Statinų vartojimo baimė ne visada yra pagrįsta

Statinų vartojimo baimė ne visada yra pagrįsta

Populiariame medicinos žurnale The Lancet pristatyti didelės apimties klinikinių tyrimų apžvalgos rezultatai. Mokslininkai teigia, kad statinų žala dažnai yra pervertinama dėl to, kad neteisingai interpretuojami atliktų tyrimų rezultatai.

Vienas apžvalgos autorių prof. L. Smeethas iš Londono Higienos ir Tropinės medicinos universiteto (Didžioji Britanija) teigia, kad naujausi duomenys apie statinus turėtų padėti pacientams ir gydytojams geriau suprasti apie šiuos vaistus ir, esant indikacijų, tinkamai juos skirti.

Statinai yra plačiai paplitusi vaistų grupė, skiriami mažinti blogojo mažo tankio lipoproteinų (MTL) cholesterolio kiekį kraujyje. Padidėjęs MTL cholesterolio kiekis yra susijęs su padidėjusia kardiovaskulinės sistemos ligų (infarkto, insulto, kt.) išsivystymo rizika. Nors statinai efektyviai mažina MTL cholesterolio kiekį ir kardiovaskulinę riziką, pastaraisiais metais suabejota šių vaistų saugumu.

Atlikę anksčiau baigtų tyrimų metaanalizę, prof. L. Smeetho suburti mokslininkai nustatė, kad statinų vartojimas tuomet, kai MTL cholesterolio kiekis kraujyje sumažėja 1 mmol/l, sumažina išeminio insulto, miokardo infarkto, su širdies patologija susijusių mirčių ir širdies koronarinių jungčių operacijų riziką 25 proc. kiekvienais statinų vartojimo metais. Kelių tyrimų duomenimis, statinų vartojimas buvo susijęs su mažesne onkologinių, kvėpavimo sistemos ligų rizika. Keliuose tyrimuose nustatyta, kad statinų vartojimas buvo susijęs su kiek padidėjusia miopatijos rizika. Tačiau skaičiai buvo labai maži – apskaičiuota, kad statinai buvo susiję su vienu miopatijos atveju 10 tūkst. šiuos vaistus vartojusių asmenų per metus. Keliuose atsitiktinių imčių tyrimuose pastebėta, kad statinų vartojimas buvo susijęs su didesne cukrinio diabeto išsivystymo rizika – apie 10–20 papildomų naujų cukrinio diabeto atvejų 10 tūkst. statinus vartojusių asmenų per metus. Tačiau detalesnė analizė nustatė, kad naujai cukriniu diabetu susirgę asmenys turėjo ir kitų šios ligos rizikos veiksnių. Nustatyta, kad statinų vartojimas buvo susijęs su padidėjusia hemoraginio insulto rizika – 10–20 naujų papildomų naujų hemoraginio insulto atvejų 10 tūkst. statinus vartojusių asmenų per metus, tačiau šių vaistų sumažinta išeminio insulto rizika reikšmingai atsveria kiek padidėjusią hemoraginio insulto riziką. Apie 10–20 pacientų, vartojusių statinus, išsivystė su šiais vaistais sietinas raumenų skausmas ir silpnumas. Neįrodyta, kad statinai tiesiogiai didintų atminties sutrikimų, kataraktos, inkstų pažeidimo, kepenų ligų, nemigos ir agresijos išsivystymo riziką.

Tyrėjų nuomone, iki šiol su statinais sieti nepageidaujamo poveikio reiškiniai yra gerokai pervertinti. Kaip ir visi vaistai, statinai yra susiję su tam tikrų nepageidaujamo poveikio reiškinių išsivystymo rizika, tačiau jų sukeliama nauda organizmui kur kas viršija galimą žalą.

Parengta pagal Whiteman, Honor. Statins: ‘Harms have been overestimated,’ says review. http://www.medicalnewstoday.com/articles/312803.php

Komentarai išjungti.