Per didelis jaudulys dėl sveikatos didina širdies ligų išsivystymo riziką

Per didelis jaudulys dėl sveikatos didina širdies ligų išsivystymo riziką

Nerimas yra sveikatos sutrikimas, nustatomas nemažai daliai suaugusiųjų visame pasaulyje. Neseniai atliktame tyrime mokslininkai nustatė, kad nerimas ar per didelis jaudulys dėl savo sveikatos gali padidinti širdies ligų riziką.

Jungtinių Amerikos Valstijų sveikatos priežiūros sistemos registrų duomenimis, nerimas yra pati dažniausia psichikos liga, kuria serga apie 40 mln. suaugusiųjų, arba 18 proc. bendros populiacijos. Anksčiau atliktuose tyrimuose nustatytas akivaizdus ryšys tarp nerimo sutrikimo, depresijos ir koronarinės širdies ligos išsivystymo rizikos. Vienos metaanalizės duomenimis, nerimą patiriantys asmenys turi 48 proc. didesnę riziką mirti nuo širdies ir kraujagyslių ligų.

Širdies ligos yra dažniausia mirties priežastis išsivysčiusiose ir besivystančiose pasaulio šalyse.

Neseniai atliktame tyrime mokslininkai nustatė, kad širdies ligų riziką didina ne tik nerimas dėl bet kokios priežasties, bet ir nerimas dėl sveikatos. Ši nerimo būklė apibūdinama pernelyg dideliu asmens susirūpinimu savo sveikata, kiekvieno, net ir nereikšmingo, simptomo pernelyg dideliu sureikšminimu, dažnu kreipimųsi į sveikatos priežiūros specialistus, net kai nėra jokios fizinės patologijos. Labai stipri šio tipo nerimo forma yra vadinama hipochondrija.

Mokslininkų komanda iš Helse Bergen ligoninės Bergene (Norvegija) nusprendė detaliau paanalizuoti ryšį tarp nerimo dėl sveikatos ir širdies ligų. Buvo atrinkta apie 7 tūkst. savanorių, gimusių nuo 1953 iki 1957 metų. Visi tyrimo dalyviai turėjo atsakyti klausimus apie jų sveikatos būklę, gyvenseną ir išsilavinimą. 1997–1999 metais tyrimo dalyviams atlikti kraujo tyrimai, išmatuotas ūgis, svoris ir kraujospūdis. Visi tiriamieji taip pat turėjo atsakyti į klausimus, padedančius įvertinti jų nerimą ir nerimo pobūdį.

Per visą 12 metų tyrimo laikotarpį 234 asmenims, arba 3,2 proc., išsivystė miokardo infarktas arba ūmus krūtinės anginos epizodas.

Tyrimo rezultatai atskleidė, kad nerimas dėl savo sveikatos būklės 73 proc. padidina širdies ligų riziką. Per visą stebėjimo laikotarpį išeminė širdies liga išsivystė 6,1 proc. pacientų, kuriems diagnozuotas nerimas dėl savo sveikatos būklės, bei 3 proc. pacientų, kuriems minėtas nerimas nebuvo nustatytas. Rezultatai išliko nepakitę ir įvertinus kitų rizikos veiksnių įtaką kardiovaskulinių įvykių išsivystymui.

Parengta pagal Sandoiu, Ana. Worrying about health increases heart disease risk. http://www.medicalnewstoday.com/articles/313876.php

Komentarai išjungti.