Nosies kremzlės ląstelės gali padėti atkurti sudilusią kelio sąnario kremzlę

Nosies kremzlės ląstelės gali padėti atkurti sudilusią kelio sąnario kremzlę

Nedideliame tyrime, kuriame dalyvavo 10 pacientų su pažeistais kelių sąnariais, pamėginta nosies kremzlės ląsteles perkelti į kelio sąnarį. Praėjus 2 metams, pastebėta, kad po atliktos intervencijos kelių sąnariuose susiformavo naujas kremzlinis audinys, labai panašus į normalią kelio sąnario kremzlę, pagerėjo sąnario funkcija, sumažėjo skausmas, pagerėjo gyvenimo kokybė.

Minėtą tyrimą atliko mokslininkų komanda iš Bazelio universiteto (Šveicarija), vadovaujama med. m. dr. Ivano Martino. Tyrimas inicijuotas dėl to, kad ilgėjant gyvenimo trukmei, senstant visuomenei, vis dažniau susiduriama su atramos ir judėjimo aparato ligomis. Dažniausiai nustatomi amžiniai kremzlės, sąnario struktūros pakitimai. Destrukcinius pokyčius sąnariuose gali sukelti ir traumos, nelaimingi atsitikimai. Kadangi kremzlė neturi kraujagyslių, ji negali regeneruoti. Yra tam tikrų medicininių būdų, pavyzdžiui, mikrolūžių chirurgija, padedančių išvengti kremzlės degeneracijos po patirtos traumos ar sužeidimo. Deja, šios priemonės, esant amžiniams kremzlės pakitimams, neefektyvios.

Minėta mokslininkų komanda atrinko 10 suaugusiųjų pacientų, kuriems nustatytas kremzlės pažeidimas. Atlikus biopsiją, paimta kremzlės ląstelių iš nosies pertvaros. Tuomet paimtos ląstelės buvo pagausintos mėgintuvėlyje, naudojant augimo faktorius 2 savaites. Vėliau apie 2 savaites pagausintos kremzlinės ląstelės buvo patalpintos į terpę su kolagenu. Per šį laiką susidarė apie 30–40 mm dydžio 2 mm storio kremzlinės plokštelės, kurios implantuotos į kelio sąnarį pašalintos pažeistos kremzlės vietoje. Po 2 metų nustatyta, kad susiformavo normalus kremzlinis audinys, praktiškai identiškas natūraliam kelio sąnario kremzliniam audiniui.

Tyrėjai teigia, kad šio tyrimo rezultatai teikia vilčių, jog ateityje galėsime ne tik malšinti su degeneraciniais ar trauminiais sąnario procesais susijusius simptomus, bet ir atkurti pažeistą kremzlę, visiškai išspręsti problemą.

Parengta pagal Paddock, Catharine. Nose cells could help repair damaged knee cartilage. http://www.medicalnewstoday.com/articles/313631.php

Komentarai išjungti.