Padidėjęs kraujospūdis vyresniems asmenims gali būti naudingas

Padidėjęs kraujospūdis vyresniems asmenims gali būti naudingas

Neseniai atliktame tyrime mokslininkai nustatė, kad gilioje senatvėje padidėjęs kraujospūdis gali padėti išvengti demencijos ar sušvelninti jos simptomus.
Anksčiau atliktų tyrimų duomenimis, vidutinio amžiaus pacientams nustatyta hipertenzija (padidėjęs kraujospūdis) didina demencijos riziką senatvėje. Taip pat neabejojama, kad hipertenzija sergantys asmenys kur kas dažniau patiria insultą ar infarktą. Neseniai atliktame tyrime mokslininkai pastebėjo, kad hipertenzija, išsivysčiusi 80 metų ir vyresniems pacientams, turi teigiamų savybių – padeda sulėtinti pažintinių funkcijų blogėjimą.
Į Jungtinėse Amerikos Valstijose atliktą tyrimą įtraukti 559 vyresni nei 90 metų asmenys. Stebėjimas truko apytiksliai 3 metus. Visi tiriamieji įtraukimo į tyrimą metu neturėjo jokių demencijos požymių. Akivaizdūs pažintinių funkcijų sutrikimo simptomai per stebimajį laikotarpį išsivystė 40 proc. tiriamųjų. Mokslininkai ne tik vertino demencijos simptomų atsiradimą tiriamiesiems, bet ir peržiūrėjo pastarųjų 10 metų medicininės dokumentacijos duomenis. Šiame tyrime padidėjęs kraujospūdis laikytas tuomet, kai sistolinis kraujospūdis buvo didesnis nei 140 mm Hg, o diastolinis kraujospūdis – didesnis nei 90 mm Hg. Detali turimų duomenų analizė atskleidė, kad asmenys, kuriems sulaukus 80 metų ir vėliau buvo pirmą kartą nustatyta hipertenzija, turėjo 40 proc. mažesnę demencijos išsivystymo riziką sulaukus 90 ir daugiau metų. Jei hipertenzija buvo nustatyta tik sulaukus 90 metų, vėliau demencijos išsivystymo rizika buvo net 60 proc. mažesnė, palyginti su asmenimis, kurių kraujospūdis buvo normalus. Rezultatai išliko nepakitę ir įvertinus antihipertenzinių vaistų vartojimo riziką.
Tyrimo autoriai teigia, kad nors nustatyta sąsaja tarp kraujospūdžio ir demencijos rizikos yra akivaizdi, norint detaliau ją paaiškinti, būtina atlikti išsamesnius tyrimus.

Parengta pagal http://www.medicinenet.com/script/main/art.asp?articlekey=201012

Komentarai išjungti.