Proteinurija yra susijusi su didesne demencijos išsivystymo rizika

Proteinurija yra susijusi su didesne demencijos išsivystymo rizika

Naujausiame Amerikos neurologų akademijos žurnalo Neurology numeryje pristatyti neseniai atlikto tyrimo rezultatai. Mokslininkai nustatė, kad proteinurija yra susijusi su didesne atminties, mąstymo problemų ir demencijos išsivystymo rizika.

Baltymas šlapime, arba proteinurija, yra laikomas inkstų pažeidimo žymeniu. Keliuose anksčiau atliktuose tyrimuose nustatyta, kad proteinurija yra susijusi su kognityvinių funkcijų silpnėjimu ir demencija.

Dėl anatominių ypatybių tiek galvos smegenys, tiek inkstai yra labai jautrūs bet kokiems kraujotakos sutrikimams. Egzistuoja keli patofiziologiniai mechanizmai, galintys nulemti lėtinės inkstų ligos ir pažintinių funkcijų sutrikimo sąsają. Detaliau tai paanalizuoti nusprendė mokslininkų komanda iš Mastrichto universiteto (Nyderlandai), vadovaujama med. m. dr. Kay Deckers.

Minėta mokslininkų komanda atliko 22 didelės apimties klinikinių tyrimų sisteminę apžvalgą. Visuose atrinktuose tyrimuose buvo tiriamas baltymo kiekis šlapime bei, pasitelkiant specialiai parengtus klausimynus, vertinamos pažintinės tiriamųjų funkcijos. Tyrimo rezultatai atskleidė, kad asmenys, kurių šlapime buvo rasta baltymo (proteinurija, albuminurija), turėjo 35 proc. didesnę riziką susirgti pažintinių funkcijų sutrikimu arba demencija, palyginti su asmenimis, kurių šlapime baltymo nebuvo rasta.

Tyrėjai teigia, kad, remiantis šio tyrimo rezultatais, vertėtų visus asmenis, turinčius inkstų funkcijos sutrikimų, ištirti ir dėl demencijos. Anksčiau atliktuose tyrimuose nustatyta, kad kuo anksčiau pradedamas demencijos gydymas, tuo geresni jo rezultatai.

Parengta pagal http://www.medicalnewstoday.com/articles/314743.php

Komentarai išjungti.