Socialiniai tinklai: nauda, priklausomybė ir abejonės

Socialiniai tinklai: nauda, priklausomybė ir abejonės

Santrauka

Socialiniai tinklai dėl milžiniško jų populiarumo tarp paauglių tapo aktualia ir dažnai nagrinėjama tema. Teigiama, kad jauni asmenys, turintys vienokių ar kitokių charakterio savybių, gali būti didesnėje priklausomybės nuo socialinių tinklų išsivystymo rizikos grupėje. Nevaldomas naudojimasis socialiniais tinklais yra siejamas su funkciniais ir anatominiais organizmo pokyčiais, psichikos sveikatos sutrikimais. Dėl pastarųjų nėra sutariama, ar tai yra tokių socialinių tinklų kaip Facebook besaikio naudojimo priežastis ar padarinys. Siekiant, kad socialiniai tinklai prisidėtų prie jaunų asmenų sveikatos būklės gerinimo, reikalingas atidus tėvų ir gydytojų dėmesys, švietimas.

Abstract

Due to social media being so popular among teenagers it became a very relevant and researched topic. It is being stated that teenagers who poses certain kinds of character traits could be more prone to developing an addiction. Uncontrolled social media usage is associated with functional and anatomical changes in the body as well as mental health disorders. The latter is not agreed upon whether it is the reason or the result of using websites like Facebook too much. In order to social media to actually have a positive effect on the young people’s health, sufficient attention and education is required from parents and doctors.

 

Įžanga

Lietuvoje kasdien internetu naudojasi 90 proc. 16–29 metų asmenų [1]. Ne paslaptis, kad daugelis vaikų internetą naudoja socialiniams tinklams pasiekti. Socialiniai tinklai apibūdinami kaip tinklapiai ar kompiuterinės programos, kurios leidžia bendrauti ir dalytis informacija internete naudojantis kompiuteriu ar mobiliaisiais telefonais. Vienas žinomiausių socialinių tinklų yra Facebook. 2015 metais socialiniame tinkle Facebook buvo užsiregistravę 130 tūkst. 13–17 metų vaikų iš Lietuvos [2]. Lietuvos statistikos departamento duomenimis, minėto amžiaus žmonių tuo metu mūsų valstybėje gyveno 156,6 tūkst. [3]. Ką kasdien tiek paauglių veikia socialiniuose tinkluose? Ko jie ten ieško ir ką randa? Ar galima priklausomybė nuo socialinių tinklų? Tarptautinėje ligų klasifikacijoje (Tarptautinės statistinės ligų ir sveikatos sutrikimų klasifikacijos dešimtasis pataisytas ir papildytas leidimas. Australijos modifikacija – TLK-AM-10) nėra atskiro šį įprotį žyminčio kodo. Nors buvo svarstoma, tačiau Diagnostiniame ir statistiniame psichikos sutrikimų vadove (angl. Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders) interneto ar minėtų tinklų naudojimo sutrikimai nebuvo įtraukti. Šiuo metu vienintelis ten paminėtas elgesio sutrikimas – patologinis lošimas.

Priklausomybės nuo socialinių tinklų paplitimo tiksliai nurodyti negalima. Skirtingi tyrimai pateikia skirtingus skaičius, pavyzdžiui, nuo 4,8 proc. iki 47 proc. koledžų studentų [4]. Tyrėjai aiškinasi žalingų įpročių, susijusių su internetu ir socialiniais tinklais, įtaką tiek vaikams, tiek suaugusiesiems. Ir ją randa. Gerokai mažiau galima rasti straipsnių, kuriuose paaiškinta, kodėl šie tinklai taip paplitę, ko vaikai juose ieško ir ko neranda realiame pasaulyje.

Apklausus 16–64 metų interneto vartotojų, paaiškėjo 10 dažniausių priežasčių, kodėl lankomasi socialiniuose tinkluose [5]:

 • smalsauja, ką veikia draugai;
 • nori sužinoti naujienas ir dabartinius įvykius;
 • praleidžia laisvą laiką;
 • ieško juokingų ar smagių istorijų;
 • apskritai bendrauja su žmonėmis;
 • dalijasi nuotraukomis ar vaizdo įrašais;
 • dalijasi savo nuomone;
 • nori atlikti tyrimą ar rasti norimus pirkti produktus;
 • susipažįsta su naujais žmonėmis.

 

Kaip išsivysto priklausomybė?

Priklausomybė nuo interneto gali būti vertinama pagal liguisto lošimo modelį kaip impulsų kontrolės sutrikimas, kuriame nėra intoksikacijos [6].

Priklausomybę nuo socialinių tinklų atspindi pasireiškę biopsichosocialinio priklausomybės modelio elementai [7]: nuotaikos kaita (nesaikingas socialinių tinklų naudojimas skatina specifinius nuotaikos pokyčius), nuolatinis užimtumas socialiniais tinklais, tolerancija (vis daugiau laiko praleidžiama socialiniuose tinkluose), nutraukimo simptomai (neigiami jausmai ir tokie psichologiniai simptomai kaip irzlumas, nerimas, kai naudojimasis socialiniais tinklais yra apribotas), konfliktai (tarpasmeninės problemos tiesiogiai yra susijusios su socialinių tinklų naudojimu) ir atkrytis (grįžimas prie perdėto socialinių tinklų naudojimo po šio veiksmo nutraukimo).

Bandoma nustatyti, kokiems žmonėms gali grėsti sutrikimai naudojantis socialiniais tinklais. Įvardijamos tiek amžiaus grupės, tiek asmenybės bruožai, kurie gali lemti padidėjusią riziką tapti priklausomiems [8]: paaugliai, studentai, vieniši žmonės, intravertai. Narcisizmas ir priklausomybė nuo socialinio tinklo Facebook yra susiję, tokių būdo bruožų turintiems žmonėms priklausomybės rizika yra gerokai didesnė [9].

Socialinio tinklo Facebook tikrinimas buvo susiję su asmens strategijomis, paremtomis emocijomis ir vengimo stresinėmis situacijomis. Žemas savikontrolės lygis ir nesėkmės buvo socialinio tinklo Facebook aktyvaus naudojimo rizikos veiksnys. Nepakankama savikontrolė ir susitelkimas į neigiamas emocijas buvo tie bruožai, kurie socialinio tinklo Facebook vartotojams galėjo paskatinti išsivystyti priklausomybę [10].

Pastebėta, kad priklausomybė formuojasi priklausomai nuo to, kokiems tikslams naudojami bendravimo tinklai. Paaugliai, kurie įpranta pasikliauti socialiniais tinklais, kad patenkintų pramogų, laiko praleidimo ir informacijos poreikius, dažniausiai buvo tie, kurie turėjo sunkumų riboti interneto naudojimo laiką. Panašiai kaip ir tie, kurie socialinius tinklus naudoja padaryti įspūdį kitiems, įgauti aukštesnį statusą, išbandyti naujus identitetus, išvengti atsakomybių ir pamiršti problemas, buvo tie, kurie laikė save labiau nuskriaustais akademiškai ir socialiai. Tokie bruožai ir įpročiai galėtų būti kaip įspėjamieji ženklai tėvams ir mokytojams, kad paauglys vėliau gali tapti priklausomas nuo interneto. Šio tyrimo rezultatai rodo, kad per dažnas interneto naudojimas gali būti susijęs su daugeliu aktyvių, iniciatyvių ir tikslingų socialinių tinklų naudojimu socialiniams ir psichologiniams poreikiams patenkinti [11].

 

Lyčių skirtumai

Didesnė dalis mergaičių naudojosi socialiniais tinklais, o berniukai intensyviau žaidė interaktyviuosius žaidimus ir lankėsi suaugusiųjų tinklapiuose [12]. Nustatytos ir šių veiksmų priklausomybės: mergaitės gerokai dažniau negalėjo atsispirti socialiniams tinklams, berniukai – vaizdo žaidimams [13].

Mergaitės dėl veiklos socialiniuose tinkluose labiau jautėsi prislėgtos, o berniukams tai dažniau buvo nerimo dirgiklis [14].

 

Socialinių tinklų nauda

Paaugliai ir jauni suaugusieji iš interneto gali gauti naudos. Pavyzdžiui, gali būti pagerinami asmeniniai, socialiniai ir fiziniai gyvenimo aspektai. Internetas ir socialiniai tinklai suteikia galimybę bendrauti su draugais ir plėsti pažįstamų ratą, pagerinti bendravimo įgūdžius, puoselėti kūrybiškumą ir atvirai diskutuoti. Technologijos yra galingas įrankis mokantis apie sveikatą ir jos priežiūrą. Tyrimai parodė, kad paaugliai, naudojantys mobiliąsias technologijas sveikatai pagerinti, rečiau praleidžia vizitus pas gydytojus ir geriau suvokia savo organizmą [15]. Internetas naudingas palaikant ryšį su tais, kurie jau serga ūminėmis ar lėtinėmis ligomis, o tai gali padėti gauti anoniminį palaikymą ir susidoroti su iškilusiomis problemomis. Populiariausios sveikatos sutrikimų temos internete tarp asmenų iki 17 metų buvo aktyvumo ir dėmesio sutrikimas ir su depresija susiję vaistai [16].

Dėmesys turėtų būti skiriamas tam, kaip socialiniai tinklai galėtų būti panaudoti terapijai ir sveikimui. Siūloma, kad medicininis personalas, dirbantis su save žalojančiais ar turinčiais psichinės sveikatos sutrikimų jaunais žmonėmis, turėtų dažniau dalyvauti diskusijose apie interneto naudojimą [17].

 

Socialinių tinklų žala

Paaugliams, kurie nesaikingai naudojosi internetu ir socialiniais tinklais, pastebėti psichologiniai, funkciniai ir struktūriniai sutrikimai: dažniau pasireiškė ir nerimo simptomai, funkciniai negalavimai ir dėmesio problemos. Jie dažniau turėjo dėmesio ir aktyvumo sutrikimų simptomų [18]. Paauglystėje priklausomybė nuo interneto yra susijusi su depresija, save žalojančiu elgesiu, miego sutrikimu, padidėjusiu alkoholio ir tabako vartojimu ir nutukimu [19]. Tyrimai parodė, kad socialinių tinklų naudojimas likus 1 val. iki miego sutrumpina miego trukmę, suprastina jo kokybę, o buvimas su šeima – atvirkščiai – miego trukmei įtakos nedaro [20].

Tyrėjai aptiko mikrostruktūrinius pokyčius paauglių, kurie priklausomi nuo interneto, smegenyse, įskaitant pilkosios medžiagos tūrio mažėjimą ir neurotransmiterių pakitimus [21].

Internetinės patyčios (angl. Cyberbullying) – tai agresyvus ir pasikartojantis elgesys, siekiant ką nors įskaudinti ir įtraukti nelygų galių pasiskirstymą per elektroninę mediją [22]. Tyrimuose nurodoma, kad net 20–40 proc. paauglių gali būti internetinių patyčių aukos [23].

Daug dėmesio skiriama socialinių tinklų naudojimui ir savęs vertinimo santykiui. Tačiau rezultatai dvejopi: vienur nustatoma, kad Facebook vartotojai gerokai labiau save vertino nei šiuo socialinių tinkų nesinaudojantys žmonės [24]; kitur nurodoma, kad nei laikas, praleistas Facebook, nei Facebook tikrinimas nebuvo susijęs su savęs vertinimu, neigiamo socialinio vertinimo baime ar socialinio palyginimo. Tačiau nei laikas, praleistas šiame socialiniame tinkle, nei priklausomybės nuo socialinių tinklų simptomai nebuvo susiję su teigiamais socialiniais santykiais [25]. Apibendrinant neįmanoma nustatyti, ar probleminis interneto naudojimas yra susijęs su ankstesniais psichikos sutrikimais ar sukelia naują rinkinį psichinių sutrikimų [18]. Todėl tiek socialiniai tinklai, tiek kita veikla internete gali būti pagalba paaugliui ar vienintelis būdas užsimiršti, o absoliutūs jų draudimai tik pablogintų padėtį.

Būtų sunku paneigti, kad dėl naujųjų technologijų didėjo ne tik sergamumas, bet ir mirtingumas dėl savižudybių, susijusių su internetinėmis patyčiomis ir automobilių įvykiais dėl žinučių rašymo vairuojant [26].

Esama nuomonių, kad probleminis interneto naudojimas tėra šiuolaikinė popkultūros dalis, kuri labai aptarinėjama, bet nieko aiškaus taip ir nenustatoma [27]. Ankstesnėms kartoms nerimą keldavo besaikis televizoriaus žiūrėjimas, roko muzika ar net skaitymas. XVIII amžiaus Anglijoje aistra romanams vertinta taip pat neigiamai, kaip dabartinis pomėgis žaisti vaizdo žaidimus [28].

 

Komorbidiškumas

Mokiniams, kurie yra priklausomi nuo socialinių tinklų, dažniau pasireiškė kitos elgesio priklausomybės (nuo maisto, apsipirkinėjimo), taip pat ir afektiniai sutrikimai (depresija, nerimas, manija) [29].

 

Prevencija

Rekomendacijos, kaip padėti vaikams mažiau laiko praleisti socialiniuose tinkluose:

 • pastebėti ir spręsti jų problemas, psichologinius sutrikimus. Vaikams svarbu bendrauti su tėvais ir globėjais, turėti veiklos realiame pasaulyje. Gydytojams reikėtų pasiteirauti apie interneto naudojimą, šviesti ir skatinti naudoti šias technologijas tikslingai;
 • reikėtų kalbėti apie duomenų ir asmeninio gyvenimo saugumą bei privatumą. Dažniausia vadinamosios virtualiosios tapatybės savižudybės (išsiregistravimo iš socialinio tinklo Facebook) motyvacija buvo asmens duomenų apsauga [30];
 • kad Facebook naudojimas netaptų būdu malšinti įtampą, reikėtų mokytis kitų savęs raminimo ritualų ar mechanizmų. Jei internetinės veiklos buvo tikslingos, probleminis jų naudojimas nepasireiškė. Šios veiklos dažniausiai buvo susijusios su informacijos ir naujienų paieška. Padėtų kuo ankstesnis švietimas apie tai [31].

Apibendrinimas

Socialiniais tinklais naudojasi beveik tiek pat paauglių kiek ir internetu. Tokį paplitimą būtų sunku suvaldyti. Tačiau galime skatinti teigiamą socialinių tinklų naudojimą – jauni asmenys turėtų galimybę sužinoti apie savo sveikatą, galėtų gauti pagalbą ir paramą internetu. Socialinis tinklas Facebook ir kiti panašūs tinklai neturėtų tapti pabėgimo vieta, kurioje slepiamasi nuo realių problemų. Negalima teigti, kad socialiniai tinklai sukelia psichologinių problemų, nes neaišku, ar jos nepasireiškė anksčiau.


Ugnė Paulauskaitė

Vilniaus universiteto Medicinos fakultetas

Raktažodžiai: socialiniai tinklai, priklausomybė nuo interneto, priklausomybė nuo socialinių tinklapių, priklausomybė nuo Facebook.

Keywords: social network, internet addiction, social network addiction, Facebook addiction.

Literatūra

 1. Lietuvos statistikos departamentas. Pasaulinę informacinės visuomenės dieną minint. Bendroji statistika. Prieiga internetu [2018 02 01]: https://osp.stat.gov.lt/informaciniai-pranesimai?eventId=65701.
 2. Prieiga internetu [2018 02 01]: https://www.statista.com/statistics/487319/number-of-facebook-users-in-lithuania-by-age-group/.
 3. Lietuvos statistikos departamentas. Metinės spaudos konferencijos 2017 m. pagrindiniai šalies ekonominiai ir socialiniai rodikliai medžiaga. Prieiga internetu [2018 02 01]: https://osp.stat.gov.lt/gyventojai1.
 4. Bányai F, Zsila A., Király O, et al. Problematic Social Media Use: Results from a Large-Scale Nationally Representative Adolescent Sample. 2017.
 5. Valentine O. Top 10 Reasons for Using Social Media. Prieiga internetu [2018 02 01]: https://blog.globalwebindex.net/chart-of-the-day/social-media/.
 6. Strasburger VC, Hogan MJ. Children, adolescents, and the media. Policy Statement. American Academy of Pediatrics. Pediatrics. 2013; 132:958–61.
 7. Griffiths MDA. “Components” Model of Addiction within a Biopsychosocial Framework. Journal of Substance Use, 2005; 10(4): 191–197.
 8. Bacys T. Paauglių priklausomybė nuo socialinių tinklų internetinėje erdvėje. Jaunimo problemos ir jų įveika. Prieiga internetu [2018 02 01]: http://www.zurnalai.vu.lt/files/journals/180/articles/1390/public/9.pdf
 9. Brailovskaia J, Margraf J. Facebook Addiction Disorder (FAD) among German students-A longitudinal approach. Prieiga internetu [2018 02 01]: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29240823
 10. Błachnio A, Przepiorka A. Dysfunction of Self-Regulation and Self-Control in Facebook Addiction. Psychiatr Q. 2016; 87: 493–500.
 11. Leung L. Predicting Internet risks: a longitudinal panel study of gratifications-sought, internet addiction symptoms, and social media use among children and adolescents. Health Psychology & Behavioural Medicine, 2014; Vol. 2, No. 1, 424–439.
 12. Dufour M, Brunelle N, Tremblay J, et al. Gender Difference in Internet Use and Internet Problems among Quebec High School Students. Can J Psychiatry. 2016;61(10):663-8.
 13. Dany L, Moreau L, Guillet C, et al. Video Games, Internet and Social Networks: A Study among French School students. Sante Publique. 2016. 25;28(5):569-579.
 14. Oberst U, Wegmann E, Stodt B, et al. Negative consequences from heavy social networking in adolescents: The mediating role of fear of missing out. J Adolesc. 2017;55:51-60.
 15. American College of Obstetricians and Gynecologists. Concerns regarding social media and health issues in adolescents and young adults. Committee Opinion No. 653. Obstet Gynecol 2016;127:e62–5.
 16. Sadah SA, Shahbazi M, Wiley M, et al. Demographic-Based Content Analysis of Web-Based Health-Related Social Media. J Med Internet Res. 2016; 13;18(6):e148.
 17. Marchant A, John A, Brown M, et al. A systematic review of studies of the influence of the internet on self-harm and suicide in young people. Prieiga internetu [2018 02 01]: http://www.crd.york.ac.uk/prospero/display_record.asp?ID=CRD42015019518
 18. Davenport L. Youth Internet Addiction Linked to Serious Mental Health Issues. Coverage from the 29th European College of Neuropsychopharmacology (ECNP) Congress September, 2016. Prieiga internetu [2018 02 01]: https://www.medscape.com/viewarticle/868993
 19. Bailin A, Milanaik R, Adesman A. Health implications of new age technologies for adolescents: a review of the research. Curr Opin Pediatr 2014;26:605–19.
 20. Harbard E, Allen NB, Trinder J, et al. What’s Keeping Teenagers Up? Prebedtime Behaviors and Actigraphy-Assessed Sleep Over School and Vacation. J Adolesc Health. 2016 Apr;58(4):426-432.
 21. Yuan K, Qin W, Wang G, et al. Microstructure abnormalities in adolescents with internet addiction disorder. PLoS One 2011;6:e20708.
 22. Kowalski RM, Limber SP. Electronic bullying among middle school students. J Adolesc Health 2007;41:S22–30.
 23. Tokunaga RS. Following you home from school: a critical review and synthesis of research on cyberbullying victimization. Comput Human Behav 2010;26:277–87.
 24. Ateeq D, Hadi A, Al A. et al. Psychological Well-being among Social Network Users of King Saud University. Imperial Journal of Interdisciplinary Research. 2016; Vol-2, Issue-3.
 25. Muench F, Hayes M, Kuerbis A, et al. The independent relationship between trouble controlling Facebook use, time spent on the site and distress. J Behav Addict. 2015;4(3):163-9.
 26. Bailin A, Milanaik R, Adesman A. Health implications of new age technologies for adolescents: a review of the research. Curr Opin Pediatr. 2014 Oct;26(5):605-19.
 27. Tam P, Walter G. Problematic internet use in childhood and youth: evolution of a 21st century affliction. Australas Psychiatry. 2013 Dec;21(6):533-6.
 28. Vogrincic A. The Novel-Reading Panic in 18thCentury in England: An Outline of an Early Moral Media Panic. Medijska istrazivanja, 2008; Vol.14 No.2 Prosinac.
 29. Tang CS, Koh YY. Online social networking addiction among college students in Singapore: Comorbidity with behavioral addiction and affective disorder. Asian J Psychiatr. 2017; 25:175-178.
 30. Stieger S, Burger C, Bohn M. Who commits virtual identity suicide? Differences in privacy concerns, Internet addiction, and personality between Facebook users and quitters. Cyberpsychol Behav Soc Netw. 2013;16(9):629-34.
 31. Prievara DK, Pikó B. Being online without a purpose – study of background variables of problematic internet use. Psychiatr Hung. 2016;31(2):146-56.

žurnalas „Pediatrija“ Nr.1, 2018 m.


26 mintys apie “Socialiniai tinklai: nauda, priklausomybė ir abejonės

 1. Howdy! I just would like to give a huge thumbs up for the great information you might have right here on this post. I will probably be coming back to your blog for extra soon.

 2. The following time I learn a weblog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I do know it was my option to learn, but I actually thought youd have something fascinating to say. All I hear is a bunch of whining about one thing that you could possibly repair if you werent too busy looking for attention.

 3. I used to be very pleased to search out this internet-site.I wished to thanks for your time for this wonderful learn!! I undoubtedly having fun with every little little bit of it and I have you bookmarked to take a look at new stuff you blog post.

 4. Aw, this was a very nice post. In thought I wish to put in writing like this moreover ?taking time and actual effort to make a very good article?however what can I say?I procrastinate alot and under no circumstances appear to get one thing done.

 5. You made some decent factors there. I looked on the internet for the problem and found most individuals will go along with together with your website.

 6. That is the appropriate weblog for anybody who wants to find out about this topic. You notice so much its virtually exhausting to argue with you (not that I really would need匟aHa). You positively put a brand new spin on a subject thats been written about for years. Great stuff, simply great!

 7. The following time I read a weblog, I hope that it doesnt disappoint me as a lot as this one. I mean, I know it was my choice to learn, but I truly thought youd have something fascinating to say. All I hear is a bunch of whining about one thing that you might repair if you happen to werent too busy looking for attention.

 8. Can I simply say what a relief to seek out somebody who really knows what theyre speaking about on the internet. You undoubtedly know easy methods to deliver a difficulty to light and make it important. Extra people have to read this and understand this side of the story. I cant believe youre no more well-liked since you undoubtedly have the gift.

 9. Can I simply say what a reduction to seek out someone who really is aware of what theyre speaking about on the internet. You undoubtedly know the right way to carry a difficulty to gentle and make it important. Extra folks must learn this and understand this aspect of the story. I cant imagine youre not more fashionable because you definitely have the gift.

 10. Spot on with this write-up, I actually suppose this website wants much more consideration. I抣l in all probability be once more to read rather more, thanks for that info.

 11. Youre so cool! I dont suppose Ive learn anything like this before. So good to find any individual with some original ideas on this subject. realy thanks for starting this up. this web site is something that is needed on the net, someone with slightly originality. useful job for bringing one thing new to the internet!

 12. I intended to post you the bit of observation just to say thanks again for those gorgeous secrets you’ve provided here. This has been quite surprisingly open-handed of you to present without restraint what a few people might have made available as an electronic book to get some profit on their own, and in particular now that you could have tried it in case you considered necessary. These pointers also served to be a great way to be aware that other people have a similar keenness just as my own to understand a great deal more pertaining to this problem. I believe there are thousands of more pleasurable situations up front for people who looked at your site.

 13. I needed to create you this little word to help thank you so much over again on your remarkable ideas you have provided in this article. It is so particularly open-handed with you giving without restraint what exactly many people could have made available as an e-book to help make some cash for their own end, and in particular given that you might well have tried it if you ever considered necessary. These secrets additionally acted to be a great way to be certain that someone else have similar keenness like my personal own to understand significantly more related to this matter. I think there are millions of more enjoyable instances up front for those who start reading your site.

 14. I precisely needed to say thanks once more. I’m not certain what I would’ve created in the absence of the type of pointers documented by you over that situation. It previously was a horrifying concern in my view, nevertheless encountering your skilled tactic you processed it forced me to cry with happiness. Now i’m happier for this service and trust you really know what a great job you were accomplishing educating some other people through your website. Probably you haven’t come across all of us.

 15. I would like to convey my respect for your kindness for those individuals that really need help with that theme. Your personal dedication to passing the message around was remarkably interesting and has in most cases permitted regular people just like me to attain their pursuits. The informative guide means this much to me and substantially more to my office colleagues. Best wishes; from all of us.

 16. I have to show my gratitude for your kind-heartedness in support of those people who absolutely need guidance on the concern. Your very own commitment to passing the solution across became unbelievably invaluable and has consistently made people much like me to arrive at their aims. Your insightful publication denotes so much a person like me and additionally to my office colleagues. Warm regards; from each one of us.

 17. I wish to express some thanks to the writer for bailing me out of this dilemma. Just after surfing around throughout the the net and seeing solutions which were not powerful, I was thinking my entire life was gone. Living without the presence of solutions to the issues you’ve sorted out all through your guide is a serious case, and ones which could have in a wrong way damaged my career if I hadn’t encountered the blog. Your own knowledge and kindness in taking care of the whole lot was very useful. I don’t know what I would’ve done if I hadn’t come upon such a step like this. I can also at this moment look forward to my future. Thank you so much for your expert and results-oriented help. I will not hesitate to propose the blog to anyone who requires recommendations about this subject.

 18. I precisely needed to appreciate you again. I am not sure the things that I could possibly have taken care of in the absence of the thoughts shared by you over such subject. Completely was a alarming setting in my position, however , spending time with a new expert approach you solved that made me to weep with joy. Extremely happier for your advice and then wish you recognize what a powerful job you happen to be getting into teaching men and women with the aid of your web site. I am sure you have never met all of us.

 19. I want to convey my passion for your kindness for individuals who require help with this particular area. Your real commitment to getting the solution all over had been remarkably advantageous and has all the time encouraged individuals much like me to attain their objectives. Your personal warm and helpful recommendations implies much to me and further more to my office workers. Regards; from each one of us.

 20. I enjoy you because of each of your hard work on this website. Debby take interest in going through investigations and it is easy to see why. My partner and i learn all concerning the powerful form you convey very important tricks by means of your website and welcome contribution from some others on this matter and our favorite simple princess is undoubtedly learning a whole lot. Take advantage of the rest of the new year. You have been performing a superb job.

 21. I must point out my appreciation for your kind-heartedness in support of folks that really need help with this particular idea. Your real commitment to passing the solution around appears to be really insightful and has consistently permitted professionals like me to reach their pursuits. Your new useful advice implies this much a person like me and much more to my colleagues. Regards; from each one of us.

 22. I truly wanted to jot down a simple note so as to express gratitude to you for the splendid pointers you are writing on this website. My particularly long internet search has finally been rewarded with sensible tips to go over with my co-workers. I would state that that most of us site visitors actually are very much blessed to exist in a very good community with so many special professionals with valuable tips. I feel rather happy to have used the webpage and look forward to really more amazing times reading here. Thank you again for all the details.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *