Veido bruožai ir genai iš tikrųjų susiję

Veido bruožai ir genai iš tikrųjų susiję

Ar jūsų nosis tokia pat siaura kaip ir jūsų mamos, o akys tokios pat gilios kaip dėdės? Mokslininkai išsiaiškino, kad kai kurie veido bruožai turi ryškią sąsają su konkrečiais genais ir gali būti paveldimi iš kartos į kartą.

Pitsburgo universiteto biologijos prof. Setas Veinbergas teigia, kad jau dvynių studijose pastebėta, kad tam tikri veido bruožai turi stiprią genetinę predispoziciją. Vis dėlto iki šiol nebuvo aišku, kokie tiksliai genai nulemia tam tikrų veido dalių dydžio ar formos išsivystymą.

Norėdami kiek daugiau suprasti šioje srityje, mokslininkai peržiūrėjo daugiau nei 3 tūkst. asmenų veido 3D nuotraukas ir pabandė tam tikrus veido bruožus susieti su viena ar keliomis genetinėmis variacijomis iš daugiau nei 1 mln. žinomų variacijų žmogaus genome. Veidų nuotraukose buvo pasižymėta 20 skirtingų žymenų (matmenų), tokių kaip veido plotis, nosies ilgis ir kt. Kad būtų tiksliau iš 2 krypčių žmogaus veido nuotraukų skaitmeniniu būdu buvo padaryta 3 matmenų 3D nuotrauka, praktiškai atitinkanti realų vaizdą. Tyrėjai taip pat paėmė visų tiriamųjų seilių pavyzdžius DNR sekai identifikuoti.

Iš 20 skirtingų veido žymenų 5 buvo susieti su specifiniais regionais genome. Minėti žymenys yra veido plotis, atstumas tarp akių, nosies ilgis ir plotis, veido gylis (arba apytikslis atstumas tarp vidurinės ausies ir nosies galo). Kai kurie iš šių žymenų jau anksčiau buvo priskirti tam tikriems patologiniams genetiniams sindromams.

Tyrėjų nuomone, tai tik nedidelis darbas analizuojant sudėtingus genomo ir išvaizdos ryšius. Tikėtina, kad ateityje bus atlikta daugiau ir išsamesnių tyrimų šioje srityje.

Parengta pagal http://www.livescience.com/55901-facial-features-genetics.html

Komentarai išjungti.