Mieli skaitytojai,

Mieli skaitytojai,

pandemijos įkarštyje rašau apie šių dienų aktualijas – koronavirusą SARS-Cov-2 (toliau – koronavirusas, o jo sukelta liga – COVID-19) ir jo sąveikos su renino, angiotenzino ir aldosterono sistema (RAAS) galimą ryšį su ligos sunkumu, apie poveikį širdies ir kraujagyslių sistemai.

 

RAAS ir koronavirusas: Europos vaistų agentūros pozicija

 

Naujame 2020 metų kovo 27 dienos paskelbtame dokumente Europos vaistų agentūra pataria COVID-19 pandemijos metu tęsti vaistų, skirtų arterinei hipertenzijai, širdies ar inkstų ligoms gydyti, vartojimą. Europos vaistų agentūra yra informuota apie neseniai pasirodžiusius pranešimus žiniasklaidoje ir publikacijas, kurios kelia klausimą, ar kai kurie vaistai, kaip angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitoriai (AKFI) ar angiotenzino receptorių blokatoriai (ARB, sartanai) gali pabloginti koronavirusinės ligos (COVID-19) eigą. AKFI ir ARB yra plačiausiai vartojami hipertenzijai, širdies nepakankamumui ar inkstų ligoms gydyti. Svarbu, kad pacientai nenutrauktų gydymo AKFI ar ARB. Nereikia šių vaistų pakeisti kitais. Šiuo metu nėra klinikinių ir epidemiologinių studijų, kurios patvirtintų ryšį tarp AKFI ar ARB ir COVID-19 eigos pablogėjimo, įrodymų. Širdies ligų ir arterinės hipertenzijos gydymo tarptautiniai ekspertai jau publikavo dokumentus, išsakančius jų poziciją šiuo klausimu. Tam, kad surinktų daugiau įrodymų, Europos vaistų agentūra aktyviai dirba su mokslininkais, renkančiais papildomus įrodymus iš epidemiologinių studijų. Gilėjant visuomenės sveikatos krizei, pasauliniu mastu vykdomi tyrimai. Siekiama suprasti, kaip sunkus ūminis respiracinis sindromas, sukeltas koronaviruso (SARS-Cov-2), pažeidžia organizmą, kaip vystosi liga, kaip virusas sąveikauja su imunine sistema, ar tęsiamas gydymas tokiais vaistais, kaip AKFI ar ARB, gali turėti įtaką COVID-19 prognozei. Spekuliacijos, kad AKFI ar ARB gali pasunkinti infekciją, nėra patvirtintos klinikiniais įrodymais. Šie vaistai veikia per RAAS. Kad patektų į žmogaus organizmą, koronavirusas naudojasi taikiniu – angiotenziną konvertuojančiu fermentu 2 (AKF2), kuris yra šios sistemos dalis, o vaistai, blokuodami angiotenzino II 1 tipo receptorius, gali padidinti AKF2 raišką. Dėl to viena prielaidų buvo, kad jie gali padidinti viruso aktyvumą. Tačiau viruso ir RAAS sąveika organizme yra sudėtinė ir nėra aiškiai suprasta. Europos vaistų agentūra stebi šią situaciją ir bendradarbiauja su mokslininkais, atliekančiais epidemiologines studijas, kuriose analizuojamas AKFI ir ARB poveikis ligoniams, sergantiems COVID-19.

Panašios pozicijos laikosi ir G. M. Kuster su bendraautoriais oficialiame Europos kardiologų draugijos žurnale European Heart Journal (SARS-CoV2: should inhibitors of the renin-angiotensin system be withdrawn in patients with COVID-19? doi:10.1093/eurheartj/ehaa235) bei žurnale New England Journal of Medicine M. Vaduganathan su bendraautoriais (Renin–Angiotensin–Aldosterone System Inhibitors in Patients with Covid-19; doi: 10.1056/NEJMsr2005760).

 

Koronavirusas gali pažeisti širdį

 

Kokias pradines žinutes galime rasti literatūroje?

Koronavirusas gali pažeisti širdį net tiems žmonėms, kurie niekada nesirgo širdies liga. Pateikiama daugiau duomenų, kad virusas paveikia ne tik plaučius. Žmonėms, sergantiems gretutinėmis ligomis, sunkių COVID-19 komplikacijų rizika yra daug didesnė. Tyrimai rodo, kad mirčių nuo COVID-19 dažnis pacientams, sergantiems širdies ligomis, yra apie 10 proc. Taip yra todėl, kad virusas gali pažeisti širdį ir aplinkinius audinius taip stipriai, kad tai gali tapti mirties priežastimi. Naujas tyrimas parodė, kad koronavirusas gali pažeisti sveikų asmenų širdies raumenį. Tai gali įvykti net tiems asmenims, kurie neturėjo kvėpavimo sistemos pažeidimo simptomų.

Tyrimo duomenys neseniai paskelbti žurnale JAMA Cardiology. Apžvalgą parengė ir publikavo ekspertų grupė, dirbanti Teksaso universiteto Sveikatos mokslų centre Hjustone (UTHealth). Autoriai tvirtina, kad COVID-19 gali turėti mirtinų padarinių žmonėms, sergantiems gretutinėmis kardiovaskulinėmis ligomis, ir sukelti širdies pažeidimą net tiems, kurie jokios širdies patologijos neturėjo.

Ekspertams jau anksčiau buvo žinoma, kad koronavirusinės infekcijos gali sukelti respiracinės sistemos pažeidimus (dažniausiai pažeidžiami plaučiai). Sunkiais atvejais jie gali baigtis mirtimi. Tačiau mažiau buvo žinoma apie viruso poveikį kardiovaskulinei sistemai.

Yra duomenų, kad net nesant jokios širdies ligos anamnezės koronavirusinė liga gali paveikti širdies raumenį, – teigia pagrindinis tyrimo autorius prof. M. Madiidas, dirbantis UTHealth. – Širdies raumuo gali būti pažeistas bet kuriam pacientui, sergančiam ar nesergančiam širdies liga. Didesnė rizika yra tiems, kuriems širdies liga jau buvo nustatyta anksčiau.

Studijos autoriai aiškina, kad moksliniai tyrimai iš ankstesnių virusinių epidemijų (pvz., kitų koronavirusų ar gripo virusų sukeltų) leidžia manyti, jog virusinės infekcijos gali sukelti ūminius koronarinius sindromus, aritmijas, ūminį širdies nepakankamumą ar lėtinio širdies nepakankamumo paūmėjimą.

Klinikinėje suvestinėje, kurią neseniai paskelbė Amerikos kardiologų kolegija, atskleidžiama, kad COVID-19 sergančių pacientų, sergančių kardiovaskulinėmis ligomis, mirštamumas buvo 10,5 proc. Duomenys nurodo didesnę tikimybę, kad vyresni nei 65 metų pacientai, sergantys koronarine širdies liga ar arterine hipertenzija, sirgs dažniau ir patirs daug sunkesnius simptomus, reikalaujančius intensyvios terapijos.

Tyrimo autoriaus teigimu, kritiniai atvejai yra tie, kurie sukelia komplikacijų – kvėpavimo nepakankamumą, sepsinį šoką ir / ar dauginių organų disfunkcijos sindromą ar nepakankamumą, sukeliantį mirtį. Tikėtina, kad sunkiems simptominiams COVID-19 sergantiems pacientams bus daugiau kardiovaskulinių komplikacijų dėl stipraus uždegiminio atsako, susijusio su liga, – prognozavo profesorius.

Naujasis virusas, kuris sukelia COVID-19, pirmą kartą identifikuotas 2020 metais sausio mėnesį. Šis virusas kilo Uhane (Kinija). Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė globalinę pandemiją. Trys dažniausi COVID-19 simptomai yra karščiavimas, kosulys ir dusulys. Retesni simptomai yra raumenų, gerklės skausmas, nosies užgulimas ir galvos skausmas. Simptomai gali pasireikšti praėjus 2–14 dienų po ekspozicijos (kontakto su virusu).

Žinoma, kad anksčiau identifikuoti koronavirusai žmonėms sukelia sunkias būkles, tokias kaip sunkus ūminis respiracinis sindromas (angl. Severe Acute Respiratory Syndrome – SARS, Coronavirus SARS-CoV-1) ir Vidurinių Rytų respiracinį sindromą (angl. Middle East Respiratory Syndrome – MARS, Coronavirus MERS-CoV). SARS-CoV-1 pirmą kartą identifikuotas pietinėje Kinijoje 2002 metais. Iki 2003 metų 29 šalyse jis nusinešę 8 tūkst. žmonių gyvybes. Duomenys rodo, kad SARS-CoV-1 galėjo sukelti kardiovaskulines komplikacijas, tokias kaip ūminiai koronariniai sindromai ir miokardo infarktas. MERS-CoV pirmą kartą nustatytas 2012 metais Saudo Arabijoje. Iki 2019 metų nustatyti 2 494 MERS atvejai ir 858 jo nulemtos mirtys 26 šalyse.

 

Ryšys tarp COVID-19 ir širdies problemų

 

Apžvelgę atliktus COVID-19 tyrimus, M. Madiidas ir jo kolegos pateikė išvadą, kad pacientų, kuriems anksčiau diagnozuota širdies liga, rizika susirgti sunkiausia COVID-19 forma yra pati didžiausia. Mokslininkų nuomone, tokių pacientų rizika yra dukart didesnė. Jie ne tik greičiau užsikrečia, bet ir dažniau miršta nuo ligos, iš dalies dėl to, kad jiems dėl infekcijos išsivysto dar sunkesnis širdies pažeidimas.

Pacientų, sergančių širdies ligomis, ir COVID-19 mirčių dažnis Kinijoje buvo 10,5 proc. (nuo 2019 metų gruodžio 30 dienos iki 2020 metų vasario 11 dienos) Tokius duomenis pateikė Kinijos ligų kontrolės ir prevencijos centras.

Pagal kitos studijos, publikuotos žurnale JAMA Cardiology, išvadas (kurios atkartoja prof. M. Madiido ir kolegų išvadas), taip yra todėl, kad pacientai, sergantys gretutine širdies liga, labiau linkę į miokardo pažeidimus susirgus COVID-19. Miokardo pažeidimai gali pasireikšti ritmo sutrikimais ar širdies nepakankamumu.

Studija, kuri tyrė 187 COVID-19 sergančius pacientus Uhano ligoninėje (Kinija), parodė, kad 28 proc. pacientų išsivystė miokardo pažeidimas, kuris buvo stipriai susijęs su didesne mirties rizika. Apie 70 proc. pacientų, sirgusių gretutine širdies liga kartu su virusiniu širdies pažeidimu, mirė.

Remiantis prof. M. Madiido ir bendraautorių išvadomis, COVID-19, kaip ir kitos respiracinių virusų sukeltos ligos, kaip antai gripas ir SARS, gali pasunkinti egzistuojančias kardiovaskulines ligas ir tapti naujų širdies problemų trigeriu sveikiems pacientams.

Autoriai rašo, kad daugumos gripo epidemijų metu daugiau pacientų miršta nuo širdies problemų nei nuo pneumonijos. Manoma, kad panašių problemų galima tikėtis ir COVID-19 atvejais.

 

COVID-19 sergančiai moteriai nustatyta širdies infekcija, bet ne respiracinės problemos

 

Trečiame tyrime, publikuotame žurnale JAMA Cardiology, aprašomas 53 metų moters klinikinis atvejis. Ji iki tol buvo sveika ir nesirgo širdies ir kraujagyslių ligomis, kitomis gretutinėmis patologijomis. 2020 metų kovo mėnesį ji pateko į skubiosios pagalbos poskyrį dėl didelio silpnumo. Pacientė papasakojo gydytojams, kad prieš savaitę sukarščiavo ir pradėjo sausai kosėti, tačiau nesiskundė pasunkėjusiu kvėpavimu, o jos plaučių rentgenograma nerodė plaučių pakitimų. Vis dėlto infekcija ir uždegimas buvo pažeidę širdį, todėl ji buvo paguldyta į intensyviosios kardiologijos skyrių. Vėliau dėl buvusių simptomų atlikus koronaviruso testą, jis pasirodė esąs teigiamas.

Straipsnio autoriai rašo, kad šios moters atvejis pateikia įrodymų apie širdies pažeidimą kaip galimą vėlyvą virusinės infekcijos fenomeną. Tyrėjai pateikia du paaiškinimus, kaip koronavirusas gali pažeisti širdį. Pirma, virusas gali išplisti iš plaučių po visą kūną per kraują arba limfinę sistemą. Jie papildo, kad kol kas nėra žinomas koronaviruso aptikimo širdyje dažnis. Kitas paaiškinimas, kad koronavirusas gali skatinti organizme uždegimą, kuris gali sukelti širdies pažeidimą.

Šiuo metu COVID-19 gydymo galimybės yra tiriamos, dedama daug pastangų sukurti vakcinas prevencijai ir testuoti antivirusinius vaistus šiai ligai gydyti. Kol kas studijos autoriai rekomenduoja tartis su pirminės sveikatos priežiūros specialistais dėl šiuo metu prieinamos gripo ir pneumokokinės vakcinos rizikos grupės pacientams. Nors šios vakcinos nesuteikia specifinės apsaugos nuo COVID-19, jos gali padėti nustatyti antrines infekcijas susirgus šia liga.

 

Laukime pandemijos pabaigos, kuri pakeis mūsų gyvenimą ir atneš naujų žinių apie sunkių virusinių ligų poveikį visam organizmui, širdies ir kraujagyslių sistemai.

 

Linkiu stiprybės, ištvermės ir sveikatos.

 

Prof. Žaneta Petrulionienė

Žurnalas „Internistas“ Nr.2, 2020 m.


36 mintys apie “Mieli skaitytojai,

 1. Aw, this was a really nice post. In concept I wish to put in writing like this moreover ?taking time and precise effort to make an excellent article?but what can I say?I procrastinate alot and in no way appear to get something done.

 2. This is the best weblog for anyone who desires to find out about this topic. You notice so much its nearly onerous to argue with you (not that I actually would want匟aHa). You definitely put a new spin on a subject thats been written about for years. Nice stuff, just nice!

 3. This website online can be a stroll-via for all of the data you needed about this and didn抰 know who to ask. Glimpse right here, and also you抣l positively discover it.

 4. I found your weblog web site on google and verify a few of your early posts. Proceed to maintain up the very good operate. I simply additional up your RSS feed to my MSN Information Reader. Searching for forward to reading extra from you later on!?

 5. I was more than happy to seek out this web-site.I wanted to thanks to your time for this wonderful learn!! I positively having fun with each little bit of it and I’ve you bookmarked to check out new stuff you blog post.

 6. There are certainly a variety of details like that to take into consideration. That may be a great point to bring up. I supply the thoughts above as basic inspiration but clearly there are questions like the one you carry up where an important thing shall be working in honest good faith. I don?t know if best practices have emerged around issues like that, however I am positive that your job is clearly identified as a good game. Both boys and girls feel the affect of only a moment抯 pleasure, for the remainder of their lives.

 7. There are certainly loads of particulars like that to take into consideration. That is a nice point to convey up. I offer the thoughts above as normal inspiration however clearly there are questions like the one you convey up the place crucial factor shall be working in honest good faith. I don?t know if best practices have emerged around things like that, however I am positive that your job is clearly recognized as a good game. Each boys and girls feel the influence of just a moment抯 pleasure, for the remainder of their lives.

 8. Nice post. I study something more difficult on completely different blogs everyday. It should at all times be stimulating to learn content from different writers and observe just a little one thing from their store. I抎 choose to make use of some with the content material on my blog whether or not you don抰 mind. Natually I抣l give you a hyperlink in your web blog. Thanks for sharing.

 9. After I initially commented I clicked the -Notify me when new feedback are added- checkbox and now every time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you may remove me from that service? Thanks!

 10. Good post. I study something more difficult on totally different blogs everyday. It’ll all the time be stimulating to learn content material from other writers and observe a little bit something from their store. I抎 want to make use of some with the content on my weblog whether you don抰 mind. Natually I抣l give you a hyperlink in your internet blog. Thanks for sharing.

 11. An interesting dialogue is price comment. I feel that you need to write extra on this topic, it won’t be a taboo topic but generally individuals are not enough to talk on such topics. To the next. Cheers

 12. There are definitely loads of details like that to take into consideration. That may be a nice level to carry up. I provide the ideas above as general inspiration but clearly there are questions just like the one you bring up the place crucial thing shall be working in trustworthy good faith. I don?t know if greatest practices have emerged around things like that, but I am sure that your job is clearly identified as a good game. Each girls and boys feel the impact of just a second抯 pleasure, for the rest of their lives.

 13. The following time I learn a blog, I hope that it doesnt disappoint me as a lot as this one. I mean, I know it was my choice to read, however I truly thought youd have something attention-grabbing to say. All I hear is a bunch of whining about one thing that you would fix when you werent too busy looking for attention.

 14. I used to be more than happy to find this web-site.I needed to thanks on your time for this excellent learn!! I positively enjoying each little little bit of it and I’ve you bookmarked to take a look at new stuff you weblog post.

 15. An outstanding share! I have just forwarded this onto a coworker
  who was conducting a little homework on this. And he actually bought me dinner due
  to the fact that I discovered it for him…
  lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!!
  But yeah, thanks for spending time to talk about this issue here on your internet site.

 16. I am really impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog.
  Is this a paid theme or did you customize it yourself?
  Anyway keep up the excellent quality writing, it is rare
  to see a nice blog like this one these days.

 17. I simply had to appreciate you yet again. I’m not certain the things that I would’ve achieved in the absence of the actual recommendations discussed by you concerning such situation. It was actually a very intimidating problem in my circumstances, however , taking note of your specialized way you handled the issue forced me to weep for fulfillment. I am thankful for this support and in addition hope you really know what a great job your are getting into educating the mediocre ones through your blog post. Most probably you haven’t encountered all of us.

 18. I wish to voice my passion for your generosity giving support to all those that really need guidance on the content. Your real commitment to passing the message throughout had become unbelievably productive and have truly helped regular people just like me to attain their desired goals. This invaluable guidelines indicates a great deal to me and additionally to my peers. Warm regards; from all of us.

 19. I simply wanted to thank you so much yet again. I am not sure what I would have created in the absence of the actual solutions documented by you about my area. It seemed to be an absolute distressing dilemma in my circumstances, nevertheless seeing your well-written fashion you solved the issue forced me to leap over happiness. I’m just happy for the assistance as well as sincerely hope you find out what a powerful job you have been doing training the rest using your websites. Most likely you’ve never come across all of us.

 20. I and my buddies were actually studying the best recommendations from the blog and then all of a sudden I had a terrible suspicion I had not thanked the web site owner for those tips. These guys appeared to be certainly glad to learn them and have now clearly been loving them. We appreciate you getting quite considerate and also for getting varieties of extraordinary resources millions of individuals are really needing to be informed on. My personal sincere apologies for not expressing appreciation to you earlier.

 21. I actually wanted to type a small comment in order to express gratitude to you for those pleasant guides you are posting here. My considerable internet search has finally been recognized with wonderful facts to talk about with my neighbours. I would admit that many of us website visitors actually are unequivocally endowed to dwell in a fine website with so many outstanding people with great tricks. I feel somewhat grateful to have come across your entire website page and look forward to so many more exciting minutes reading here. Thanks a lot once again for all the details.

 22. My husband and i got absolutely delighted when Chris could complete his researching with the precious recommendations he grabbed using your web page. It’s not at all simplistic to simply happen to be giving for free guidelines which often some other people have been selling. And we all fully understand we’ve got you to thank for this. The entire illustrations you have made, the straightforward website menu, the friendships you will help to engender – it’s many amazing, and it’s helping our son and us recognize that that situation is excellent, which is certainly exceedingly essential. Many thanks for everything!

 23. Thank you for each of your work on this web page. Betty loves setting aside time for investigation and it’s really easy to understand why. Most of us notice all concerning the dynamic method you convey informative tips and tricks through your web blog and as well cause participation from the others on this point then our princess is certainly learning so much. Take advantage of the remaining portion of the new year. You’re carrying out a really great job.

 24. Currently it looks like Drupal is the preferred blogging platform
  available right now. (from what I’ve read) Is that what you are
  using on your blog?

 25. Thank you so much for providing individuals with a very superb opportunity to read from this website. It’s always very lovely plus stuffed with a good time for me and my office co-workers to visit your website on the least thrice in a week to read the fresh items you will have. And indeed, I’m so certainly impressed for the powerful guidelines you serve. Selected 2 tips in this post are indeed the most beneficial I have ever had.

 26. Thank you so much for providing individuals with an exceptionally splendid opportunity to discover important secrets from this blog. It is often so ideal and packed with a great time for me personally and my office peers to visit the blog the equivalent of thrice every week to learn the newest things you have got. Of course, I’m just usually amazed for the terrific inspiring ideas you give. Some 2 points on this page are completely the most efficient I’ve had.

 27. I want to point out my respect for your kind-heartedness giving support to women who actually need assistance with this important study. Your very own commitment to getting the message along appeared to be wonderfully insightful and have in most cases enabled men and women just like me to reach their objectives. The valuable hints and tips implies a lot a person like me and further more to my office colleagues. With thanks; from all of us.

 28. I simply wanted to construct a small message to thank you for all the amazing tricks you are sharing at this site. My extended internet investigation has at the end been compensated with pleasant know-how to share with my neighbours. I ‘d state that that most of us site visitors are very much blessed to live in a really good community with very many marvellous people with insightful basics. I feel somewhat privileged to have discovered your webpage and look forward to so many more amazing moments reading here. Thanks once again for all the details.

 29. I would like to express my affection for your kind-heartedness giving support to those individuals that have the need for guidance on in this study. Your real commitment to passing the solution along was extraordinarily important and have constantly enabled others just like me to realize their desired goals. Your personal warm and helpful recommendations denotes this much a person like me and much more to my colleagues. Many thanks; from each one of us.

 30. I just wanted to send a simple note to thank you for these remarkable guidelines you are sharing on this site. My incredibly long internet look up has at the end of the day been rewarded with incredibly good strategies to write about with my co-workers. I would assert that many of us website visitors actually are very much lucky to exist in a fabulous place with many outstanding people with interesting plans. I feel pretty happy to have discovered your website and look forward to so many more awesome times reading here. Thanks a lot again for a lot of things.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *