Miegas gali padėti sušvelninti potrauminio streso sindromo simptomus

Miegas gali padėti sušvelninti potrauminio streso sindromo simptomus

Remdamiesi neseniai atlikto tyrimo rezultatais, mokslininkai pateikė įdomių duomenų apie potrauminio streso sindromą (PSS). Tyrime nustatyta, kad, jei po patirto traumuojančio įvykio žmogus pamiega per pirmąsias 24 val., vėliau jis patiria kur kas mažiau PSS simptomų.

PSS yra neurologinių / psichiatrinių simptomų grupė, lydinti didelį stresą sukėlusius įvykius, pavyzdžiui, staigią mirtį, eismo įvykį, traumą, seksualinę prievartą, smurto ataką, teroro aktą, kt. Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) atlikto tyrimo duomenimis, 7–8 proc. asmenų bent kartą gyvenime yra patyrę PSS simptomus. Kai kuriais atvejais PSS simptomai gali atsirasi ir praėjus kuriam laikui nuo traumuojančio įvykio. Dažniausiai žmonės skundžiasi bloga nuotaika, nerimą keliančiais slogiais sapnais, nuolatiniais patirto įvykio prisiminimais, somatines ligas primenančiais simptomais, elgesio pakitimais, kt. Dėl PSS gali pablogėti gyvenimo kokybė, gebėjimas dirbti, bendrauti su žmonėmis, pasirūpinti savimi ir pan.

Detaliau PSS prevencijos priemones analizavo Šveicarijos mokslininkų komanda, vadovaujama prof. Birgit Kleim. Į tyrimą buvo įtrauktos 65 savanorės moterys. Joms buvo duoda pasižiūrėti 2 vaizdo įrašus – vieną neutralų ir vieną traumuojantį. Po peržiūrų tiriamosios liko laboratorijoje 24 val. Daliai tiriamųjų per šį laiką pamiegojo, o kitos turėjo būdrauti. Miegojusioms tiriamosioms buvo užrašoma elektroencefalograma miego metu. Po 24 val. visos tiriamosios buvo klausinėjamos apie pojūčius, užplūdusius žiūrint vaizdo įrašus, apie jaučiamas emocijas, kitus galimus simptomus. Tyrimo rezultatai atskleidė, kad miegojusios moterys vėliau jautėsi kur kas mažiau traumuotos ir ne taip sudėtingai vertino situaciją, palyginti su būdravusiomis tiriamosiomis. Po kelių dienų miegojusių tiriamųjų psichikos būklė taip pat buvo geresnė, o potrauminiam stresui būdingų simptomų jos turėjo mažiau.

Remdamiesi šio tyrimo rezultatais, mokslininkai teigia, kad po bet kokio patirto traumuojančio įvykio per pirmąją parą reikėtų stengtis nors kiek pamiegoti. Tai padeda sumažinti PSS sindromo požymius.

Parengta pagal Brazier, Yvette. Sleep may help reduce PTSD symptoms. http://www.medicalnewstoday.com/articles/314766.php

Komentarai išjungti.