Intensyvūs fiziniai pratimai gali pažeisti žarnyną

Intensyvūs fiziniai pratimai gali pažeisti žarnyną

Neretai sportuojantys asmenys patiria įvairius nemalonius pojūčius pilve, tačiau į tai nekreipia jokio dėmesio. Mokslininkų teigimu, atmestinai į tai žiūrėti nereikėtų. Tyrimu nustatyta, kad intensyvus sportas gali būti žalingas žarnynui.

Tyrimą atliko mokslininkų komanda iš Australijos. Nustatyta, kad ilgai trunkantis ir intensyvus sportas gali mechaniškai pažeisti žarnas arba sutrikdyti normalų jų funkcionavimą. Pažeidimas išsivysto dėl to, kad intensyviai sportuojant daugiau kraujo patenka į raumenis ir mažiau į žarnyno ląsteles, taip pat dirbantys raumenys mechaniškai spaudžia žarnas – visi šie mechanizmai gali sukelti enterocitų (žarnų ląstelių) žūtį, sužadinti imuninę sistemą, per pažeistą žarnyno barjerą virškinimo trakte esančios medžiagos ir mikroorganizmai gali tiesiai patekti į sisteminę kraujotaką. Mokslininkai šią problemą yra pavadinę sporto sukeltu gastrointestinaliniu sindromu. Pastebėta, kad šio sindromo išsivystymo rizika yra didesnė tuomet, kai intensyviai sportuojama ilgiau nei 2 val. Intensyvus sportas šiuo atveju yra toks, kuris sudaro 60 proc. asmens maksimalaus intensyvumo lygio.

Kaip to išvengti? Mokslininkai rekomenduoja sportuoti reguliariai, tačiau ne per ilgai (t. y. iki 2 val.). Pratimus, kurių metu apkraunami pilvo raumenys, kaitalioti su kitokio pobūdžio veikla, pavyzdžiui, plaukimu.

Parengta pagal http://www.medicinenet.com/script/main/art.asp?articlekey=204750

Komentarai išjungti.