Moterims pažintinės funkcijos silpsta kur kas anksčiau

Moterims pažintinės funkcijos silpsta kur kas anksčiau

Seniai žinoma, kad senstant kiekvieno žmogaus pažintinės funkcijos po truputį silpnėja – tai priskiriama normaliems senėjimo požymiams. Neseniai atliktame tyrime mokslininkai nustatė, kad pažintinės funkcijos moterims ima silpti kur kas anksčiau, nei manyta iki šiol.

Senstant visuomenei, mokslininkai stengiasi kiek galima detaliau išanalizuoti su senėjimu susijusius pokyčius organizme, tarp jų ir pažintinių funkcijų silpnėjimą. Šiuo metu gana skiriasi mokslininkų nuomonės, kad prasideda pažintinių funkcijų silpnėjimas – vieni teigia, kad pradiniai pokyčiai gali būti pastebimi jau sulaukus 30 metų, kiti teigia, kad ryškesnis pažintinių funkcijų silpnėjimas prasideda 55, 60 ar net 70 metų. Neseniai atliktame tyrime mokslininkai nusprendė dar kartą   patikslinti, kada pradeda blogėti pažintinės funkcijos.

Tyrimą atliko mokslininkų komanda iš Kalifornijos universiteto (Jungtinės Amerikos Valstijos), vadovaujama med. m. dr. A. Karlamangla. Buvo atrinktos 42–52 metų 2 709 moterys. Kelis kartus per 10 stebėjimo metų tiriamosioms buvo atliekami testai, skirti pažintinėms funkcijoms įvertinti. Rezultatai atskleidė, kad per visą laikotarpį pažintinės funkcijos pablogėjo apie 4,9 proc., vidutinis blogėjimo greitis buvo 0,28 proc. per metus. Detaliau analizuojant nustatyta, kad gebėjimas apdoroti gautą informaciją pablogėja apytiksliai 1 proc. per 2 metus, o žodinė atmintis – apie 1 proc. per 5 metus. Rezultatai išliko nepakitę įvertinus gretutinių ligų, menopauzės, vartojamų vaistų įtaką.

Mokslininkų teigimu, šio tyrimo rezultatai rodo, kad pažintinių funkcijų blogėjimas moterims prasideda gana anksti, taigi patikra ir prevencinės priemonės turėtų būti taikomos kur kas anksčiau, nei iki šiol.

Parengta pagal Sandoiu, Ana. In women, age-related cognitive decline may start sooner than we think. http://www.medicalnewstoday.com/articles/315421.php

Komentarai išjungti.