2 tipo cukrinis diabetas neigiamai veikia galvos smegenis

2 tipo cukrinis diabetas neigiamai veikia galvos smegenis

Ankstesniuose tyrimuose pastebėtas ryšys tarp 2 tipo cukrinio diabeto (CD) ir atminties sutrikimų. Daugiau duomenų apie tai gauta neseniai atliktame tyrime. Mokslininkai išsiaiškino, kad 2 tipo CD sergančiųjų (ypač nutukusių ar turinčių antsvorio) tam tikrose galvos smegenų srityse pilkosios medžiagos sluoksnis yra plonesnis, palyginti su bendraamžiais, nesergančiais 2 tipo CD.

Mokslininkų komanda iš Šiaurės Korėjos, vadovaujama dr. K. Lyoo, į neseniai atliktą tyrimą įtraukė 50 nutukusių ar antsvorio turinčių asmenų, sergančių 2 tipo CD, 50 normalaus svorio asmenų, sergančių 2 tipo CD, ir 50 normalaus svorio asmenų, nesergančių CD. Visi tyrime dalyvavę asmenys buvo 30–60 metų. CD buvo diagnozuotas prieš mažiau nei 5 metus, glikemijos korekcija buvo užtikrinama dieta, gyvensenos pokyčiais ir / ar geriamaisiais gliukozės koncentraciją kraujyje mažinančiais vaistais. Nė vienas tyrimo dalyvis nevartojo insulino. Nenutukusių 2 tipo CD sergančiųjų vidutinė glikozilinto hemoglobino vertė buvo 7 proc., nutukusių ar turinčių antsvorio – 7,3 proc.

Visiems tyrimo dalyviams buvo atlikta galvos smegenų kompiuterinė tomografija ir užpildyti specialūs klausimynai, padedantys įvertinti atminties ir mąstymo funkcijas.

Tyrimo rezultatai atskleidė, kad CD sergančiųjų (ypač nutukusių) galvos smegenų žievė buvo suplonėjusi tam tikrose srityse. Ypač tai ryšku tuose regionuose, kurie atsakingi už mąstymą ir atmintį. Remiantis šiais duomenimis, galima teigti, kad tam tikros smegenų sritys labiau reaguoja į CD sergančiųjų organizme vykstančius metabolinius pokyčius. Tyrėjai pastebėjo, kad kuo ilgiau tiriamieji sirgo CD, kuo blogesnė buvo jų glikemijos kontrolė ir didesnis antsvoris, tuo plonesnė buvo tam tikrų galvos smegenų regionų žievė.

Mokslininkų nuomone, pagrindinės galvos smegenų žievės suplonėjimo priežastys yra padidėjusi rezistencija insulinui, uždegimas ir bloga glikemijos kontrolė, lemianti nuolatinę hiperglikemiją. Kol kas nėra duomenų, ar, normalizavus metabolizmą, pavyktų atkurti normalią galvos smegenų žievės struktūrą, tačiau tai, kad diabetas neigiamai veikia kur kas daugiau organizmo struktūrų, nei manyta, yra akivaizdu.

Parengta pagal http://www.medicinenet.com/script/main/art.asp?articlekey=203192

Komentarai išjungti.