Plaukuose randamas streso hormonas leidžia prognozuoti dirbtinio apvaisinimo sėkmę

Plaukuose randamas streso hormonas leidžia prognozuoti dirbtinio apvaisinimo sėkmę

Pasirodo, kad tai, ar moteriai pavyks sėkmingai išnešioti ir pagimdyti kūdikį po dirbtinio apvaisinimo, galima numatyti įvertinus streso hormono kiekį plaukuose. Mokslininkų komanda iš Notingamo universiteto (Didžioji Britanija) tyrimu nustatė, kad padidėjęs streso hormono kortizolio kiekis plaukuose yra susijęs su mažesne dirbtinio apvaisinimo sėkme.

Dirbtinis apvaisinimas (apvaisinimas in vitro) yra vienas pagalbinių būdų, padedančių vaisingumo sutrikimų turinčioms poroms susilaukti kūdikio. Šio metodo esmė yra ta, kad iš moters paimamas kiaušinėlis ir apvaisinamas vyro spermatozoidais mėgintuvėlyje, vėliau implantuojamas į gimdą. Remiantis kelių tyrimų duomenimis, dirbtinio apvaisinimo mėgintuvėlyje sėkmė yra apie 25–30 proc. vienam ovuliaciniam ciklui. Sėkmei turi įtakos daug įvairių veiksnių: moters amžius, kūno masės indeksas, reprodukcinė anamnezė, anksčiau persirgtos ligos, vartojami vaistai ir t. t.

Notingamo universiteto mokslininkų komanda, vadovaujama prof. Vedgara, atrinko 135 savanores moteris. 2012–2014 metais joms buvo atliktas dirbtinis apvaisinimas mėgintuvėlyje. Tiriamųjų amžiaus vidurkis – 35 metai. Iš jų 81 (60 proc.) po dirbtinio apvaisinimo procedūros pastojo. Visoms tyrimo dalyvėms buvo paimti plaukų ir seilių ėminiai kortizolio koncentracijai įvertinti. Pažymėtina, kad plaukuose nustatytas kortizolio kiekis atspindi kortizolio koncentraciją kraujyje per pastaruosius 3–6 mėnesius.

Tyrimo rezultatai atskleidė, kad kortizolio koncentracija seilėse neturėjo jokios įtakos dirbtinio apvaisinimo sėkmei, priešingai, nei minėto hormono koncentracija plaukuose. Nustatyta, kad palyginti su moterimis, kurių plaukuose kortizolio koncentracija buvo maža, moterims, kurių plaukuose nustatytas padidėjęs kortizolio kiekis, dirbtinio apvaisinimo sėkmė buvo 27 proc. mažesnė. Rezultatai išliko nepakitę įvertinus tokių veiksnių, kaip kūno masės indeksas, moters amžius, į gimdą implanuotų apvaisintų kiaušinėlių skaičius, įtaką.

Parengta pagal Whiteman, Honor. Stress hormone in hair could predict IVF outcomes. http://www.medicalnewstoday.com/articles/313575.php

Komentarai išjungti.