaching style to make many others effortlessly know precisely chosen advanced things. You truly surpassed people’s desires. Thanks for presenting such productive, trustworthy, edifying and in addition cool guidance on the topic to Tanya.

 53. I precisely had to say thanks again. I am not sure the things that I might have made to happen in the absence of the actual tactics provided by you on that subject matter. It seemed to be an absolute frightful problem in my opinion, nevertheless encountering a professional style you solved it forced me to cry over delight. I’m thankful for your advice and even expect you really know what a powerful job you happen to be undertaking teaching many others all through your websites. Probably you have never encountered any of us.

 54. I want to voice my love for your generosity giving support to visitors who require help with your issue. Your special commitment to passing the message up and down has been incredibly invaluable and has in most cases made employees just like me to arrive at their ambitions. Your entire insightful key points signifies a great deal a person like me and even more to my mates. With thanks; from all of us.

 55. I really wanted to post a simple comment to be able to express gratitude to you for the fantastic hints you are giving here. My time intensive internet research has at the end of the day been recognized with extremely good facts and techniques to share with my good friends. I would state that that we website visitors actually are very endowed to be in a decent community with so many brilliant individuals with interesting suggestions. I feel very much fortunate to have discovered the site and look forward to plenty of more pleasurable moments reading here. Thanks a lot once more for everything.

 56. Thank you a lot for giving everyone an extremely brilliant possiblity to discover important secrets from this site. It is usually very pleasant plus full of a great time for me and my office acquaintances to search your site at a minimum thrice in one week to read through the newest items you have. And indeed, I’m so usually astounded considering the good principles you serve. Selected 4 facts in this post are basically the most efficient I’ve had.

 57. Thanks so much for giving everyone an extraordinarily splendid possiblity to discover important secrets from this website. It’s usually so brilliant and full of a lot of fun for me and my office mates to visit your blog really 3 times in a week to study the fresh issues you have. Of course, I am just at all times pleased considering the powerful tips and hints served by you. Certain 4 facts in this post are certainly the most suitable we’ve had.

 58. I simply had to say thanks again. I’m not certain what I would’ve made to happen in the absence of the aspects shown by you about such problem. This was an absolute difficult situation for me, however , being able to see your professional approach you handled that made me to jump for contentment. I am happier for your help as well as pray you realize what a great job you’re accomplishing teaching many people using your webpage. I am certain you haven’t encountered all of us.

 59. Thank you for your entire labor on this web site. Ellie delights in going through research and it is obvious why. All of us know all relating to the compelling way you produce advantageous techniques via this blog and therefore encourage participation from some other people on the concern and our favorite daughter has always been discovering a great deal. Enjoy the rest of the new year. You’re the one conducting a very good job.

 60. I want to convey my gratitude for your kind-heartedness giving support to people that actually need assistance with in this area of interest. Your very own dedication to passing the solution throughout was really informative and has continuously helped many people just like me to achieve their goals. Your important hints and tips signifies a great deal a person like me and substantially more to my fellow workers. Thanks a lot; from all of us.

 61. I’m also commenting to let you know of the fine discovery my friend’s daughter found visiting your webblog. She picked up too many issues, including what it’s like to have a very effective coaching character to have many people really easily know just exactly various tricky subject matter. You truly did more than her expectations. I appreciate you for supplying these good, trustworthy, revealing and as well as cool tips on your topic to Emily.

 62. I really wanted to type a quick comment to be able to appreciate you for some of the stunning tips and tricks you are giving out on this website. My time intensive internet look up has finally been recognized with reputable content to write about with my partners. I would assume that we readers actually are unquestionably blessed to dwell in a fine website with many special individuals with great suggestions. I feel rather happy to have discovered your web site and look forward to really more enjoyable times reading here. Thanks a lot again for all the details.

 63. I am writing to make you understand of the cool discovery my child found reading the blog. She discovered some details, which include what it’s like to have an awesome coaching mood to get the rest completely learn about certain complicated issues. You truly surpassed our desires. Thank you for showing those great, healthy, revealing and cool guidance on this topic to Kate.

 64. I’m commenting to make you be aware of what a superb encounter our princess developed reading your site. She discovered several things, including what it’s like to possess an excellent giving spirit to make other folks with no trouble know just exactly certain specialized matters. You really did more than her desires. Many thanks for imparting these necessary, dependable, revealing and also unique tips on the topic to Kate.

 65. I am just commenting to let you understand what a awesome experience our princess developed browsing your site. She learned a lot of issues, most notably what it’s like to possess a great coaching mindset to let most people effortlessly gain knowledge of certain hard to do matters. You truly exceeded our expectations. I appreciate you for churning out the priceless, healthy, educational and as well as easy guidance on your topic to Emily.

 66. Thank you a lot for providing individuals with such a special possiblity to read from this site. It is always very lovely and also packed with fun for me personally and my office acquaintances to visit the blog the equivalent of 3 times a week to learn the newest items you have. And lastly, I’m also actually contented for the unique knowledge you give. Selected two ideas in this posting are surely the most suitable we have had.

 67. Thank you so much for giving everyone such a remarkable chance to read critical reviews from this website. It’s always very beneficial plus full of a great time for me personally and my office mates to search the blog at the very least three times a week to learn the newest items you have got. Not to mention, we are usually pleased considering the surprising information you give. Some 4 facts in this posting are essentially the best I’ve had.

 68. I am glad for writing to let you understand what a extraordinary experience my wife’s child developed reading through your web page. She came to understand a lot of pieces, which include how it is like to have an awesome giving mindset to let other people effortlessly understand a variety of advanced issues. You undoubtedly did more than my expected results. Thanks for distributing these practical, dependable, edifying and fun thoughts on that topic to Emily.

 69. I would like to voice my admiration for your kind-heartedness for men who really want help with that issue. Your personal dedication to getting the message up and down has been remarkably advantageous and has consistently enabled employees like me to achieve their aims. The important useful information denotes so much to me and much more to my colleagues. Many thanks; from everyone of us.

 70. I would like to get across my appreciation for your generosity for folks that require assistance with the matter. Your special dedication to getting the solution up and down was really effective and have enabled girls like me to attain their desired goals. This helpful guideline can mean this much a person like me and much more to my office colleagues. With thanks; from each one of us.

 71. Thanks a lot for providing individuals with a very wonderful possiblity to read from here. It really is very pleasant and packed with a good time for me personally and my office colleagues to search the blog minimum three times a week to study the fresh secrets you have. And lastly, we’re always happy concerning the breathtaking hints served by you. Some 4 facts in this post are in fact the most efficient I have ever had.

 72. Thank you a lot for providing individuals with an exceptionally breathtaking opportunity to read critical reviews from this site. It can be so pleasant and also packed with amusement for me personally and my office peers to search your blog the equivalent of three times weekly to see the newest items you have got. And definitely, I’m so always impressed with all the tremendous tactics served by you. Certain 3 points in this article are without a doubt the finest we’ve had.

 73. I am also commenting to let you be aware of of the notable encounter my wife’s princess developed reading yuor web blog. She came to find too many issues, which include what it’s like to possess a marvelous giving style to have the others smoothly fully grasp a variety of advanced issues. You really surpassed visitors’ expectations. Many thanks for delivering these warm and helpful, healthy, explanatory and also cool thoughts on that topic to Emily.

 74. I wanted to jot down a quick message to be able to thank you for the nice guides you are sharing at this site. My incredibly long internet investigation has at the end of the day been recognized with reputable content to share with my company. I would repeat that most of us website visitors are unequivocally lucky to exist in a decent place with very many outstanding individuals with beneficial tactics. I feel very much grateful to have discovered the site and look forward to some more awesome times reading here. Thanks a lot once more for everything.

 75. I’m also commenting to let you be aware of what a outstanding discovery my wife’s princess obtained going through the blog. She discovered several details, with the inclusion of what it is like to have an ideal giving spirit to make the rest with ease know some problematic matters. You undoubtedly did more than people’s expected results. Thanks for displaying these beneficial, safe, informative and also easy thoughts on that topic to Janet.

 76. Thank you a lot for giving everyone remarkably special opportunity to read articles and blog posts from this site. It is often very nice and full of a lot of fun for me personally and my office colleagues to search your web site a minimum of three times weekly to find out the new issues you will have. Not to mention, I am just always contented considering the cool tips served by you. Selected 1 facts in this post are completely the very best we have all ever had.

 77. I just wanted to compose a brief note so as to appreciate you for those marvelous steps you are placing on this website. My time consuming internet investigation has at the end of the day been rewarded with really good tips to go over with my best friends. I would believe that many of us website visitors are really endowed to dwell in a really good website with so many outstanding professionals with valuable ideas. I feel quite fortunate to have encountered your webpage and look forward to tons of more amazing times reading here. Thanks a lot once more for everything.

 78. I actually wanted to develop a simple note to be able to express gratitude to you for the magnificent strategies you are writing at this website. My considerable internet look up has finally been honored with reasonable facts and techniques to exchange with my partners. I ‘d suppose that most of us visitors actually are unquestionably lucky to dwell in a really good website with very many perfect people with very beneficial principles. I feel extremely blessed to have used your web pages and look forward to so many more pleasurable times reading here. Thanks once more for all the details.

 79. I must show appreciation to you for rescuing me from this trouble. Because of researching through the world-wide-web and seeing basics that were not productive, I assumed my entire life was well over. Living devoid of the answers to the difficulties you have sorted out through your main article is a critical case, as well as the kind which might have badly damaged my career if I hadn’t encountered your blog. Your personal training and kindness in taking care of all the pieces was crucial. I am not sure what I would have done if I hadn’t encountered such a solution like this. I can also at this point look ahead to my future. Thanks very much for the high quality and amazing help. I won’t be reluctant to refer the blog to anybody who should get direction on this problem.

 80. Thanks a lot for providing individuals with remarkably memorable opportunity to read from this site. It can be very useful plus stuffed with amusement for me personally and my office colleagues to visit your blog particularly 3 times per week to learn the fresh stuff you have got. Of course, I am just always fascinated with your outstanding knowledge you serve. Selected 2 points in this article are indeed the best I’ve ever had.

 81. Thanks a lot for providing individuals with remarkably nice chance to discover important secrets from this web site. It is usually so enjoyable plus packed with fun for me personally and my office peers to visit your site minimum thrice a week to learn the new secrets you have got. Not to mention, I’m so certainly astounded with all the splendid strategies you serve. Certain 2 ideas in this article are without a doubt the simplest we’ve ever had.

 82. I intended to compose you one very little note in order to give thanks once again on the wonderful methods you have shown on this website. It is really generous of you to give without restraint what a few people could possibly have distributed as an e-book in order to make some bucks on their own, most importantly now that you could have tried it in the event you decided. Those concepts also acted like the great way to fully grasp most people have the identical desire similar to my personal own to learn good deal more on the topic of this issue. I believe there are several more pleasant sessions up front for many who look over your website.

 83. I simply had to appreciate you again. I’m not certain what I could possibly have accomplished in the absence of the basics discussed by you regarding that topic. It was before a real daunting concern in my circumstances, nevertheless coming across this specialized approach you handled the issue forced me to cry over joy. I am just happy for this support and in addition believe you comprehend what an amazing job your are doing instructing many people thru your web page. Most probably you haven’t met any of us.

 84. I want to point out my respect for your kind-heartedness giving support to women who absolutely need assistance with the concern. Your very own dedication to getting the message all-around became exceedingly advantageous and has continually encouraged individuals like me to attain their goals. The important instruction indicates this much a person like me and a whole lot more to my office workers. Thanks a lot; from all of us.

 85. Thank you for every one of your efforts on this web site. My mother delights in carrying out internet research and it’s simple to grasp why. Most of us learn all concerning the powerful manner you provide helpful tactics via your web site and increase contribution from visitors on this topic while our favorite child is actually starting to learn a great deal. Take pleasure in the rest of the new year. Your performing a fabulous job.

 86. I wish to express my appreciation to the writer for bailing me out of this matter. Because of browsing throughout the the net and meeting methods which are not beneficial, I was thinking my life was well over. Existing without the presence of answers to the difficulties you have sorted out all through your entire website is a crucial case, as well as the kind which may have adversely affected my career if I had not come across your website. Your capability and kindness in playing with all the things was very helpful. I’m not sure what I would have done if I hadn’t come upon such a subject like this. I can also at this point look forward to my future. Thanks for your time so much for the professional and effective guide. I will not be reluctant to suggest your web page to any person who needs and wants tips about this topic.

 87. I must show my appreciation to the writer just for bailing me out of such a instance. As a result of exploring through the internet and getting tips which were not productive, I assumed my life was well over. Being alive devoid of the answers to the difficulties you have sorted out by way of your good write-up is a serious case, as well as the kind that might have badly damaged my entire career if I hadn’t noticed your web page. Your own knowledge and kindness in maneuvering every aspect was invaluable. I don’t know what I would have done if I hadn’t come across such a point like this. I am able to at this time look forward to my future. Thanks very much for your high quality and results-oriented help. I won’t think twice to endorse your blog post to anybody who will need counselling about this issue.

 88. My spouse and i were now excited Chris could conclude his homework from your ideas he made while using the blog. It’s not at all simplistic to simply continually be giving freely tricks people today may have been making money from. And now we do know we now have you to be grateful to because of that. The main explanations you have made, the easy blog navigation, the relationships you can assist to foster – it’s mostly sensational, and it’s leading our son in addition to the family consider that the theme is awesome, which is certainly truly important. Thank you for the whole thing!

 89. I would like to point out my gratitude for your kind-heartedness supporting individuals that should have help on this particular matter. Your special dedication to getting the solution all over was quite invaluable and has in every case made regular people like me to get to their dreams. Your personal important help denotes much to me and extremely more to my office colleagues. Thanks a lot; from everyone of us.

 90. I’m gone to inform my little brother, that he should also pay a visit this website on regular basis to obtain updated from most recent news.|

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.