Mikrogenas gali apsaugoti nuo epilepsijos

Mikrogenas gali apsaugoti nuo epilepsijos

Nors pasaulyje epilepsija serga milijonai žmonių, tikslios šios ligos priežastys nėra visiškai aiškios. Neseniai atliktame tyrime mokslininkai identifikavo mikrogeną, galintį paaiškinti, kodėl vienų žmonių smegenys ima generuoti epilepsinius traukulius, o kitų – ne.

Epilepsija – tai neurologinė liga, pasireiškianti pasikartojančiais traukuliais, kuriuos kartais gali lydėti laikinas sąmonės sutrikimas ar konvulsijos. Ligos išsivystymui įtakos turi genetinės priežastys ir įvairios etiologijos galvos smegenų traumos. Kaip nervinis audinys, visų žmonių smegenys galėtų generuoti traukulius, tačiau epilepsija išsivysto ne visiems. Kodėl taip yra?

Mokslininkų komanda iš Jeruzalės hebrajų universiteto iškėlė hipotezę, kad sveikose smegenyse veikiant šviesos ir kitiems dirgikliams traukuliai neišsivysto dėl struktūrų, vadinamų trumposiomis RNR (mikroRNR). MikroRNR – tai RNR klasė, galinti supresuoti tam tikrų baltymų geninę ekspresiją. Hipotezę mokslininkai ėmėsi tikrinti su laboratorinėmis pelėmis. Daliai pelių buvo dirbtinai paskatinta mikroRNR-211 ekspresija. Vėliau šios RNR ekspresija buvo nuslopinta antibiotiku doksiciklinu. Kartotinai atlikus elektrokortikografiją nustatyta, kad staiga sumažėjus mikroRNR ekspresijai pelėms išsivystė nekonvulsinio tipo traukuliai. Mokslininkų teigimu, mikroRNR-211 pasižymi neuroprotekcinėmis savybėmis, šios RNR kiekio pakitimai gali lemti padidėjusį jautrumą įvairiems dirgikliams ir epilepsijos priepuolių išsivystymą.

Mokslininkai teigimu, panašūs procesai vyksta ir žmogaus organizme. Galbūt netolimoje ateityje epilepsijos profilaktikai ir gydymui bus pasitelkiamos RNR ekspresiją veikiančios priemonės.
Komentarai išjungti.