Enterovirusinė infekcija didina 1 tipo cukrinio diabeto išsivystymo riziką

Enterovirusinė infekcija didina 1 tipo cukrinio diabeto išsivystymo riziką

1 tipo cukrinis diabetas (CD) – autoimuninė liga, kasmet diagnozuojama tūkstančiams jaunų žmonių visame pasaulyje. Neseniai atliktame tyrime analizuota, ar 1 tipo CD dažniau serga vaikai, vaikystėje sirgę enterovirusine infekcija.

Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) ligų kontrolės ir prevencijos centro duomenimis, JAV CD serga daugiau nei 29 mln. suaugusiųjų. 1 tipo CD sudaro apie 5 proc. Šios rūšies diabetas išsivysto tuomet, kai dėl autoimuninio pažeidimo kasoje sutrinka insulino gamyba.

Dažniausiai 1 tipo CD diagnozuojamas pasireiškus tipiškiems klinikiniams simptomams, tačiau, nors ir rečiau taikomas, efektyvus yra ir kitas diagnostikos būdas – antikūnų, neigiamai veikiančių kasos beta ląsteles, nustatymas kraujyje.

Keliuose ankstesniuose tyrimuose pastebėta, kad enterovirusai gali paskatinti 1 tipo CD išsivystymą, tačiau mokslininkų komanda iš Tamperės universiteto (Suomija) nusprendė tai paanalizuoti detaliau.

Mokslininkų komanda išanalizavo 1 673 išmatų tyrimus, surinktus iš 129 vaikų, kuriems nustatytas padidėjęs antikūnų prieš kasos ląsteles kiekis. Taip pat buvo surinkti 3 108 išmatų ėminiai iš 282 vaikų, kurie tiesiog buvo tikrinami dėl enterovirusinės infekcijos. Tai sudarė kontrolinę grupę.

Iš 282 vaikų kontrolinėje grupėje 169 buvo patvirtinta enterovirusinė infekcija. Iš 129 vaikų, kuriems nustatyti antikūnai prieš kasos ląsteles, enterovirusinės infekcijos žymenys rasti 108 vaikams. Tai sudaro 0,6 infekcijos atvejų vaikui kontrolinėje grupėje ir 0,8 infekcijos vaikui kitoje tiriamųjų grupėje.

Tyrėjai taip pat pabandė nustatyti, kaip skiriasi enterovirusinės infekcijos paplitimas vaikams, kurių kraujyje dar nenustatyti antikūnai prieš kasos ląsteles, tačiau rizika susirgti 1 tipo CD yra labai didelė. Nustatyta, kad tokiu atveju rasta 0,4 infekcijos atvejų vienam vaikui kontrolinėje grupėje ir 0,6 infekcijos atvejų kitoje tiriamųjų grupėje.

Atlikę detalesnius tyrimus mokslininkai apskaičiavo, kad dar 12 mėnesių iki autoantikūnų prieš kasos beta ląsteles atsiradimą kraujyje, bei jiems jau atsiradus, sergamumas enterovirusine infekcija labai stipriai padidėja. Taigi, tikėtina, kad enterovirusai atlieka reikšmingą vaidmenį 1 tipo CD patogenezėje.

Parengta pagal Sandoiu, Ana. Type 1 diabetes linked to enterovirus infection in children.. http://www.medicalnewstoday.com/articles/315126.php

Komentarai išjungti.