Mieli skaitytojai,

Mieli skaitytojai,

norėčiau pasidalyti naujienomis iš neseniai pasibaigusio vieno didžiausių ir svarbiausių pasaulinių renginių – 19-ojo tarptautinio aterosklerozės simpoziumo (angl. The 19th International Symposium on Atherosclerosis – ISA 2021). Šis simpoziumas vyksta reguliariai kas trejus metus. Į jį suvažiuoja garsiausi mokslininkai, ekspertai, klinicistai iš visų kontinentų ir pristato naujienas aterosklerozės tyrinėjimų srityje – pateikiami nauji epidemiologinių, bazinių, eksperimentinių, klinikinių tyrimų duomenys, pristatomi naujai sukurti vaistai. Galite paklausti, kodėl simpoziumas skirtas tik aterosklerozei? Todėl, kad ši tema labai plati, todėl, kad būtent aterosklerozė yra pagrindinė mirčių priežastis civilizuotame pasaulyje. Tai sisteminė, ilgą laiką nebyliai progresuojanti liga, pažeidžianti visus organizmo arterijų baseinus, sukelianti išeminę širdies ligą, cerebrovaskulinę ligą, periferinių arterijų ligą, pažeidžianti aortą, aortos vožtuvą. Kas trejus metus vykstančiame simpoziume daug dėmesio skiriama patogenezės naujienoms, naujai nustatytiems rizikos veiksniams, genetikai, naujiems ankstyvų ikiklinikinės aterosklerozės stadijų nustatymo metodams, kraujagyslių senėjimo proceso patogenezei ir stabdymo priemonėms ir, be abejo, naujiems vaistams.
Šiais metais simpoziumas vyko Kiote (Japonija), tačiau dėl pandemijos apribojimų jis buvo hibridinis – tik labai nedidelė dalis dalyvių vyko į Kiotą, o dauguma dalyvavo virtualiai. Nuotoliniu būdu iš savo darbo vietos paskaitų klausiausi ir aš. Kadangi buvau išrinkta Tarptautinės aterosklerozė draugijos (angl. International Atherosclerosis Society – IAS) Valdybos nare, kaip Europos CEE regiono atstovė, stengiausi įdėmiai įsiklausyti į visas ekspertų įžvalgas ir jas vėliau paskleisti paskaitose ir straipsniuose.
Kalbėdami apie aterosklerozės patogenezę, garsiausi pasaulio lektoriai akcentavo lėtinio uždegimo svarbą. Profesorius Paulas Ridkeris už savo ilgamečius darbus šioje srityje buvo apdovanotas specialiu vardiniu Antonio M. Gotto prizu. Prof. P. Ridkeris savo paskaitoje į šią problemą pažvelgė iš istorinės perspektyvos ir atsakė į klausimą, ar gali tikslinė anticitokininė terapija sumažinti kardiovaskulinių įvykių dažnį ir pailginti gyvenimą. Seniai buvo suformuluota hipotezė, kad aterosklerozė – uždegiminė liga. Vėliau buvo įrodyta C reaktyviojo baltymo (CRB) sąsaja su ūminiais koronariniais sindromais. Testuojant uždegiminę aterotrombozės hipotezę, buvo atliekami labai įdomūs įvairių uždegiminių biožymenų tyrimai. Nuo CRB ilgainiui pereita prie interleukinų (IL) – IL-1, IL-6 ir kitų biožymenų. Toliau sekė vaistų, galinčių per poveikį uždegimui sumažinti kardiovaskulinę riziką, tyrimai.
Prof. P. Ridkeris paminėjo sėkmingą klinikinį tyrimą CANTOS, kuriame buvo panaudotas preparatas kanakinumabas – žmogaus monokloninis antikūnas, neutralizuojantis IL-1β. Kanakinumabas, palyginti su placebu, pasižymėjo puikia apsauga nuo didžiųjų kardiovaskulinių įvykių. Kuo stipresnė buvo citokinų inhibicija, tuo didesnis buvo ir efektas.
Paskaitoje prof. P. Ridkeris svarstė, kokia kryptimi judėti toliau – IL-6, lėtinė inkstų liga, lėtinė aterotrombozinė liga? Testuojamas naujas vaistas ziltivekimabas, siauro spektro žmogaus monokloninis antikūnas, veikiantis IL-6 ligandą ir specialiai sukurtas aterosklerozei stabdyti. Aterotrombozinių komplikacijų rizikai mažinti kitas žingsnis būtų antiuždegiminių vaistų ir lipidus mažinančių vaistų deriniai, pavyzdžiui, vaistai, kurie inhibuoja IL-1 ir IL-6, kartu su PCSK9 inhibitoriais. Taip būtų gaunamas stiprus vienas kitą skatinantis poveikis dviem svarbioms patogenezės grandims.
Dar vienas antiuždegiminis vaistas, stabdantis aterosklerozę, yra kolchicinas. Apie jį taip pat kalbėjo prof. P. Ridkeris. Jis pristatė du klinikinius tyrimus, kuriuose kardiovaskulinei rizikai mažinti buvo skiriama maža geriamojo kolchicino dozė – 0,5 mg kartą per dieną. Tyrime COLCOT juo buvo gydomi pacientai po ūminio miokardo infarkto, tyrime LoDoCo2 – pacientai, sergantys stabiliąja koronarine širdies liga. Abiejuose kolchicino tyrimuose buvo gauti geri rezultatai – sumažėjo kumuliacinis kardiovaskulinių įvykių dažnis, ypač kartu esant pablogėjusiai inkstų funkcijai. Svarbu tai, kad, įvertinus klinikinių tyrimų CANTOS, COLCOT, LoDoCo2 įrodymus, pirmą kartą per 40 medikamentinio aterosklerozės gydymo metų naujose 2021 metų Europos kardiologų draugijos prevencijos gairėse yra įrašytas antiuždegiminis vaistas – kolchicinas. Jį rekomenduojama pridėti kai kuriems ypač didelės rizikos pacientams, kuriems kitos priemonės nebuvo labai veiksmingos (po 0,5 mg per oskartą per dieną). Gairėse nurodyta įrodymų klasė – IIb, lygmuo A.
Taigi paliečiau tik vieną simpoziume nagrinėtą aspektą – uždegiminę kardiovaskulinių ligų patogenezės grandį, uždegiminius biožymenis, kaip naujų gydymo strategijų taikinius, ir galimus vaistus. Per kelias simpoziumo dienas buvo nagrinėta labai daug ir kitų aktualių temų.
Baigdama noriu pasakyti, kad ne kas kitas, o aterosklerozė ir jos sukeliamos kardiovaskulinės ligos yra pagrindinė mirčių priežastis pasaulyje, o ypač Lietuvoje. Patogenezė yra sudėtinga, daug veiksnių ir daug teorijų, ne tik cholesterolio koncentracijos ar kraujospūdžio padidėjimas lemia progresavimą. Nauji tyrimai yra nukreipti ir į kraujagyslių senėjimo patogenezinius mechanizmus, daug kalbama apie sveiko senėjimo galimybę, tiriami senolitikai – natūralios medžiagos, stabdančios senėjimo procesą. Bet tai ir dar daug ką aptarsime vėliau.
Su geriausiais linkėjimais ir iki kitų susitikimų!
Prof. Žaneta Petrulionienė

Komentarai išjungti.