Mieli skaitytojai,

Mieli skaitytojai,

šiame žurnalo numeryje pradedame detalų naujųjų Europos kardiologų draugijos (EKD) gairių pristatymą. Primenu, draugija 2019 metais parengė 5 naujas gaires, skirtas lėtiniams koronariniams sindromams, dislipidemijoms, supraventrikulinėms tachikardijoms, plaučių arterijos tromboembolijai, diabetui ir prediabetui.

Dislipidemijų gairėse griežtai išskirtos 2 prevencijos rūšys – pirminė (dar nesirgusiems kardiovaskulinėmis ligomis (KVL)) ir antrinė (jau sergantiems KVL). Gydymas skiriamas pagal individualią riziką, o ne visiems vienodai. Gairėse rekomenduojama prieš paskiriant gydymą pirminės prevencijos pacientus suskirstyti į 4 grupes pagal riziką: mažos, vidutinės, didelės ir labai didelės rizikos. Antrinės prevencijos pacientai iš karto patenka į labai didelės rizikos grupę. Kai kurie iš jų priskiriami labai labai didelei rizikai, jeigu 2 metų laikotarpiu kardiovaskuliniai įvykiai pasikartojo. Pakeisti gydymo tikslai: labai didelės rizikos pacientams siektina mažo tankio lipoproteinų cholesterolio (MTL-C) koncentracija yra <1,4 mmol/l, o esant pačiai didžiausiai (labai labai didelei) rizikai galima siekti 1 mmol/l. Mažos rizikos pirminės prevencijos pacientams siektinos MTL-C koncentracijos ne tokios griežtos – apie 3 mmol/l. Mažos rizikos pacientams, esant SCORE <1 proc., medikamentinio gydymo galima neskirti ir taikyti tik gyvensenos keitimo priemones, kai MTL-C koncentracija yra nuo 3 iki 4,9 mmol/l. Tokiais atvejais gairėse rekomenduojama svarstyti vaistų skyrimą, esant neefektyvioms nemedikamentinėms priemonėms. Vaistai mažiausios rizikos pacientams skiriami neatidėliojant tik tada, kai MTL-C koncentracija viršija 4,9 mmol/l. Esant vidutinei rizikai, siektina reikšmė yra <2,6 mmol/l, esant didelei rizikai – <1,8 mmol/l.

Lietuvoje išanalizavus 92 tūkst. pirminės prevencijos programos dalyvių lipidogramas paaiškėjo, kad nesirgusių KVL vidutinio amžiaus asmenų MTL-C koncentracija yra apie 3,8 mmol/l Dviejų trečdalių asmenų MTL-C koncentracijos svyruoja nuo 3 iki 4,99 mmol/l. Apie 79 proc. programoje dalyvaujančiųjų asmenų MTL-C koncentracija yra >3 mmol/l. Tai tikrai nereiškia, kad jiems visiems iš karto turime paskirti vaistą. Gairėse rekomenduojama vaistą skirti individualiai pagal riziką, kai tikrai to reikia.

Kas dar naujo? Kas gali padėti nuspręsti, ar jau reikia skirti lipidus mažinantį vaistą pirminei prevencijai, kai MTL-cholesterolis <4,9 mmol/l? Aterosklerozinių širdies ir kraujagyslių ligų tikimybei įvertinti mažos ir vidutinės rizikos asmenims gairėse patariama atlikti kuo daugiau vaizdinimo tyrimų: miego ar šlaunies arterijų sonoskopiją plokštelėms identifikuoti, kompiuterinę širdies tomografiją kalcio indeksui nustatyti. Taip pat rizikos modifikavimui tikslinga ištirti lipoproteino (a) kiekį kraujyje – ryškus jo padidėjimas yra papildomas rizikos veiksnys. Kai Lp(a) koncentracija labai didelė (>430 nmol/l) – galima įtarti genetiškai paveldimą formą.

Nauja ir tai, kad esant trigliceridemijai tarp 1,5 mmol/l ir 5,6 mmol/l reikėtų pridėti omega-3 riebalų rūgščių preparatų nuo 2 iki 4 g/d. Jos saugiai dera su statinais. Geriausia skirti eikozapentaeno rūgšties (EPR) po 2 g 2 k./d., tačiau Lietuvoje izoliuotos jos nėra, todėl skirtinos abi rūgštys – EPR ir dokozaheksaeno (DHR) iki 4 g/d.

Lapkričio 4 dieną Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose paskaitą apie omega-3 riebalų rūgščių (RR) veikimo mechanizmą ir naudą skaitė garsus JAV mokslininkas, profesorius Williamas S. Harisʼas, kuris šią temą nagrinėja jau 40 metų ir apie tai paskelbė 225 mokslinius straipsnius. Profesorius kartu su bendraautoriais 2004 metais sukūrė testą, kuris leidžia iš vieno kraujo lašo nustatyti omega-3 RR indeksą. Omega-3 RR indeksas parodo, kiek procentų šių 2 RR yra eritrocitų membranose. Omega-3 RR indeksas yra stiprus kardiovaskulinės rizikos prediktorius. Jeigu šis indeksas pakankamai didelis (8–12 proc.), tai teigiamai veikia širdies ir kraujagyslių sistemą, smegenis, akis ir sąnarius. Japonijos gyventojų tipinis indeksas yra >8 proc. Deja, kai kuriose Europos šalyse ir JAV šis indeksas yra per mažas. Ryškus sumažėjimas <4 proc. yra žalingas sveikatai. Eritrocitų membranų ir miokardo EPR ir DHR kiekiai glaudžiai koreliuoja tarpusavyje. 2017 metų metaanalizės duomenimis, per mažas omega-3 RR indeksas yra mirtinos koronarinės širdies ligos prediktorius. Omega-3 RR kiekis mūsų organizme priklauso nuo mitybos įpročių, žuvies kiekio maiste ir maisto paruošimo būdo. Patartina bent 3 kartus per savaitę valgyti gausiai omega-3 RR turinčios žuvies, geriausia ją virti, ruošti garuose ar valgyti visai termiškai neapdorotą (ką mėgsta japonai). Taip galima pasiekti >7 proc. indeksą. Norint pasiekti >8 proc., patariama pridėti papildų.

EPR ir DHR mažina ne tik trigliceridų kiekį, bet ir įvairių uždegimo mediatorių, CRB koncentraciją, teigiamai veikia širdies ritmą ir kraujospūdį, stabdo aterosklerozę, gerina arterijų elastingumo rodiklius, persirgusiems miokardo infarktu mažina staigios mirties riziką, stabdo miokardo remodeliaciją po miokardo infarkto. 2018 metų pabaigoje Amerikos širdies asociacijos metiniame kongrese pristatytas klinikinis tyrimas REDUCE-IT, kuriame dalyvavo 8 179 labai didelės rizikos pacientai, sergantys KVL ar diabetu ir gydomi statinais. Viena jų grupė papildomai beveik 5 metus gavo 4 g EPR (po 2 g 2 k./d.). Rezultatai nustebino: vartojusiųjų omega-3 RR grupėje buvo 25 proc. mažiau kardiovaskulinių įvykių ir mirčių. Prof. Williamas S. Harisʼas apibendrindamas sakė, kad omega-3 RR yra saugaus profilio ir naudingos kardiovaskulinei sveikatai. Tai patvirtinta ir tarptautiniame Lipidų ekspertų susitarimo dokumente.

Apie kitas naujienas išsamiau skaitykite mūsų žurnale.

 

Iki kitų susitikimų!

 

Su geriausiais linkėjimais

prof. Žaneta Petrulionienė

Komentarai išjungti.