Mieli kolegos,

Mieli kolegos,

mažėjant karantino apribojimų, pateikiame aktualų interviu su Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Kardiologijos ir angiologijos centro Ambulatorinės kardiologijos skyriaus vedėja doc. Jūrate Barysiene. Jos vadovaujamas skyrius karantino laikotarpiu buvo skubiai pertvarkytas nuotolinėms telefoninėms konsultacijoms ir su iššūkiu susitvarkė. Netrukus pacientai vėl bus konsultuojami įprastiniu būdu. Ne visi iš karto. Viskas pamažu. Apie tai ir pasiteiravome docentės.

 

Patarimai gydytojams ir pacientams dėl kardiologo konsultacijų karantino laikotarpiu

 

Kaip Vilniaus universiteto ligoninėje Santaros klinikose organizuojama ambulatorinė konsultacinė pagalba širdies ir kraujagyslių ligomis sergantiems pacientams?

Dabar daugiausiai dėmesio skiriama pandemijai suvaldyti, siekiama kuo labiau sušvelninti jos padarinius. Net ir pandemijos metu žmonės nenustoja sirgti, taip pat ir širdies bei kraujagyslių ligomis. Todėl visiškai suprantamas pacientų ir gydytojų susirūpinimas tuo, kaip, kada ir kur jie galėtų gauti ambulatorinę kardiologo konsultaciją. Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų ambulatorinių specialistų konsultacijų, taip pat ir Ambulatorinės kardiologijos skyriuje, tvarką nustato ligoninės administracija, vadovaudamasi sveikatos apsaugos ministro įsakymais, nurodymais ir rekomendacijomis. Karantino sąlygomis prioritetas teikiamas pacientų ir personalo epidemiologiniam saugumui. Kaip žinoma, COVID-19 labai pavojinga vyresniems, ypač sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis pacientams, todėl suprantama, kad COVID-19 plitimo įkarštyje, vengiant užsikrėtimo gydymo įstaigoje, vietoj tiesioginės konsultacijos buvo konsultuojama nuotoliniu būdu. Per dieną kiekvienas Ambulatorinės kardiologijos skyriuje dirbantis gydytojas nuotoliniu būdu vidutiniškai pakonsultuodavo apie 10–12 pacientų (gydytojas ir pacientas), taip pat buvo konsultuojami ir gydytojai (gydytojas ir gydytojas). Slūgstant COVID-19 bangai, sveikatos apsaugos ministro parengta nauja ambulatorinių konsultacijų širdies ir kraujagyslių ligomis sergančių pacientų tvarka, įsigaliojusi nuo gegužės 14 dienos.

 

Kokie būtų šios tvarkos principai?

Atnaujinamos tiesioginės ambulatorinės kardiologo konsultacijos. Pacientų ir personalo epidemiologinė sauga išlieka kertiniu tvarkos akmeniu. Planuojant tiesiogines konsultacijas, atsižvelgiama, kad tarp pacientų, atvykstančių į konsultaciją, būtų išlaikomas socialinis atstumas, vizitų skaičius planuojamas pagal saugią vizito trukmę ir pagal tai, kiek laiko reikėtų skirti patalpoms ir įrangai dezinfekuoti po kiekvieno apsilankymo, kitus veiksnius. Numatytos priemonės (temperatūros matavimas, apklausa), skirtos išaiškinti ligonius, galimai turinčius COVID-19 simptomų ir požymių. Paskaičiavus šias galimybes, nustatyta, kad mūsų Ambulatorinės kardiologijos skyrius galėtų dirbti pajėgumu, prilygstančiu 40 proc. krūvio, buvusio iki pandemijos.

 

Ar pacientai privalės dėvėti apsaugines kaukes?

Visi atvykstantys į konsultaciją pacientai, lydintys asmenys ir personalas turės laikytis visų patvirtintų apsaugos reikalavimų.

 

Kokios konsultacijos bus teikiamos?

Pacientams (gydytojas ir pacientas) ir gydytojams (gydytojas ir gydytojas) toliau bus teikiamos nuotolinės konsultacijos. Jos sudarys apie 30 proc. visų konsultacijų. Nuotoliniu būdu bus konsultuojami pakartotiniai pacientai, pacientai po atliktų tyrimų. Tiesiogiai pirmiausia bus konsultuojami tie pacientai, kurie buvo registruoti iki karantino pradžios ir yra laukiančiųjų kardiologo konsultacijos sąraše. Konsultacijos data ir laikas jiems bus pranešti asmeniškai.

 

Ar pacientas, neužsiregistravęs iki karantino pradžios, galės sulaukti konsultacinės pagalbos jūsų skyriuje?

Tai priklausys nuo simptomų, požymių ir įtariamos diagnozės. Visus šiuos veiksnius turės įvertinti gydantis gydytojas. Artimiausiu laiku planinių pacientų registracija nebus vykdoma.

 

Ar bus vykdoma planinė hospitalizacija?

Planinė hospitalizacija artimiausiu laikotarpiu taip pat dar nebus vykdoma. Hospitalizuojami tik tie pacientai, kuriems yra grėsmingi širdies ir kraujagyslių ligos simptomai. Kiekvienas hospitalizuojamas pacientas turės būti ištirtas dėl COVID-19 infekcijos mobiliuosiuose patikros punktuose pagal gyvenamąją vietą arba Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose. Tyrimo atsakymo rezultatai patikimi 48 val. iki hospitalizacijos. Jei tyrimo atsakymas bus neigiamas, jie bus hospitalizuojami į ligoninės stacionarą.

 

Kaip, jūsų nuomone, ši tvarka galėtų keistis ateityje?

Viskas priklausys nuo epidemiologinės situacijos. Jai pagerėjus, ilgainiui grįšime prie įprasto darbo. Situacijai blogėjant, gali vėl tekti grįžti tik prie nuotolinių konsultacijų.

 

Dėkojame už pokalbį

Komentarai išjungti.