Badavimas – vienas būdų gydyti vaikų leukemiją

Badavimas – vienas būdų gydyti vaikų leukemiją

Neseniai atliktame tyrime mokslininkai nustatė, kad protarpinis badavimas gali padėti vieną dažniausių vaikų leukemijos formų – ūminę limfoblastinę leukemiją (ŪLL).

ŪLL, dar vadinama ūmine limfocitine leukemija, yra onkologinė liga, kurios pagrindas yra nevaldomas nesubrendusių baltųjų kraujo ląstelių limfocitų dauginimasis kaulų čiulpuose. Yra 2 ŪLL tipai: B ląstelių ŪLL (iš B limfocitų) ir T ląstelių ŪLL (iš T limfocitų). ŪLL atveju B ir T limfocitų ląstelės nustoja diferencijuotis į subrendusias ir ima nepaliaujamai daugintis. Dėl šios priežasties didelis skaičius nesubrendusių limfocitų patenka į kraują ir ima dominuoti sveikų baltųjų kraujo ląstelių, eritrocitų ir trombocitų, atžvilgiu. Sumažėjus sveikų baltųjų kraujo ląstelių skaičiui, sumažėja imuninės sistemos gebėjimas kovoti su išorės ir vidaus antigenais, dėl eritrocitų ir trombocitų stokos išsivysto anemija ir kraujavimai. ŪLL sergantys pacientai dažnai skundžiasi nuovargiu, apetito stoka, karščiavimu, šonkaulių, kitų kaulų ir sąnarių skausmais.

Amerikos Vėžio asociacijos duomenimis, ŪLL yra viena dažniausių vaikų leukemijos formų (3 iš 4 vaikų leukemijos atvejų diagnozuojama būtent ŪLL).

Pagrindinis ŪLL gydymo būdas yra chemoterapija. Apie 95 proc. atvejų jau po mėnesio gydymo pavyksta pasiekti remisiją, t. y. kaulų čiulpuose neberandama leukemijos požymių. Vis dėlto apie 15–20 proc. atvejų po kurio laiko nustatomas ligos recidyvas.

Mokslininkų komanda iš Teksaso universiteto (Jungtinės Amerikos Valstijos) neseniai atliktame tyrime nustatė, kad protarpinis badavimas gali padėti gydyti vaikų ŪLL.

Tyrimas atliktas su laboratorinėmis pelėmis. Daliai jų buvo iš dalies ribojama dieta, daliai skiriamas protarpinis badavimas, o kontrolinės grupės pelės maitinosi įprastai. Siekiant stebėti onkologinės ligos eigą, vėžinės ląstelės buvo pažymėtos geltonomis arba žaliomis fluorescuojančiomis medžiagomis. Tyrimo rezultatai atskleidė, kad skiriant protarpinį badavimą – 6 ciklai, sudaryti iš 1 dienos badavimo ir 1 dienos įprastinio maitinimosi – padeda visiškai sustabdyti abiejų tipų ŪLL vėžinių ląstelių dauginimąsi. Po 7 tyrimo savaičių protarpiais badavusioms pelėms kraujo tyrimas buvo visiškai normalus, taip pat jokių pakitusių leukemijos ląstelių nebuvo rasta nei kaulų čiulpuose, nei blužnyje. Į tyrimą įtrauktos ŪLL sergančios pelės, kurios buvo maitinamos normaliai, išgyveno vidutiniškai 59 dienas, o protarpiais badavusios ta pačia onkologine liga sergančios pelės – apie 120 dienų, nesant jokių leukemijos požymių.

Tyrėjai neabejoja, kad ryšį tarp badavimo ir leukemijos patofiziologijos reikia ištirti detaliau. Tačiau tikėtina, kad ateityje tai įeis į sudėtinį leukemijos gydymą.

Parengta pagal Whiteman, Honor. Fasting could help treat most common childhood leukemia. http://www.medicalnewstoday.com/articles/314708.php

Komentarai išjungti.