Ar vienišumas yra Alzheimerio ligos požymis?

Ar vienišumas yra Alzheimerio ligos požymis?

Tyrimu mokslininkai nustatė, kad vienišais save laikantys asmenys kur kas dažniau suserga kliniškai ryškia Alzheimerio liga.

2010 metais Jungtinėse Amerikos Valstijose atliktame tyrime nustatyta, kad 32 proc. 60–69 metų  asmenų ir 25 proc. vyresnių nei 70 metų asmenų jaučiasi vieniši. Anksčiau atliktuose tyrimuose pastebėtos sąsajos tarp vienišumo ir depresijos, išeminės širdies ligos bei insulto vyresnio amžiaus asmenų grupėje. Mokslininkų komanda iš Brighamo ir Moterų ligoninės bei Harvardo medicinos universiteto Bostone (Jungtinės Amerikos Valstijos) neseniai atliktame tyrime nustatė, kad vienišumas gali būti laikomas Alzheimerio ligos požymiu.

Į tyrimą buvo įtraukti 79 suaugę asmenys – 43 moterys ir 36 vyrai. Tiriamųjų amžiaus vidurkis buvo 76 metai, visų pažintinės funkcijos buvo vertinamos kaip normalios. Tiriamiesiems buvo pateikti klausimynai, padedantys įvertinti, ar asmenys jautėsi vieniši. Klausimyną sudarė 3 klausimai, iš kurių kiekvienas buvo įvertintas 4 balais. Kuo daugiau balų – tuo didesnis vienišumo jausmas. Vidutiniškai tyrimo dalyviai surinko 5,3 balo. Visiems tiriamiesiems buvo atlikti vaizdiniai galvos smegenų tyrimai ir įvertinta, ar yra ir kiek yra amiloidinio baltymo depozitų – patvirtinto Alzheimerio ligos požymio. Tyrimo rezultatai atskleidė, kad kuo vienišesni jautėsi tyrimo dalyviai, tuo daugiau jų galvos smegenyse buvo nustatoma amiloido depozitų. Rezultatai išliko nepakitę ir įvertinus amžiaus, lyties, šeiminės anamnezės, gretutinių ligų poveikį.

Tyrimo autorių teigimu, remiantis šiais duomenimis, galima teigti, kad vienišumas yra ankstyvas Alzheimerio ligos požymis. Vadinasi, jei asmuo jaučiasi vienišas, reikėtų ištirti ir dėl Alzheimerio ligos, pagal galimybes skirti gydymą.

Parengta pagal http://www.medicalnewstoday.com/articles/313858.php

Komentarai išjungti.