Moterų galvos smegenys yra aktyvesnės nei vyrų

Moterų galvos smegenys yra aktyvesnės nei vyrų

Skirtumai tarp lyčių nuolat domina tiek mokslo, tiek plačiosios visuomenės atstovus. Jau seniai pastebėta, kad tam tikros neurologinės ligos yra dažnesnės moterims nei vyrams. Kodėl taip yra? Galbūt atsakymą pateikia neseniai atlikto tyrimo duomenys. Mokslininkai nustatė, kad tam tikri moterų galvos smegenų regionai yra kur kas aktyvesni nei vyrų.

Tyrimą iniciavo ir atliko mokslininkų komanda iš Jungtinių Amerikos Valstijų. Pasidomėti skirtumais tarp lyčių paskatino tai, kad kai kurių neurologinių ligų paplitimas vyrų ir moterų grupėje gerokai skiriasi. Pavyzdžiui, moterys 2 kartus dažniau serga depresija, autizmas net 4,5 karto dažniau nustatomas vyrams. Skirtumų yra ir daugiau.

Į tyrimą buvo įtraukta 119 sveikų vyrų bei moterų ir 26 683 vyrai ir moterys, kuriems diagnozuota psichiatrinė patologija (aktyvumo ir dėmesio koncentracijos sutrikimas, bipolinis sutrikimas, šizofrenija). Kiekvienam tiriamajam atliekant vieno fotono emisijos kompiuterinę tomografiją buvo vertinamas skirtingų galvos smegenų sričių funkcinis aktyvumas. Iš viso išanalizuotos 128 galvos smegenų sritys. Tyrimo rezultatai atskleidė, kad ramybės būsenoje aktyvesnė kraujotaka buvo 65 moterų ir 9 vyrų galvos smegenų srityse, o atliekant susikoncentravimo reikalaujančias užduotis aktyvesnė kraujotaka fiksuojama 48 moterų ir 22 vyrų galvos smegenų srityse. Pastebėtas kur kas didesnis funkcinis aktyvumas moterų prefrontalinėje žievėje (sritis, atsakinga už impulsų kontrolę ir sprendimų priėmimą) ir limbinėje zonoje (sritis, susijusi su emocijomis, nuotaika, nerimu). Vyrams stebėtas padidėjęs aktyvumas tose galvos smegenų srityse, kurios susijusios su vaizdo apdorojimu, koordinacija.

Mokslininkų teigimu, tai iš dalies paaiškina, kodėl moterys dažniau serga depresija, nerimo sutrikimais, pasižymi didesne empatija, jausmų raiška.

Komentarai išjungti.