Kodėl peršalimas skatina išsėtinės sklerozės paūmėjimą?

Kodėl peršalimas skatina išsėtinės sklerozės paūmėjimą?

Peršalimas kiekvienam yra nemaloni būsena, ypač sergančiajam išsėtine skleroze (IS). Jau seniai pastebėta, kad net ir nesunkios kvėpavimo takų infekcijos gali sukelti IS paūmėjimą. Mokslininkai pabandė išsiaiškinti, kodėl taip atsitinka.

IS – lėtinė liga, išsivystanti tuomet, kaip organizmo imuninė sistema kaip svetimą atpažįsta ir ima pažeisti nervines skaidulas dengiančią medžiagą mieliną. Dėl šios priežastie sutrinka nervinio impulso plitimas, ryšys tarp centrinės ir periferinės nervų sistemos. Dažniausi išsėtinės sklerozės simptomai yra jutimų sutrikimas, raumenų silpnumas, koordinacijos ir judėjimo pažeidimai. IS gali pasireikšti keliomis skirtingomis formomis, iš kurių pati dažniausia yra recidyvuojanti remituojanti. Esant šiai ligos formai, paūmėjimą lydi remisijos, kurių metu simptomai iš viso išnyksta arba sumažėja.

Ankstesniuose tyrimuose nustatyta, kad peršalimas ir kitos viršutinių kvėpavimo takų infekcijos skatina IS paūmėjimą, tačiau tikslūs mechanizmai, kodėl taip atsitinka, nėra aiškūs. Detaliau šią sąsają nusprendė panagrinėti mokslininkų komanda iš Jungtinių Amerikos Valstijų.

Eksperimentiniame tyrime buvo stebimos pelės, turinčios genetiškai didesnį polinkį išsivystyti imuninės sistemos procesų sukeltiems priepuoliams galvos ir nugaros smegenyse. Pelės buvo užkrėstos A tipo gripo virusu ir stebimas tolesnis atsakas. Nustatyta, kad daliai pelių išsivystė panašūs į IS simptomai. Atlikus detalesnius tyrimus, nustatyta, kad užsikrėtus A tipo gripo virusu suaktyvėja galvos smegenyse esančios glijos ląstelės. Pastarosios skatina imuninės sistemos ląstelių susitelkimą ir uždegiminių mediatorių sintezę. Aktyvėja imuninės sistemos procesai galvos smegenyse, didėja mielino pažeidimo rizika. Ypač suaktyvėja chemokino CXCL5 gamyba. Jau ankstesniuose tyrimuose pastebėta, kad CXCL5 chemokino koncentracija kraujyje gerokai padidėja IS priepuolių metu.

Mokslininkų teigimu, šioje srityje neabejotinai reikia daugiau išsamesnių tyrimų. Tačiau šio tyrimo duomenys leidžia teigti, kad IS sergančiuosius reikėtų skiepyti nuo gripo ir imtis visų priemonių, padedančių išvengti peršalimo ligų.
Komentarai išjungti.