Aplinkos temperatūra turi įtakos angliavandenių apykaitos rizikai

Aplinkos temperatūra turi įtakos angliavandenių apykaitos rizikai

Gestacinis diabetas – angliavandenių apykaitos sutrikimas, išsivystantis milijonams moterų visame pasaulyje. Neseniai atliktame tyrime nustatyta, kad gestacinio diabeto išsivystymo rizika gali būti susijusi su aplinkos temperatūra.

Gestacinis diabetas yra laikina cukrinio diabeto forma, pasireiškianti nėštumo metu. Šia liga susirgusios moterys paprastai anksčiau neturėjo jokių diagnozuotų angliavandenių apykaitos sutrikimo formų, padidėjusi glikemija dažniausia nustatoma nėštumo viduryje. Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) ligų kontrolės ir prevencijos centro duomenimis, gestacinis diabetas nustatomas apie 9,2 proc. nėščiųjų. Manoma, kad pagrindinė gestacinio diabeto priežastis yra placentos gaminamų hormonų sukelta periferinių audinių rezistencija insulinui, trikdanti normalios gliukozės koncentracijos kraujyje palaikymą.

Ankstesniuose tyrimuose pastebėta, kad periferinių audinių jautrumas insulinui padidėja sumažėjus aplinkos temperatūrai. Taip organizmas geba labiau išlaikyti šilumą viduje. Mokslininkams iš Toronto universiteto (Kanada) iškilo klausimas, ar aplinkos temperatūra gali turėti įtakos gestacinio diabeto išsivystymo rizikai? Į tyrimą įtrauktos 396 828 moterys, kurios per 12 metų (nuo 2002 iki 2014 metų) pagimdė 555 911 naujagimių. Vidutinis tiriamųjų amžius – 31 metai. Žema aplinkos temperatūra buvo laikoma <10 °C, didelė – >24 °C.

Tyrimo rezultatai atskleidė, kad gestacinis diabetas buvo nustatytas 4,6 proc. moterų, kurios laukės kūdikių šaltesniais mėnesiais, bei 7,7 proc. moterų, kurių nėštumas buvo šiltesniais mėnesiais.

Remdamiesi šiais tyrimais, mokslininkai teigia, kad vasarą besilaukiančių moterų gestacinio diabeto tikimybė yra didesnė, tačiau pabrėžia, kad šio tyrimo duomenys parodo tik asociacinį ryšį. Tikslesni patogenetiniai mechanizmai turėtų būti patikslinti po detalesnių tyrimų.

 

Parengta pagal http://www.medicalnewstoday.com/articles/317434.php

Komentarai išjungti.