Kovai su listerioze mokslininkai siūlo pasitelkti žarnyno bakterijas

Kovai su listerioze mokslininkai siūlo pasitelkti žarnyno bakterijas

Sunkios infekcinės ligos listeriozės daugeliui suaugusiųjų išvengti pavyksta, tačiau ši liga yra labai pavojinga ir kiek dažniau diagnozuojama nusilpusios imuninės sistemos žmonėms, besilaukiančioms ir žindančioms moterims. Kaip apsisaugoti nuo šios ligos? Mokslininkų teigimu, tam galėtų padėti žarnyno bakterijų preparatai.

Listeriozę sukeliančia bakterijos Listeria monocytogenes. Šia potencialiai mirtina infekcine liga vien Jungtinėse Amerikos Valstijose kasmet suserga apie 1 600 suaugusiųjų. Tipiški listeriozės simptomai yra galvos skausmas, karščiavimas, viduriavimas, raumenų skausmai ir nuovargis. Sunkiais atvejais gali išsivystyti septicemija, meningitas ir net mirtis. Dažniausiai listerioze užsikrečiama suvalgius Listeria monocytogenes infekuotų pieno produktų (pvz., sūrio, varškės), mėsos, tam tikrų vaisių ir daržovių. Pastebėta, kad listerioze dažniau suserga nusilpusios imuninės sistemos asmenys, nėščios ir žindančios moterys, onkologiniai ligoniai.

Niujorko mokslininkai neseniai atliktame eksperimentiniame tyrime su laboratorinėmis pelėmis nustatė, kad listeriozė rečiau išsivysto tuomet, kai žarnyno mikrobiota yra nesutrikusi, t. y. yra optimalus gerųjų bakterijų kiekis. Tos pelės, kurių gerųjų bakterijų kiekis žarnyne buvo sumažėjęs dėl vartotų antibiotikų, chemoterapinių vaistų, kitų veiksnių, kur kas dažniau susirgdavo kliniškai ryškia listeriozės forma, o sveiką žarnyno mikrobiotą turinčioms pelėms dažniau inaktyvindavosi su maistu patekusios listerijos bakterijos, sutrikdavo jų kolonizacija, ir kliniškai ryški šios ligos forma neišsivystydavo. Pastebėta, kad labiausiai apsaugančiu nuo listerijų invazijos poveikiu pasižymi Clostridiales šeimos bakterijos. Mokslininkų teigimu, šių bakterijų gerokai sumažėja nusilpus imunitetui ir trečiajame nėštumo trimestre.

Remdamiesi šio tyrimo rezultatais, mokslininkai teigia, kad reikėtų pagalvoti apie probiotikų skyrimą rizikos grupės asmenims, nes atkūrus žarnyno mikrobiotą kur kas sumažėtų listeriozės išsivystymo tikimybė.

Parengta pagal http://www.medicalnewstoday.com/articles/317789.php

Komentarai išjungti.