Mieli skaitytojai,

Mieli skaitytojai,

pandemijos įkarštyje rašau apie šių dienų aktualijas – koronavirusą SARS-Cov-2 (toliau – koronavirusas, o jo sukelta liga – COVID-19) ir jo sąveikos su renino, angiotenzino ir aldosterono sistema (RAAS) galimą ryšį su ligos sunkumu, apie poveikį širdies ir kraujagyslių sistemai.

 

RAAS ir koronavirusas: Europos vaistų agentūros pozicija

 

Naujame 2020 metų kovo 27 dienos paskelbtame dokumente Europos vaistų agentūra pataria COVID-19 pandemijos metu tęsti vaistų, skirtų arterinei hipertenzijai, širdies ar inkstų ligoms gydyti, vartojimą. Europos vaistų agentūra yra informuota apie neseniai pasirodžiusius pranešimus žiniasklaidoje ir publikacijas, kurios kelia klausimą, ar kai kurie vaistai, kaip angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitoriai (AKFI) ar angiotenzino receptorių blokatoriai (ARB, sartanai) gali pabloginti koronavirusinės ligos (COVID-19) eigą. AKFI ir ARB yra plačiausiai vartojami hipertenzijai, širdies nepakankamumui ar inkstų ligoms gydyti. Svarbu, kad pacientai nenutrauktų gydymo AKFI ar ARB. Nereikia šių vaistų pakeisti kitais. Šiuo metu nėra klinikinių ir epidemiologinių studijų, kurios patvirtintų ryšį tarp AKFI ar ARB ir COVID-19 eigos pablogėjimo, įrodymų. Širdies ligų ir arterinės hipertenzijos gydymo tarptautiniai ekspertai jau publikavo dokumentus, išsakančius jų poziciją šiuo klausimu. Tam, kad surinktų daugiau įrodymų, Europos vaistų agentūra aktyviai dirba su mokslininkais, renkančiais papildomus įrodymus iš epidemiologinių studijų. Gilėjant visuomenės sveikatos krizei, pasauliniu mastu vykdomi tyrimai. Siekiama suprasti, kaip sunkus ūminis respiracinis sindromas, sukeltas koronaviruso (SARS-Cov-2), pažeidžia organizmą, kaip vystosi liga, kaip virusas sąveikauja su imunine sistema, ar tęsiamas gydymas tokiais vaistais, kaip AKFI ar ARB, gali turėti įtaką COVID-19 prognozei. Spekuliacijos, kad AKFI ar ARB gali pasunkinti infekciją, nėra patvirtintos klinikiniais įrodymais. Šie vaistai veikia per RAAS. Kad patektų į žmogaus organizmą, koronavirusas naudojasi taikiniu – angiotenziną konvertuojančiu fermentu 2 (AKF2), kuris yra šios sistemos dalis, o vaistai, blokuodami angiotenzino II 1 tipo receptorius, gali padidinti AKF2 raišką. Dėl to viena prielaidų buvo, kad jie gali padidinti viruso aktyvumą. Tačiau viruso ir RAAS sąveika organizme yra sudėtinė ir nėra aiškiai suprasta. Europos vaistų agentūra stebi šią situaciją ir bendradarbiauja su mokslininkais, atliekančiais epidemiologines studijas, kuriose analizuojamas AKFI ir ARB poveikis ligoniams, sergantiems COVID-19.

Panašios pozicijos laikosi ir G. M. Kuster su bendraautoriais oficialiame Europos kardiologų draugijos žurnale European Heart Journal (SARS-CoV2: should inhibitors of the renin-angiotensin system be withdrawn in patients with COVID-19? doi:10.1093/eurheartj/ehaa235) bei žurnale New England Journal of Medicine M. Vaduganathan su bendraautoriais (Renin–Angiotensin–Aldosterone System Inhibitors in Patients with Covid-19; doi: 10.1056/NEJMsr2005760).

 

Koronavirusas gali pažeisti širdį

 

Kokias pradines žinutes galime rasti literatūroje?

Koronavirusas gali pažeisti širdį net tiems žmonėms, kurie niekada nesirgo širdies liga. Pateikiama daugiau duomenų, kad virusas paveikia ne tik plaučius. Žmonėms, sergantiems gretutinėmis ligomis, sunkių COVID-19 komplikacijų rizika yra daug didesnė. Tyrimai rodo, kad mirčių nuo COVID-19 dažnis pacientams, sergantiems širdies ligomis, yra apie 10 proc. Taip yra todėl, kad virusas gali pažeisti širdį ir aplinkinius audinius taip stipriai, kad tai gali tapti mirties priežastimi. Naujas tyrimas parodė, kad koronavirusas gali pažeisti sveikų asmenų širdies raumenį. Tai gali įvykti net tiems asmenims, kurie neturėjo kvėpavimo sistemos pažeidimo simptomų.

Tyrimo duomenys neseniai paskelbti žurnale JAMA Cardiology. Apžvalgą parengė ir publikavo ekspertų grupė, dirbanti Teksaso universiteto Sveikatos mokslų centre Hjustone (UTHealth). Autoriai tvirtina, kad COVID-19 gali turėti mirtinų padarinių žmonėms, sergantiems gretutinėmis kardiovaskulinėmis ligomis, ir sukelti širdies pažeidimą net tiems, kurie jokios širdies patologijos neturėjo.

Ekspertams jau anksčiau buvo žinoma, kad koronavirusinės infekcijos gali sukelti respiracinės sistemos pažeidimus (dažniausiai pažeidžiami plaučiai). Sunkiais atvejais jie gali baigtis mirtimi. Tačiau mažiau buvo žinoma apie viruso poveikį kardiovaskulinei sistemai.

Yra duomenų, kad net nesant jokios širdies ligos anamnezės koronavirusinė liga gali paveikti širdies raumenį, – teigia pagrindinis tyrimo autorius prof. M. Madiidas, dirbantis UTHealth. – Širdies raumuo gali būti pažeistas bet kuriam pacientui, sergančiam ar nesergančiam širdies liga. Didesnė rizika yra tiems, kuriems širdies liga jau buvo nustatyta anksčiau.

Studijos autoriai aiškina, kad moksliniai tyrimai iš ankstesnių virusinių epidemijų (pvz., kitų koronavirusų ar gripo virusų sukeltų) leidžia manyti, jog virusinės infekcijos gali sukelti ūminius koronarinius sindromus, aritmijas, ūminį širdies nepakankamumą ar lėtinio širdies nepakankamumo paūmėjimą.

Klinikinėje suvestinėje, kurią neseniai paskelbė Amerikos kardiologų kolegija, atskleidžiama, kad COVID-19 sergančių pacientų, sergančių kardiovaskulinėmis ligomis, mirštamumas buvo 10,5 proc. Duomenys nurodo didesnę tikimybę, kad vyresni nei 65 metų pacientai, sergantys koronarine širdies liga ar arterine hipertenzija, sirgs dažniau ir patirs daug sunkesnius simptomus, reikalaujančius intensyvios terapijos.

Tyrimo autoriaus teigimu, kritiniai atvejai yra tie, kurie sukelia komplikacijų – kvėpavimo nepakankamumą, sepsinį šoką ir / ar dauginių organų disfunkcijos sindromą ar nepakankamumą, sukeliantį mirtį. Tikėtina, kad sunkiems simptominiams COVID-19 sergantiems pacientams bus daugiau kardiovaskulinių komplikacijų dėl stipraus uždegiminio atsako, susijusio su liga, – prognozavo profesorius.

Naujasis virusas, kuris sukelia COVID-19, pirmą kartą identifikuotas 2020 metais sausio mėnesį. Šis virusas kilo Uhane (Kinija). Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė globalinę pandemiją. Trys dažniausi COVID-19 simptomai yra karščiavimas, kosulys ir dusulys. Retesni simptomai yra raumenų, gerklės skausmas, nosies užgulimas ir galvos skausmas. Simptomai gali pasireikšti praėjus 2–14 dienų po ekspozicijos (kontakto su virusu).

Žinoma, kad anksčiau identifikuoti koronavirusai žmonėms sukelia sunkias būkles, tokias kaip sunkus ūminis respiracinis sindromas (angl. Severe Acute Respiratory Syndrome – SARS, Coronavirus SARS-CoV-1) ir Vidurinių Rytų respiracinį sindromą (angl. Middle East Respiratory Syndrome – MARS, Coronavirus MERS-CoV). SARS-CoV-1 pirmą kartą identifikuotas pietinėje Kinijoje 2002 metais. Iki 2003 metų 29 šalyse jis nusinešę 8 tūkst. žmonių gyvybes. Duomenys rodo, kad SARS-CoV-1 galėjo sukelti kardiovaskulines komplikacijas, tokias kaip ūminiai koronariniai sindromai ir miokardo infarktas. MERS-CoV pirmą kartą nustatytas 2012 metais Saudo Arabijoje. Iki 2019 metų nustatyti 2 494 MERS atvejai ir 858 jo nulemtos mirtys 26 šalyse.

 

Ryšys tarp COVID-19 ir širdies problemų

 

Apžvelgę atliktus COVID-19 tyrimus, M. Madiidas ir jo kolegos pateikė išvadą, kad pacientų, kuriems anksčiau diagnozuota širdies liga, rizika susirgti sunkiausia COVID-19 forma yra pati didžiausia. Mokslininkų nuomone, tokių pacientų rizika yra dukart didesnė. Jie ne tik greičiau užsikrečia, bet ir dažniau miršta nuo ligos, iš dalies dėl to, kad jiems dėl infekcijos išsivysto dar sunkesnis širdies pažeidimas.

Pacientų, sergančių širdies ligomis, ir COVID-19 mirčių dažnis Kinijoje buvo 10,5 proc. (nuo 2019 metų gruodžio 30 dienos iki 2020 metų vasario 11 dienos) Tokius duomenis pateikė Kinijos ligų kontrolės ir prevencijos centras.

Pagal kitos studijos, publikuotos žurnale JAMA Cardiology, išvadas (kurios atkartoja prof. M. Madiido ir kolegų išvadas), taip yra todėl, kad pacientai, sergantys gretutine širdies liga, labiau linkę į miokardo pažeidimus susirgus COVID-19. Miokardo pažeidimai gali pasireikšti ritmo sutrikimais ar širdies nepakankamumu.

Studija, kuri tyrė 187 COVID-19 sergančius pacientus Uhano ligoninėje (Kinija), parodė, kad 28 proc. pacientų išsivystė miokardo pažeidimas, kuris buvo stipriai susijęs su didesne mirties rizika. Apie 70 proc. pacientų, sirgusių gretutine širdies liga kartu su virusiniu širdies pažeidimu, mirė.

Remiantis prof. M. Madiido ir bendraautorių išvadomis, COVID-19, kaip ir kitos respiracinių virusų sukeltos ligos, kaip antai gripas ir SARS, gali pasunkinti egzistuojančias kardiovaskulines ligas ir tapti naujų širdies problemų trigeriu sveikiems pacientams.

Autoriai rašo, kad daugumos gripo epidemijų metu daugiau pacientų miršta nuo širdies problemų nei nuo pneumonijos. Manoma, kad panašių problemų galima tikėtis ir COVID-19 atvejais.

 

COVID-19 sergančiai moteriai nustatyta širdies infekcija, bet ne respiracinės problemos

 

Trečiame tyrime, publikuotame žurnale JAMA Cardiology, aprašomas 53 metų moters klinikinis atvejis. Ji iki tol buvo sveika ir nesirgo širdies ir kraujagyslių ligomis, kitomis gretutinėmis patologijomis. 2020 metų kovo mėnesį ji pateko į skubiosios pagalbos poskyrį dėl didelio silpnumo. Pacientė papasakojo gydytojams, kad prieš savaitę sukarščiavo ir pradėjo sausai kosėti, tačiau nesiskundė pasunkėjusiu kvėpavimu, o jos plaučių rentgenograma nerodė plaučių pakitimų. Vis dėlto infekcija ir uždegimas buvo pažeidę širdį, todėl ji buvo paguldyta į intensyviosios kardiologijos skyrių. Vėliau dėl buvusių simptomų atlikus koronaviruso testą, jis pasirodė esąs teigiamas.

Straipsnio autoriai rašo, kad šios moters atvejis pateikia įrodymų apie širdies pažeidimą kaip galimą vėlyvą virusinės infekcijos fenomeną. Tyrėjai pateikia du paaiškinimus, kaip koronavirusas gali pažeisti širdį. Pirma, virusas gali išplisti iš plaučių po visą kūną per kraują arba limfinę sistemą. Jie papildo, kad kol kas nėra žinomas koronaviruso aptikimo širdyje dažnis. Kitas paaiškinimas, kad koronavirusas gali skatinti organizme uždegimą, kuris gali sukelti širdies pažeidimą.

Šiuo metu COVID-19 gydymo galimybės yra tiriamos, dedama daug pastangų sukurti vakcinas prevencijai ir testuoti antivirusinius vaistus šiai ligai gydyti. Kol kas studijos autoriai rekomenduoja tartis su pirminės sveikatos priežiūros specialistais dėl šiuo metu prieinamos gripo ir pneumokokinės vakcinos rizikos grupės pacientams. Nors šios vakcinos nesuteikia specifinės apsaugos nuo COVID-19, jos gali padėti nustatyti antrines infekcijas susirgus šia liga.

 

Laukime pandemijos pabaigos, kuri pakeis mūsų gyvenimą ir atneš naujų žinių apie sunkių virusinių ligų poveikį visam organizmui, širdies ir kraujagyslių sistemai.

 

Linkiu stiprybės, ištvermės ir sveikatos.

 

Prof. Žaneta Petrulionienė

Žurnalas „Internistas“ Nr.2, 2020 m.


18 minčių apie “Mieli skaitytojai,

 1. I intended to write you a very little word in order to thank you very much once again regarding the unique ideas you’ve shown in this case. It has been really shockingly generous with people like you to provide unreservedly what exactly many individuals would have marketed as an electronic book to make some money for their own end, notably since you might have done it in the event you wanted. These good ideas additionally worked like the fantastic way to fully grasp most people have a similar eagerness just as mine to figure out more with reference to this matter. I am certain there are numerous more enjoyable sessions ahead for folks who take a look at your website.

 2. Thank you so much for providing individuals with such a remarkable opportunity to check tips from this web site. It can be very awesome and as well , jam-packed with a lot of fun for me personally and my office colleagues to visit your web site really thrice every week to read the fresh stuff you will have. And of course, I am just at all times pleased with the magnificent pointers you serve. Selected 1 areas on this page are essentially the finest we’ve ever had.

 3. I must point out my respect for your kindness supporting people that absolutely need guidance on that niche. Your special commitment to getting the solution up and down was extremely important and have really allowed some individuals just like me to get to their dreams. The warm and helpful instruction indicates a lot to me and much more to my colleagues. Warm regards; from each one of us.

 4. Thanks for each of your labor on this site. My niece enjoys working on research and it is obvious why. A number of us know all regarding the compelling medium you deliver important guidelines via this web site and therefore invigorate participation from website visitors on that situation plus my princess is discovering so much. Take advantage of the remaining portion of the year. Your carrying out a brilliant job.

 5. I am also writing to let you know what a notable experience my cousin’s child obtained checking your webblog. She picked up numerous things, not to mention what it is like to possess an amazing coaching spirit to have certain people without problems know specified very confusing issues. You truly surpassed my expectations. I appreciate you for imparting those practical, safe, educational and also cool guidance on that topic to Janet.

 6. Needed to draft you the bit of word so as to say thanks a lot yet again for all the pleasing advice you’ve contributed in this case. It is seriously open-handed with you to give publicly exactly what a number of us would have offered for sale for an electronic book to get some bucks for themselves, primarily given that you could have done it if you ever desired. Those advice in addition acted to provide a easy way to fully grasp other individuals have the same keenness really like my very own to see a good deal more with regards to this matter. Certainly there are thousands of more pleasant opportunities in the future for people who scan your website.

 7. Thank you a lot for giving everyone a very pleasant possiblity to read articles and blog posts from this site. It’s always so fantastic and also jam-packed with a lot of fun for me and my office acquaintances to search your blog nearly thrice in one week to study the newest issues you have got. Of course, I am always pleased concerning the tremendous advice you give. Some two ideas in this post are ultimately the simplest we have had.

 8. I and my pals have already been going through the best tips on your web page while unexpectedly came up with an awful suspicion I had not thanked you for those techniques. Most of the boys were definitely totally joyful to read them and have undoubtedly been taking pleasure in these things. Thanks for turning out to be indeed helpful and also for deciding upon some superior guides millions of individuals are really desirous to know about. My personal honest apologies for not expressing gratitude to sooner.

 9. I and my friends happened to be checking the good things located on your web site and then unexpectedly I got an awful suspicion I never thanked the site owner for those techniques. All of the people happened to be stimulated to read them and have in effect honestly been taking pleasure in those things. Appreciate your truly being well accommodating as well as for going for variety of magnificent tips most people are really desperate to be aware of. My very own sincere apologies for not expressing gratitude to earlier.

 10. I must voice my admiration for your kindness in support of folks that must have assistance with this particular area of interest. Your special commitment to getting the solution around was rather productive and have constantly permitted associates like me to reach their pursuits. Your insightful tutorial denotes so much a person like me and still more to my peers. Thanks a ton; from each one of us.

 11. I needed to write you this very small remark so as to say thank you over again considering the striking principles you have featured on this website. This is certainly remarkably generous of you to supply unhampered all a number of people would’ve supplied as an ebook to help make some bucks on their own, especially considering that you could possibly have tried it in case you decided. Those ideas additionally worked as a fantastic way to fully grasp most people have a similar eagerness like my own to figure out a great deal more when considering this problem. I think there are numerous more fun occasions up front for people who scan your blog post.

 12. I wanted to compose a small remark in order to express gratitude to you for the fantastic instructions you are giving out at this website. My particularly long internet investigation has at the end been rewarded with extremely good suggestions to write about with my family and friends. I ‘d express that many of us readers actually are undeniably fortunate to live in a very good place with very many wonderful professionals with very beneficial secrets. I feel pretty happy to have used your entire website page and look forward to some more exciting moments reading here. Thanks a lot again for a lot of things.

 13. I and also my friends were actually reviewing the nice secrets found on your site then all of a sudden I had an awful feeling I never expressed respect to you for those secrets. Those people are already as a consequence warmed to study them and have in effect very much been having fun with them. I appreciate you for simply being really accommodating and for choosing variety of impressive information most people are really needing to discover. My honest apologies for not expressing gratitude to you earlier.

 14. I am writing to make you be aware of of the exceptional discovery my wife’s princess enjoyed browsing the blog. She discovered lots of pieces, not to mention what it’s like to possess an awesome giving style to get most people smoothly fully understand some complex matters. You truly exceeded people’s expected results. Many thanks for imparting these invaluable, trusted, educational and also easy guidance on that topic to Lizeth.

 15. I must show my love for your generosity in support of persons who have the need for help with that field. Your special commitment to passing the message all over became really effective and has without exception empowered men and women just like me to get to their endeavors. Your entire invaluable facts means a lot to me and additionally to my office workers. Regards; from everyone of us.

 16. I am only commenting to make you know what a terrific discovery my wife’s daughter developed browsing yuor web blog. She figured out so many issues, which included how it is like to have an ideal helping character to let the others easily grasp a variety of problematic things. You truly surpassed our own desires. I appreciate you for presenting these effective, trusted, revealing not to mention fun tips on the topic to Gloria.

 17. I must convey my respect for your kind-heartedness giving support to folks that must have help on the idea. Your very own dedication to passing the message across appears to be particularly valuable and have in most cases allowed individuals just like me to realize their aims. Your amazing warm and helpful information entails much to me and much more to my peers. Regards; from each one of us.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.