Mieli kolegos,

Mieli kolegos,

balandis – tai mėnuo, kuris alergologų ir klinikinių imunologų bendruomenei reikšmingas įvykiais. Pirmiausia – tai balandžio 7–13 dienomis vykusi Pasaulinė alergijos savaitė, kurią inicijavo Pasaulinės alergologų organizacija (angl. WAO) ir kuri nuo 2011 metų minima kasmet. Šiais metais norėta atkreipti dėmesį į alergiją maistui. Ji diagnozuojama apie 10 proc. populiacijos ir gali pasireikšti labai įvairia klinika, net sunkiausiomis anafilaksinėmis reakcijomis. Dažniausiai alergiją sukelia riešutai, žemės riešutai, žuvis, jūros gėrybės, pienas, kiaušiniai, kviečiai, sojos ir sėklos, dažniausiai sezamų. Alergija maistui sutrikdo tiek ligonių, tiek ir jų šeimų gyvenimo kokybę: gali sukelti mitybos sutrikimus, dėl tam tikrų maisto produktų eliminacijos; stresą, nerimą ir nuolatinę baimę dėl galimos alerginės reakcijos; apriboti socialinį gyvenimą dėl negalėjimo valgyti viešose maitinimo įstaigose. Tokių ligonių gydymas ir priežiūra yra nemenkas iššūkis, reikalaujantis specialistų (alergologų ir klinikinių imunologų, dietologų ir psichologų) komandos darbo. Ar galima išvengti alergijos maistui? Aiškių, moksliniais įrodymais pagrįstų rekomendacijų dar nėra, tačiau vykdoma daug mokslinių tyrimų. Vienintelis būdas išvengti alergijos maistui yra griežta šių produktų eliminacija iš dietos.

Balandžio 12 dieną Pasaulinė astmos iniciatyva (angl. Global Initiative for Asthma – GINA) paskelbė naujas astmos gydymo ir prevencijos bei paauglių ir suaugusiųjų sunkios astmos diagnostikos ir gydymo rekomendacijų redakcijas. Su atnaujintomis rekomendacijomis galima susipažinti GINA svetainėje www.ginasthma.org/reports. Esminis pokytis – nerekomenduojama pradėti gydyti astmą tik trumpalaikio poveikio beta agonistais. Juos rekomenduojama pakeisti kontroliuojamaisiais vaistais (inhaliuojamasis kortikosteroidas su formoteroliu): vartojant nuolat, o sergantiesiems lengva astma – pagal poreikį, norint sumažinti sunkių astmos paūmėjimų riziką ir kontroliuoti ligos simptomus. Sunkios astmos gydymo rekomendacijose pateiktas sunkios astmos gydymo algoritmas ir įrašytas naujas biologinis vaistas – dupilumabas (interleukino-4 alfa receptoriaus antagonistas).

Balandžio 22–29 dienomis vyksta Pasaulinė pirminių imunodeficitų savaitė. Jos tikslas yra padidinti žinomumą apie šias retas ligas, supažindinti žmones su jų diagnostikos ir gydymo naujienomis. Pagrindinė šios savaitės žinia pasauliui – rūpinkimės sergančiaisiais pirminiu imunodeficitu visame pasaulyje kartu su jais pačiais (angl. let‘s deliver care with and for patients with primary immunodeficiency worldwide). Pirminiu imunodeficitu serga apie 6 mln. žmonių. Ligos yra labai įvairios, todėl kiekvienam ligoniui reikalingas individualus gydymas ir priežiūra, atitinkanti jo poreikius. Patys pacientai taip pat turi aktyviai dalyvauti gydymo procese, tapdami gydytojų ir slaugytojų partneriais priimant sprendimus. Sveikatos apsaugos sistema turi tarnauti pacientų poreikiams.

Balandžio 25 dieną visus besidominčius alergologija ir klinikine imunologija kviečiame į konferenciją, kurioje pasidalysime naujausia moksline informacija apie alergines ir imunines ligas, stengsimės atsakyti į gydytojams rūpimus klausimus, padėsime išspręsti praktikoje pasitaikiusias problemas.

 

 

Pagarbiai

doc. Audra Blažienė

Komentarai išjungti.