Lėtiniai miego sutrikimai didina kepenų vėžio riziką

Lėtiniai miego sutrikimai didina kepenų vėžio riziką

Remiantis statistiniais duomenimis, kepenų vėžiu sergančiųjų skaičius nuo 1980 metų padidėjo 3 kartus. Neseniai su laboratorinėmis pelėmis atliktame tyrime mokslininkai nustatė, kad lėtiniai miego sutrikimai skatina kepenų ligų išsivystymą ir jų progresavimą į vėžinius pakitimus.

Tyrimą atliko mokslininkų komanda iš Teksaso Beiloro medicinos universiteto (Jungtinės Amerikos Valstijos). Komandai vadovavo med. m. dr. Loning Fu. Ankstesnių tyrimų duomenimis, daugiau nei 80 proc. amerikiečių populiacijos turi lėtinių miego sutrikimų. Pasaulyje miego sutrikimų paplitimas jau laikomas epidemija ir, manoma, yra susijęs su vis didėjančia nutukimo ir kepenų vėžio išsivystymo rizika. Norint detaliau paanalizuoti šį ryšį, atliktas tyrimas su laboratorinėmis pelėmis.

Pelėms buvo dirbtinai sutrikdytas miegas pasitelkus kintančią šviesą, veikiančią cirkadinį dienos ritmą. Stebėjimas truko vidutiniškai 2 metus. Per šį laiką pelėms diagnozuotos įvairios patologinės būklės, įskaitant odos pažeidimus, neurodegenacinius procesus ir vėžį. Tokių pakitimų nenustatyta kontrolinės grupės pelėms, kurių miegas buvo netrikdomas. Visoms tirtoms pelėms buvo skiriama normali dieta. 78 savaičių (kas atitiktų 67–72 žmogaus metus) daliai tiriamųjų pelių išsivystė hepatoceliulinė karcinoma. Ši patologija dažniau buvo nustatoma vyriškosios lyties pelėms. 90 savaičių 96 proc. pelių, kurių miegas buvo trikdomas, susirgo nealkoholine suriebėjusių kepenų liga, o apie 9 proc. išsivystė hepatoceliulinė karcinoma.

Nors tyrimas buvo atliktas su laboratorinėmis pelėmis, mokslininkų nuomonę, panašų neigiamą poveikį miego sutrikimai gali daryti ir žmogaus organizmui. Tam patvirtinti reikalingi detalesni tyrimai.

Parengta pagal Hewings-Martin, Yella. Chronic sleep disruption linked to liver cancer. http://www.medicalnewstoday.com/articles/314318.php

Komentarai išjungti.