Onkologija

Onkologija

Į pabaigą artėja dar vieni metai, atnešę svarbių pokyčių onkologijoje. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija (LR SAM) nukreipė pastangas radioterapinei įrangai Lietuvos klinikose atnaujinti, startavo projektai, skirti ankstyvosios vėžio diagnostikos programų organizuotam vykdymui, į kompensuojamųjų vaistų sąrašą įtraukti naujos kartos efektyvūs vaistai nuo vėžio ir pereita prie naujos Europos reikalavimus atitinkančios vaistų ir medicinos priemonių registravimo tvarkos. Šias ir kitas aktualias temas aptaria šio leidinio viešnia – LR SAM viceministrė Kristina Garuolienė.

Nacionalinis vėžio institutas (NVI) per šiuos metus žengė naujus žingsnius taikydamas inovatyvias vėžio gydymo ir diagnostikos technologijas – streotaksinę radioterapiją ir radiochirurgiją, vaizdinimo metodų sujungimą tiksliam prostatos navikų identifikavimui. Diegiant šias inovacijas ranka rankon dirbo gydytojai radiologai, radioterapeutai ir medicinos fizikai. Apie įvairių kompetencijų specialistų bendrą darbą skatinant medicinos mokslo pažangą pasakoja kitas žurnalo svečias – NVI Medicinos skyriaus vedėjas dr. Jonas Venius.

Onkologijos moksle taip pat buvo gausu reikšmingų įvykių, kurių bene svarbiausias – medicinos ir fiziologijos Nobelio premijos skyrimas mokslininkams greta kitų klausimų tyrusiems naviko angiogenezės mechanizmus, kurie padėjo sukurti efektyvią taikinių terapiją, jau taikomą gydant onkologines ligas. Lietuvos nacionalinė mokslo premija metų pradžioje paskirta už darbus vėžio tematika – naujos kartos vėžio žymenų tyrimus. NVI lankėsi gausus užsienio svečių būrys, o NVI gydytojai ir mokslininkai neišdildomus įspūdžius parsivežė iš kelionės į bene žymiausią Jungtinių Amerikos Valstijų vėžio tyrimų centrą – Dana-Farber vėžio institutą. Po šio vizito  planuojami bendri mokslo darbai ir konferencijos. Bendrų tyrimų su užsienio partneriais rengimą turėtų palengvinti Lietuvos biobankų infrastruktūros plėtrai skirtas naujas Europos Sąjungos fondų projektas, kurio pagrindiniu koordinatoriumi tapo NVI.

Inovacijos yra neatsiejama vėžio gydymo dalis, tačiau svarbiausias šio progreso dalyvis – žmogus. Žmogiškosios vertybės, matyt, buvo svarbiausias šių metų akcentas NVI. NVI bendruomenei telkti, istorinio paveldo atminimui rengta daugybė šių metų renginių. Savo kompetencija onkologijoje NVI specialistai mielai dalijosi tradicine tapusioje onkologijos aktualijų šeimos gydytojui konferencijoje, taip pat krūties, odos vėžiui ir melanomai skirtose konferencijose. Nepamirštant, kad specializuotos onkologinės klinikos centre yra vėžiu sergantis pacientas, pradėtas psichologinės pagalbos projektas kartu su POLA, veiklą plėtė NVI Vėžio informacijos ir komunikacijos centras. Kalbant apie greitesnį paciento kelią nuo diagnostinių tyrimų iki gydymo skyrimo, buvo tobulinama informacinė ligoninės sistema. Atliekamas remontas netrukus žada didesnį komfortą laukimo erdvėse ir elektroninio registravimosi galimybes įvairiuose NVI skyriuose.

Artėjantys 2020 metai žada dar daugiau permainų, nes tai dešimtmečių kaitos metai. Eina į pabaigą Nacionalinės pažangos programos 2014–2020 metais periodas, keliami nauji prioritetai ateinantiems 5 metams, taip pat ir sveikatos apsaugos srityje. Tikime, kad šio amžiaus trečiasis dešimtmetis atneš taip lauktą proveržį sveikatos srityje – ilgesnę sveiko gyvenimo trukmę, gerėjantį išgyvenamumą susirgus onkologinėmis ir kitomis ligomis. Auganti specialistų kompetencija, atnaujinta medicininė įranga, sergančiųjų draugijų aktyvumas leidžia tikėti, kad viltys pildysis.

 

Gražių artėjančių švenčių ir viltingų 2020 metų!

Komentarai išjungti.