Socialinė izoliacija pavojinga sergantiesiems krūties vėžiu

Socialinė izoliacija pavojinga sergantiesiems krūties vėžiu

Krūties vėžys yra dažniausia moterų onkologinė liga pasaulyje. Nors anksti diagnozavus šią patologiją, išgyvenamumas yra labai geras, neseniai atliktame tyrime mokslininkai pastebėjo, kad socialinė izoliacija yra susijusi su blogesne prognoze.

Krūties vėžio diagnozę pasaulyje kasmet išgirsta tūkstančiai moterų. Vien Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) kasmet kiekvienais metais krūties vėžys diagnozuojamas 246 660 moterų. Tai yra 1 moteriai iš 8. Per metus JAV nuo krūties vėžio miršta apie 40 tūkst. moterų. Nepaisant to, palyginti su kitomis onkologinėmis ligomis, krūties vėžiu sergančiųjų išgyvenamumo rodikliai yra labai geri. Nuo 1990 metų vis gerėjančius išgyvenamumo rodiklius lemia geresni diagnostikos metodai, nacionalinės patikros programos, pažangesni gydymo metodai.

Mokslininkų komanda iš JAV neseniai atliktame tyrime pabandė paanalizuoti, ar socialinė atskirtis turi įtakos sergančiųjų krūties vėžiu išgyvenamumui. Į tyrimą buvo įtrauktos 9 267 moterys, sergančios krūties vėžiu. Vidutinė stebėjimo trukmė buvo 10,6 metų. Per šį laiką nustatyta 1 448 vėžio recidyvai ir 1 521 mirtis, iš kurių 990 buvo tiesiogiai susijusios su onkologine liga. Pasitelkę specialius klausimynus, mokslininkai siekė išsiaiškinti socialines tiriamųjų aplinkybes, ypač pirmuosius 2 metus po diagnozės nustatymo. Rezultatai atskleidė, kad socialiai izoliuotos moterys turėjo 60 proc. didesnę riziką mirti nuo krūties vėžio, palyginti su gerus socialinius ryšius turinčiomis moterimis. Gauti skaičiai išliko nepakitę įvertinus ir kitų veiksnių įtaką mirštamumui nuo krūties vėžio.

Tyrimo autorių nuomone, socialinė izoliacija yra susijusi su didesne depresijos, netinkamo vaistų vartojimo, nesikreipimo laiku į gydytojus, rizika. Tai gali lemti trumpesnį tokių moterų išgyvenamumą.

Parengta pagal http://www.medicalnewstoday.com/articles/314675.php

Komentarai išjungti.