Baltasis vynas didina melanomos išsivystymo riziką

Baltasis vynas didina melanomos išsivystymo riziką

Laisvalaikiu, prie pietų stalo, švenčių metu dažnas pasivaišiname taure vyno, tačiau tikriausiai nesusimąstome, kokį poveikį tai daro mūsų organizmui. Neseniai atliktame tyrime mokslininkai nustatė, kad baltasis vynas gali padidinti melanomos išsivystymo riziką.

Melanoma yra viena odos vėžio formų, išsivystanti suvėžėjus melanocitų – odos pigmentaciją lemiančių ląstelių. Nors melanoma yra kur kas retesnė nei kitos odos vėžio formos (pvz., bazalinių ląstelių karcinoma), ji yra kur kas pavojingesnė, sunkiau gydoma ir susijusi su didesniu mirštamumu. Vien Jungtinėse Amerikos Valstijose nuo melanomos 2016 metais mirė apie 10 tūkst. suaugusiųjų. Tyrimais įrodyta, kad pagrindiniai šią ligą sukeliantys veiksniai yra ultravioletiniai saulės, soliariumo lempų ir panašūs šviesos šaltinių skleidžiami spinduliai. Riziką taip pat didina teigiama šeiminė anamnezė, šviesūs plaukai, balta oda, didelis apgamų skaičius, imuninės sistemos funkcijų sutrikimai. Nors tyrimų atlikta nemažai, pastaraisiais metais mokslininkai nustato vis naujų melanomos rizikos veiksnių.

Mokslininkų komanda iš Jungtinių Amerikos Valstijų neseniai atliktoje metaanalizėje nustatė, kad melanomos riziką gali didinti baltasis vynas. Tyrėjai iš viso išanalizavo daugiau nei 210 tūkst. suaugusių tiriamųjų apklausų ir medicininės dokumentacijos duomenis. Apibrėžta, kad vienas standartinis gėrimo vienetas atitinka 12,8 g grynojo alkoholio. Vidutinė tiriamųjų stebėjimo trukmė buvo 18,3 metai. Tyrimo rezultatai atskleidė, kad kiekvienas kasdien suvartojamas alkoholio (ypač baltojo vyno) vienetas apie 13–14 proc. padidina melanomos išsivystymo riziką. Mažiausią neigiamą įtaką melanomos išsivystymui, minėtos metaanalizės duomenimis, turėjo alus, raudonasis vynas ir likeris.

Tyrėjai teigia, kad detalesniam vyno poveikiui melanomos patofiziologiniams procesams išsiaiškinti reikėtų atlikti išsamesnius tyrimus.

Parengta pagal Whiteman, Honor. White wine may raise melanoma risk. http://www.medicalnewstoday.com/articles/314481.php

Komentarai išjungti.