Reguliari fizinė veikla gali apsaugoti nuo atminties susilpnėjimo

Reguliari fizinė veikla gali apsaugoti nuo atminties susilpnėjimo

Vien Jungtinėse Amerikos Valstijose apie 16 mln. suaugusiųjų kenčia nuo įvairaus sunkumo atminties susilpnėjimo. Dažniausia to priežastis yra kraujotakos sutrikimas galvos smegenyse. Neseniai atliktame tyrime mokslininkai nustatė, kad reguliari fizinė veikla pagerina viso kūno, taip pat ir smegenų kraujotaką, padeda ilgiau išsaugoti gerą atmintį.

Kraujagyslinės kilmės pažintinių funkcijų sutrikimas yra antra pagal dažnį (po Alzheimerio ligos) demencijos priežastis. Sergant šia patologija, palaipsniui silpnėja aukštoji nervinė veikla – pažintinės funkcijos, pacientams atsiranda atminties, mąstymo, problemų sprendimo, kalbos problemų. Patofiziologiškai nustatomas kraujotakos sutrikimas galvos smegenyse, įvairaus laipsnio ląstelių pažaidos. Neretai kraujagyslinė demencija yra susijusi su padidėjusiu kraujospūdžiu, cukriniu diabetu, netinkama gyvensena, rūkymu, nutukimu.

Kadangi šiuo metu nėra jokio specifinio kraujagyslinės demencijos gydymo metodo, daug dėmesio skiriama šios ligos profilaktikai. Rekomenduojama sveikai maitintis, atsikratyti antsvorio, nerūkyti, reguliariai sportuoti.

Būtent reguliaraus sporto poveikį pažintinėms funkcijoms nusprendė ištirti Britų Kolumbijos universiteto (Kanada) mokslininkai, vadovaujami med. m. dr. Teresos Liu-Ambrose. Tyrimui atrinkta 70 suaugusiųjų, kuriems diagnozuota kraujagyslinė demencija. Tiriamųjų amžiaus vidurkis buvo 74 metai. Visi jie suskirstyti į 2 grupes. Viena grupė turėjo 3 kartus per savaitę po valandą užsiimti vidutinio intensyvumo fizine veikla 6 mėnesius bei sveikai maitintis. Kita grupė visą tyrimo laikotarpį stengėsi maitintis sveikiau, tačiau nesportavo. Pažintinės funkcijos buvo vertinamos tyrimo pradžioje ir po 6 mėnesiams. Taip pat buvo vertinami ir kiti parametrai – kraujospūdis ir bendrasis kardiovaskulinis pajėgumas. Tyrimo rezultatai atskleidė, kad sportavusiems asmenims, palyginti su nesportavusiaisiais, sumažėjo kraujospūdis, padidėjo kardiovaskulinės sistemos pajėgumas, pažintinių funkcijų testo rezultatai buvo 1,7 taško didesni.

Tyrimo autorių teigimu, sportuoti reikėtų rekomenduoti ne tik sveikiems, bet ir demencija jau sergantiems asmenims, nes fizinis krūvis pagerina kraujotaką, širdies ir kraujagyslių sistemos veiklą, pažintines funkcijas.

Nichols, Hannah. Regular exercise may safeguard against memory loss. http://www.medicalnewstoday.com/articles/313583.php

Komentarai išjungti.