Kraujo tyrimas padeda nustatyti gerklų vėžio recidyvą

Kraujo tyrimas padeda nustatyti gerklų vėžio recidyvą

Tyrimu nustatyta, kad kraujo tyrimas gali padėti nustatyti galvos ir kaklo srities vėžio recidyvą labai ankstyvoje stadijoje.

Orofaringinis navikas – tai navikas, dažniausiai nustatomas gerklose, tonzilėse ir liežuvio šaknies srityje. Ši onkologinė liga yra siejama su žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcija. ŽPV infekcija yra gana paplitusi. Nors su minėtu virusu susiję navikai yra gana efektyviai gydomi medikamentais, apie 15–20 proc. pacientų nesulaukia pakankamo terapinio efekto. Iki šiol nebuvo žinoma jokių kraujo biožymų, padedančių prognozuoti skiriamo gydymo efektyvumą.

Neseniai atliktame tyrime mokslininkai nustatė, kad pacientų, kuriems nustatytas orofaringinės srities vėžio recidyvas, kraujyje yra kur kas didesni dviejų baltymų – E6 ir E7 – kiekiai. Manoma, kad šiuos du baltymus galima pasitelkti siekiant nustatyti, kokia yra minėtos lokalizacijos vėžio recidyvo ir gydymo nesėkmės rizika.

Į minėtą tyrimą buvo įtraukti 52 pacientai, kuriems diagnozuotas išplitęs orofaringinis vėžys. Tiriamieji buvo padalyti į 2 grupes. Pirmajai priskirti 22 pacientai, kuriems nustatytas vėžio recidyvas po taikyto chemoterapinio gydymo, antrajai – 30 pacientų, kuriems nustatyta remisija. Abi grupės nesiskyrė pagal tokius kriterijus – pacientų amžius, vėžio klasifikacija, rūkymo anamnezė. Visi diagnozuoti navikai buvo susiję su ŽPV. Vidutiniškai vėžio recidyvas buvo nustatomas praėjus 13 mėnesių nuo chemoterapinio gydymo pabaigos. Visiems tiriamiesiems buvo paimti kraujo ėminiai ir tirtas baltymų E6 ir E7 kiekis chemoterapinio gydymo pradžioje, pabaigus chemoterapinį gydymą ir kas 3 mėnesius vėliau. Visų tiriamųjų kraujyje pradėjus chemoterapinį gydymą, nustatytas stebėtas reikšmingas palaipsnis E6 ir E7 baltymų kiekio mažėjimas, išliekantis ir baigus gydymą. Tolesni tyrimai atskleidė, kad vėl pradėjęs reikšmingai didėti E6 ir E7 kiekis buvo susijęs su kur kas didesne orofaringinio vėžio recidyvo rizika.

Kadangi ankstyva diagnostika lemia geresnį terapinį efektą, manoma, kad šie žymenys ateityje bus naudojami gydymo efektyvumui ir tolesnei prognozei nustatyti.

Parengta pagal University of Michigan Health System. Predicting throat cancer recurrence with a blood test. http://www.medicalnewstoday.com/releases/314812.php

Komentarai išjungti.